Tilerson: Nećemo ustuknuti pred Kinom 1 Amerika i Indija "dele viziju budućnosti": Reks Tilerson Foto: EPA-EFE MICHAEL REYNOLDS

Američki državni sekretar Reks Tilerson je rekao da SAD žele da prodube saradnju sa Indijom u trenutku kada uticaj Kine u Aziji raste.

 On je Indiju predstavio kao „partnera“ u „strateškom odnosu“, dodajući da SAD „nikada neće imati isti odnos s Kinom, nedemokratskim društvom“. Peking ponekad deluje izvan međunarodnih konvencija, naglasio je Tilerson, navevši spor oko Južnog kineskog mora kao primer. Državni sekretar SAD je komentarisao odnose Vašingtona i NJu Delhija uoči svoje posete Indiji sledeće nedelje. U međuvremenu je saopšteno da će američki predsednik Donald Tramp u novembru posetiti nekoliko azijskih zemalja, a među njima i Kinu.

Govoreći u prostorijama ekspertske grupe Centar za strateške i međunarodne studije, Tilerson je rekao da „SAD teže uspostavljanju konstruktivnih odnosa s Kinom, ali nećemo ustuknuti pred tim što Kina osporava poredak zasnovan na pravilima gde Kina napada suverenitet susednih zemalja i oštećuje SAD i naše prijatelje.“ On je takođe rekao da su SAD i Indija „sve globalniji partneri kojima nisu zajednički samo afiniteti prema demokratiji. Mi delimo viziju budućnosti.“ Državni sekretar SAD je govorio samo nekoliko sati nakon obraćanja kineskog predsednika Si Đinpinga na kongresu Komunističke partije Kine, gde je ukazao da Peking planira da preuzme veću ulogu na međunarodnoj sceni. Kineski predsednik je rekao da je Kina sada „postala velika svetska sila“ i da je rast Kine pod vlašću komunista pružio „novi izbor“ drugim zemljama u razvoju.

Međutim, Tilerson je u svom govoru u sredu kritikovao „provokativne akcije Kine u Južnom kineskom moru“, rekavši da ona na taj način direktno osporava „međunarodno pravo i norme koje podržavaju i SAD i Indija“. „Iako je beležila uspon paralelno sa Indijom, Kina je to ostvarivala manje odgovorno, s vremena na vreme potkopavajući međunarodni poredak zasnovan na pravilima“, dodao je Tilerson. On je apelovao na Indiju da preuzme veću ulogu u domenu bezbednosti u regionu, rekavši da „Indija i SAD treba da rade na opremanju drugih zemalja za odbranu njihovog suvereniteta i da treba da imaju snažniji glas u regionalnoj arhitekturi koja promoviše njihove interese i razvija njihovu ekonomiju.“

Nakon Tilersonovog govora kineska ambasada u Vašingtonu je izdala saopštenje u kojem je navela da Peking „nikada neće da teži hegemoniji ili da se angažuje na ekspanziji, nikada neće težiti razvoju na račun interesa drugih.“ U saopštenju se takođe naglašava da Kina „doprinosi i brani svetski poredak zasnovan na pravilima.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari