Nova američka vojna strategija 1Foto: EPA/MIKE THEILLER

U novoj američkoj vojnoj strategiji, koju je Pentagon objavio, kao glavni
konkurenti Sjedinjenih Američkih Država navode se Kina, Rusija, Severna Koreja i Iran.

U tom dokumentu se navodi da međudržavno strateško suparništvo, a ne terorizam, sada predstavlja osnovnu brigu u oblasti nacionalne bezbednosti.

Kina je strateški konkurent koji koristi predatorsku ekonomsku taktiku za pretnje susedima i bavi se
militarizacijom u Južnom kineskom moru, a Rusija je narušila granice susednih država i koristi pravo veta u odlukama svojih suseda u oblasti ekonomije, diplomatije i bezbednosti, navodi se u dokumentu, prenosi Sputnik.

Dodaje se da se nezakonita dejstva Severne Koreje i njena nerazumna saopštenja nastavljaju, bez obzira na osudu Ujedinjenih nacija i sankcije, dok Iran, kako se tvrdi, nastavlja da seje nasilje i ostaje najznačajniji izazov za stabilnost na Bliskom istoku.

Šef Pentagona Džejms Matis je rekao da je u strategiji naglašeno da će suparništvo velikih država, a ne borba protiv terorizma, biti u centru pažnje SAD.

Nastavićemo da vodimo kampanju protiv terorista, ali je suparništvo s velikim državama, a ne terorizam, sada u fokusu naše nacionalne bezbednosti, rekao je Matis na predstavljanju nove strategije u Vašingtonu.

Sjedinjene Američke Države se suočavaju s rastućom pretnjom „revizionističkih država“, kakve su Rusija i Kina, koje žele da ustroje svet po svojim „autoritarnim modelima“ i zloupotrebljavaju pravo veta, izjavio je Matis.

Kina i Rusija u ovom trenutku podrivaju međunarodni poredak iznutra, koristeći njegove prednosti i istovremeno razarajući njegove osnove i pravila bezbednog saobraćaja, navedeno je u dokumentu.

U novoj strategiji Pentagona navedeno je da Rusija teži da iskoristi pravo veta protiv odluka zemalja na njenoj periferiji u oblasti uprave, ekonomije i diplomatije kako bi uzdrmala NATO i promenila strukture bezbednosti i ekonomije u Evropi i na Bliskom istoku.

Korišćenje novih tehnologija za diskreditaciju i podrivanje demokratskih procesa u Gruziji, na Krimu i na istoku Ukrajine već izaziva dovoljnu zabrinutost, a kada se to poveže sa sve većom modernizacijom nuklearnog arsenala, izazov postaje očigledan, navedeno je u dokumentu.

Ukazuje se da dugoročno strateško suparništvo s Kinom i Rusijom predstavlja principijelni prioritet za Ministarstvo odbrane i zahteva povećanje stalnih investicija zbog razmere pretnje koju te dve države danas predstavljaju za bezbednost i procvat SAD, kao i zbog mogućnosti jačanja tih opasnosti u
budućnosti.

Paralelno s tim Ministarstvo odbrane će podržavati napore za obuzdavanje i suprotstavljanje otpadničkim režimima, kakvi su Severna Koreja i Iran, neutralisaće terorističke pretnje Sjedinjenim Državama i konsolidovati svoje snage u Iraku i Avganistanu, piše u novoj odbrambenoj strategiji SAD.

Matis je, pored toga, upozorio da polako iščezava vojna prednost SAD u vazduhu, na kopnu, moru, u kosmosu i sajber-prostoru.

U ovom vremenu promena naše vojne mogućnosti su i dalje jake, iako naša prednost u svim oblastima — u vazduhu, na kopnu, u moru, u kosmosu i u sajber-prostoru postepeno
nestaje, rekao je Matis.

Prema njegovim rečima, munjeviti razvoj tehnologije u uslovima kada je budžet nedovoljno veliki podriva mogućnosti Oružanih snaga SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari