Španija osvojila Evropsko prvenstvo u rukometu 1Foto: EPA-EFE/ GEORGI LICOVSKI

Rukometaši Španije osvojili su Evropsko prvenstvo u rukometu pošto su u finalu savladali Švedsku 29:23.

To je prvo zlato za Španiju na Evropskim prvenstvima, iako su do sada čak pet puta dolazili do same završnjice takmičenja, ali su uvek posustajali na poslednjem koraku.

Večeras nisu, iako se u prvom poluvremenu činilo da su Šveđani bliži tituli.

Sjajno su Skadinavci igrali u napadu, na golu su imali raspoloženog Apelgrina koji je u prvih 20 minuta skupio čak 11 odbrana, ali je u drugom poluvremenu „Crvena furija“ zaigrala u odbrani 5-1, pa su bekovi Švedske počeli da gube lopte, što je otvaralo prostora za brze kontre u kojima su Arinjo i Sole bili neumonjivi.

Do kraja meča prednost Španije se samo uvećavala i zbog fenomenalnih intervencija Arpada Šterbika, pa se mora priznati da su Šveđani objektivno bili slabiji protivnik u večerašnjoj utakmici.

Moguće i zato što su imali problema sa povređenim bekovima, a i zbog umora, budući da je ovo bila treća vezana utakmica koju su igrali u jakom ritmu, bez sekunde predaha.

U polufinalu su pobedili Dansku tek posle produžetaka, pa su sve to činjenice u kojima treba tražiti razloge za čak 13 izgubljenih lopti u napadu večeras, spram tri novog evropskog šampiona.

U borbi za treće mesto Francuska je porazila Dansku rezultatom 32:29.