SZO: Polovina škola na svetu nema pitku vodu 1Foto: EPA/KIM LUDBROOK

Gotovo 900 miliona dece bori se s nedostatkom osnovnih higijenskih uslova tokom svog obrazovanja, prenosi Al Jazeera Balkans.

Gotovo polovina škola na svetu nema pitku vodu, toalete i umivaonike za pranje ruku, stavljajući tako milione dece u opasnost od raznih bolesti, saopštili su stručnjaci iz Svetske zdravstvene organizacije (WHO).

Blizu 900 miliona dece bori se s nedostatkom osnovnih higijenskih uslova tokom svog obrazovanja, stavljajući tako svoje zdravlje u opasnost.

„Ne možete imati kvalitetno okruženje za učenje bez tih osnova“, kazao je dr. Rick Johnston iz Svetske zdravstvene organizacije, glavni istraživač na projektu, dodavši kako nedostatak čiste vode i  sanitarnih objekata može uzrokovati dehidraciju, bolest, pa čak i smrt. No, mnoga su deca prisiljena rizikovati zdravlje kako bi prisustvovala nastavi, prema izveštaju koje je zajednički izradio UNICEF i WHO, prvo koje se posebno bavi školama.

Gotovo trećina osnovnih i srednjih škola nema sigurnu i pouzdanu opskrbu pitkom vodom, koja utiče na gotovo 570 miliona dece. Gotovo 20 posto škola uopšte nije imalo pitku vodu.

Nešto više od trećine škola nije imalo odgovarajuće sanitarne čvorove, a jedna od pet osnovnih škola i jedna od osam srednjih škola nema nikakvih sanitarnih prostora.

Gotovo polovina nije imala odgovarajuće uslove za pranje ruku, koji su neophodni za pomaganje u sprečavanju širenja infekcija i bolesti. Najgora je situacija u Subsaharskoj Africi, Istočnoj i Jugoistočnoj Aziji.

„Ovi podaci su šokantni. Posledice su vrlo široke u smislu dečjeg pristupa obrazovanju i opštem zdravlju,“ dodao je izvršni direktor humanitarne organizacije WaterAid Tim Wainwright.

Međutim, stručnjaci su optimistični, a situacija se može brzo poboljšati ako svetski lideri problem vode i sanitarija postave kao jedan od prioriteta.

„S političkom voljom, stvarno je moguće isporučiti dobre usluge“, rekao je Johnston.

Autor teksta je Al Jazeera Balkans

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari