U Sjedinjenim Američkim Državama je 25. maja obeleženo godinu dana od kako je policajac Derek Šovin ubio nenaoružanog Afroamerikanca Džordža Flojda, ali je pomen protekao i u kritici predsednika Džozefa Bajdena zbog neodržavanja obećanja o sprovođenju reforme u policiji.

Snimci na kojima se vidi kako Šovin kolenom pritiska Flojdov vrat dok on bespomoćno leži i uzvikuje: „Ne mogu da dišem“, izazvali su talas višemesečnih protesta 2020. godine.

Šovin je u aprilu proglašen krivim po tri optužbe: drugostepeno, trećestepeno ubistvo i ubistvo bez predumišljaja.

U Njujorku se, na godišnjicu smrti, gradonačelnik Bil de Blazio pridružio aktivisti za ljudska prava Alu Šarptonu i u tišini klečao devet minuta i 29 sekundi – koliko je Šovin klečao na Flojdovom vratu.

Demonstranti iz cele zemlje okupili su se na protestu pokreta „Životi crnaca su važni“ u blizini Gradske kuće u Los Anđelesu.

U gradu Mineapolisu u američkoj saveznoj državi Minesota, veliki broj ljudi okupio se na raskrsnici gde je Flojd priveden.

Ta lokacija je pretvorena u spomen mesto.

Pucnjava je na kratko prekinula događaje na „Trgu Džordža Floda“.

Ispaljeno je najmanje 20 metaka, a jedna osoba je povređena.

Mineapolis se u poslednjih godinu dana muči sa rastom oružanog nasilja, pošto je skoro 200 policajaca u gradskoj policijskoj upravi podnelo ostavke ili otišlo na odsustvo.

Tako je i šestogodišnja devojčica nedavno bila žrtva pucnjave.

Širom sveta je komemoracijama obeležena godišnjica Flojdove smrti.

Kanadski premijer Džastin Trudo rekao je novinarima da je Flojdova smrt „tragedija“ i obećao da će preduzeti ozbiljnije korake kada je u pitanju borba protiv rasizma u Kanadi.

Bdenja i demonstracije su organizovane u gradovima širom Velike Britanije, poput Londona, Mančestera, Birmingema, Edinburga i Svonsija.

Flojdova sestra: Bajden je prekršio obećanje o uvođenju novog zakona

Flojdova sestra Brižit Flojd odbila je da se sastane sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom, navodeći da je „prekršio obećanje“ da će sprovesti zakonske mere o reformi policije do godišnjice smrti njenog brata.

Ona je prisustvovala skupu u Mineapolisu, a drugi članovi porodice lobirali su kod Bajdena u Beloj kući da pomogne usvajanje zakona.

Zakon o pravdi prilikom obavljanja policijskog posla Džordža Flojda i dalje čeka odobrenje Kongresa.

Bivši policajac Deren Šovin osuđen je za ubistvo 46-godišnjeg Flojda, pošto ga je priveo zbog sumnje da je u prodavnici dao lažnu novčanicu od 20 dolara.

Izrečena mu je kazna od 40 godina zatvora.

Prethodno je Bajden odredio utorak, 25. maj 2021. godine, kao rok za potpisivanje zakona o reformi policije.

Posle sastanka sa predsednikom Amerike i potpredsednicom Kamalom Haris u Beloj kući, Flojdov brat Filoniz rekao je novinarima: „Ako možete da donesete savezne zakone da zaštitite orla, onda možete da donesete savezne zakone da zaštitite nebelačko stanovništvo“.

Flojdov drugi brat Terens, rekao je da je razgovor u predsednikovom Ovalnom kabinetu bio „veoma uspešan“.

Međutim, Brižit Flojd, koja je umesto toga održala minut ćutanja na događaju „Proslava života“ u centru parka Mineapolis, objasnila je zašto nije otišla u Vašington.

„Trebalo je da otputujem u Vašington da Bajden potpiše zakon“, navela je ona.

„Bajden nije potpisao zakon. Bajden je prekršio obećanje.“

Predsedniku je poručila da „dovede ljude u red“.

Posle sastanka sa porodicom Flojd, američki predsednik je izdao saopštenje u kom se obavezuje da će i dalje podržavati zakon.

„Bitka za dušu Amerike stalno je rastrzana između američkog ideala da smo svi stvoreni jednaki i surove stvarnosti da nas je rasizam već dugo razdvajao“, rekao je Bajden.

„U našem najboljem izdanju, američki ideal pobeđuje. Opet mora pobediti.“

Iako je demokrata Bajden prednjačio u javnom lobiranju za usvajanje zakona o infrastrukturi i finansijskoj pomoći građanima zbog pandemije korona virusa, veći deo pregovora o reformi policije prepustio je poslanicima u Kongresu.

„Poštovali smo prostor potreban pregovaračima da vode razgovore“, izjavila je u utorak portparolka Bele kuće Džen Psaki, koja je odbila da ponudi novi rok za postizanje dogovora.

Međutim, aktivisti su rekli da je Bajden trebalo da učini više kako bi pomogao usvajanje zakona.

„Predsednik će morati da pojača napore kako bi osigurao dolazak do cilja“, rekla je Džudit Brauni Dijanis, izvršna direktorka organizacije koja se bavi rasnom pravdom Projekat unapređenja (Advancement Project), za agenciju AP.

Demokrate u Senatu su prošlog juna blokirale zakon o reformi policije koji je predložio republikanski senator, crnac Tim Skot iz Južne Karoline.

Tvrdili su da se nije otišlo predaleko.

Sada se republikanci u Senatu protive zakonu o reformi policije koji su u martu usvojile demokrate u Predstavničkom domu.

Glavni kamen spoticanja je odredba koja olakšava da policajci budu tuženi i optuženi za zločine.

Pokret „Životi crnaca su važni“ i drugi aktivisti pritiskaju Bajdena da zaustavi isporučivanje vojne opreme policijskim snagama.

On je tokom prošlogodišnje kampanje za predsedničke izbore pozvao SAD da „zaustave isporučivanje ratnog oružja policijskim snagama“.

Uprkos pozivima demokrata iz Predstavničkog doma da se izda predsednička izvršna naredba o usvajanju zakona, Bela kuća i dalje ne postupa.

U međuvremenu se nastavljaju pravni postupci u vezi sa Flojdovim ubistvom.

Prethodno je Velika federalna porota u maju optužila četvoricu bivših policajaca – Tua Taoa, Aleksandera Kenga i Tomasa Lejna, kao i Šovina – za kršenje Flojdovih građanskih prava.

Šovinov pravnički tim zatražio je novo suđenje, optužujući i tužioce i porotnike za nedolično ponašanje.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari