RSSNo longer and not yet

Utorak

Ranije

Komentari: 7
Ostavite komentar
Ocena: 4.43
Glasaj:
Pošalji tekst
Promeni veličinu slova
Verzija za štampu
Bili ste svedok događaja?
Pošaljite nam vaše vidjenje, slike ili video..

31/03/2009 19:49

Neću

Šoping mol centar, stara, prava, pravoslavna, građanska, srpska, nacionalna, patriotska reč, šoping mol, najomiljenija od svih reči, najskuplja srpska reč, šoping-mol, čijem je otvaranju, institucionalisanju (Delta), prisustvovao i sam „otac nacije“, Dobrica Ćosić, te tako jasno pokazao koji je nacionalni vrednosni sistem u pitanju.



RSSPovezane vesti

Ove nedelje

Prošle nedelje

Ranije

Naš vrednosni sistem, bez sumnje, pokazuju šoping mol centri, a ovaj koji se zove „Ušće“, svakolikom pučanstvu pokazuje, u jednoj reči, čemu je vodio rat za oslobađanje svih srpskih zemalja, vodio je zidanju šoping molova u parkovima, i svi oni koji su patriotski urlikali na mitinzima pored večne vatre sa pogrešno ispisanim, a sada većopalim slovima stihova Branka Miljkovića, biće, u finoj formi, moderejt formi, prisutni i na otvaranju šoping mol centra sa kultnim imenom „Ušće“, kul imenom, simboličnim imenom na simboličnom mestu.

Biće prisutni na otvaranju našeg novog spomenika kulture, naše nove opere, našeg novog nacionalnog muzeja i naše nove filharmonije, filharmonije ovoga rata. Šoping centar je, pored turbofolka, najznačajnije dostignuće kulturnog kontinuiteta ratnog i postpetooktobarskog tranzicionog perioda.

Istina, zafaliće pokoja od onih senzacionalnih žena u bundi, bile su nazvane bundašicama, žena koje nisu žene u crnom, niti kučke izdajničke, većsu u bundama demonstrirale za „banjalučke bebe“, one su, u stvari, bile preteče radikalki koje kunu po Skupštini i proklinju, trebalo je stići do toga, do tih glasova, do tih vokala, do te inkantacije, sadržaj na stranu. To je evolucija, nikako revolucija, to je naša dijelaktika, to su naši procesi, to je naše osvajanje budućnosti.

Sve i svi će sada moći da obnove garderobu u buticima užasavajućeg zapadnog sveta, koji je, eto, baš tu, na Usću, gađao bombama ne samo „Košavu“ Marije Milošević, ne samo zgradu nekadašnjeg Centralnog komiteta jedne Partije, i jednog voznog parka, većje Zapadna alijansa gađala i uništavala srpski narod, baš nekako u časovima kada nije stradao nijedan drugi narod, ni albanski, to jest, šiptarski narod.

Govorilo se i govori o spomenicima žrtvama, uopšteno, bez imenovanja čijih žrtava, kakvih žrtava, žrtava iz kog rata i kakvog rata. Raspisani su bili konkursi, čitava jedna zajednica, jedno društvo, svi mi, koji smo prošli rat, ne možemo da artikulišemo iskustvo toga rata, međutim, jasno je i zašto.

Zato što su šoping molovi pravi spomenici svih „oslobađanja“, pa i onih preventivnih.

Zato što je šoping mol taj dobitak, posle svega.

Zato što je šoping mol simbol pobede demokratije i liberalne ekonomije.

Zato što je uništavanje javnih površina „u ime“ šoping molova samo nastavak dalje devastacije mirnim sredstvima, korupcijom, tako se vrši povraćaj imovine u predsocijalističko stanje.

Šoping mol je naš obećani raj, zamena za sva neputovanja, za svaku zatvorenost, eto, može se putovati kroz šoping mol i videti, dodirnuti - i vrhunac, kupiti sva ta blaga zapadne potrošnje. Ali i proizvodnje, makar ona bila u Kini organizovana.

Istovremeno, sa otvaranjem novog šoping mola, otvaraju se SOS radnje. Biće otvoreni i posebni kontejneri sa jeftinijim hlebom, za mase. Svuda po gradu istaknuti su bilbordi, umesto izbornih slogana i likova, na bilbordima stoji natpis Hoću, danima sam se pitala šta je to što se hoće, šta je izbor ovoga trenutka, put, predlog rešenja, to za šta treba da kažem Hoću. E pa za šoping centar treba reći „Hoću“. Dakle, evo ponuđenog izbora: volja ti je u šoping mol centar „Ušće“, volja ti je u SOS radnju, a može i na ulični kontejner, zašto ulični, i zašto kontejner, po jeftiniji lebac, uz dokaz da nemaš više para.

No, ipak izgleda da znamo sve o sebi, ako hiljade volontera glasaju da slogan, znak, oznaka Univerzijade bude „Vrabac Srba“. Nije, „Dživdžan“, većje „Vrabac Srba“. I nije problem što ćemo svima uvaljivati „Srbu“. Problem je u tome što tolike orlove nacrtasmo i izglasasmo, da bismo rekli, da bi volonteri rekli „vrabac“. Ni orla, ni galeba, ni ptice lastavice, „svi smo mi vrabac“.

U senci velikog bilborda na kome piše „Hoću“, i malih bilbordića sa strane, uz bandere, koliko da ometaju saobraćaj, na kojima stoji najava za film „Sveti Georgije ubiva Aždahu“.

Prikaži svePrikaži sveOstavite komentarOstavite komentar

Komentari (7)

MirkoMirko | 01/04/2009 09:55

Broj preporuka: 7 Preporuči Predloži za brisanje

Šta reći posle pročitanog. U zemlji u kojoj se Narodni muzej renovira 10 godina i u kojoj je zatvoren Muzej savremene umetnosti i gde generacije mladih neće imati priliku da vidi nešto od pameti i darovitosti sa ovih prostora-logična je posledica šoping mol. Kako je to sve tuzno sa onim penzionerima koji su došli da vide i da potroše"200-300 "dinara ili "ako ima nešto jeftinije pa da uporede". O Srbijo zemljo tužnih stavri i sludjenih ljudi.

vojislava ćirić ćirićvojislava ćirić ćirić | 01/04/2009 10:02

Broj preporuka: 4 Preporuči Predloži za brisanje

Hvala Vam, Gđo Pavićević.

NebojsaNebojsa | 01/04/2009 21:57

Broj preporuka: 3 Preporuči Predloži za brisanje

Poštovana gospođo,
često se slažemo. Ali, paralele koje izvlačite su tanje nego ikada.

Nisu SOS radnje bile u planu pre 2 godine kada je ovaj centar počeo da se gradi. I ne vidim ništa loše u tome što mi se omogućava da na jednom mestu kupim sve što mi je potrebno, a da pritom ne hodam po bljuzgavim ulicama zakrčenim parkiranim automobilima, da jurim kinesku robu po buvljaku i razmišljam imam li pravo na reklamaciju.

Odakle sad "Srba" u priči? On je tema za sebe. Njegovo krštenje je teži udarac za Srbiju XXI veka od jednog šoping mola.

josip piperjosip piper | 02/04/2009 00:15

Broj preporuka: 2 Preporuči Predloži za brisanje

trebabiti stvarno ostrascen,nacionalno ili anacionalno,antiglobalisticki, ideoloski, da danas 2009 otvaranje jednog "soping mola", kakvih imana stotine diljem nama drage evropske zajednice, i koji se masovno otvaraju u svim zemljama u tranziciji, povezati sa godinama devedesetim,da bi se po hiljaduti put ispricala ista prica, miting na uscu,zene u bundama, otac nacije, marija milosevic. jedino sto povezuje nesretni soping mol, i prethodno pomenute licnosti, i dogadjaje je mesto odigravanja, ali i to je dovolno da se ponovi ista danas vec tugaljiva peicica. uzgred ne zaboravite, da je jedna "sad" banka vlasnik preko 50% ISTOG.

Lako je teskoLako je tesko | 01/04/2009 16:56

Broj preporuka: 1 Preporuči Predloži za brisanje

Borka Pavicevic je stara dama posleratnog Beograda, i kada pise ovakve tekstove, pise ih za edukaciju tinejdzera (odraslih na playstation ili Xbox platformi), ili, za zadovoljstinu rezignirane vecine obrazovanog, zdravorazumnog drustva (ostatka Beograda koji je odbio da se "odseli"). Sve to nije dosta, i ne valja za hrabri mladi duh koji "HOCE":
Hoce da vidi Beograd kao centar Srbije koja je bastion specificne kulture bazirane na zapadnim vrednostima sa istocnim smekom,
Hoce da ugosti ceo svet kako prilici, bez srama i bez pravdanja, a da istovremeno ima priliku da bude ugoscen sa postovanjem,
Hoce da mu se polozi racun za demokratiju, koja ce se na njega pozivati trazeci podrsku kada joj je potrebna,
Hoce da bude u centru svih zbivanja, ne zahtevajuci da sam bude taj centar,
Hoce da sve ksenofobije, i sve sto je lose zauvek bude znakom nejednakosti odvojeno od njega samog.
....
Za taj i takav duh Beograda i Srbije borice se i tiha rezignacija, kada ga prepozna. Za sada za njega je jedina opcija gerila i revolucija. Nadajmo se da tako nece (za)uvek biti u Srbiji.