Aung San Su Ći na ekonomskom samitu u Singapuru

Getty Images
Aung San Su Ći na ekonomskom samitu u Singapuru

Organizacija za ljudska prava Amnesti Internešnal saopštila je da je oduzela prestižnu nagradu „Ambasador savesti“ od Aung San Su Ći, koja je de fakto šefica države Mjanmar.

Političarka i nobelovka je nagradu dobila 2009. godine, dok je bila u kućnom pritvoru.

Organizacija poručuje da je „duboko uznemirena“ zbog toga što ona nije stala u odbranu manjinske grupe Rohindža, čijih je 700 000 pripadnika vojska proterala iz domova.

Ovo je poslednja u nizu nagrada koje je Aung San Su Ći (73) izgubila za poslednjih godinu dana.

„Duboko smo ožalošćeni što više ne predstavljate simbol nade, hrabrosti i neumorne borbe za ljudska prava“, rekao je Kumi Naidu, generalni sekretar Amnestija, u pismu koje je uputio političarki.

Ko je Aung San Su Ći

Prva žena Mjanmara da podnese ostavku zbog Rohindži

Fejsbuk blokirao zvaničnike u Mjanmaru

„Poricanje obima i težine zločina nad Rohindžama znači da nema mnogo nade da će se situacija popraviti“, naveo je Naidu.

Organizacija Amnesti, koja je svojevremeno proglasila Aung San Su Ći „svetionikom demokratije“, objavila je odluku na osmu godišnjicu njenog oslobađanja iz kućnog pritvora.


Nagrade nestaju jedna po jedna

Nik Bik, BBC dopisnik iz Mjanmara

Aung San Su Ći je skoro 15 godina provela u kućnom pritvoru zato što se suprotstavljala vojnoj hunti u Mjanmaru i borila se za demokratiju. Istovremeno, vlade i međunarodne organizacije su je obasipale nagradama.

Amnesti Internešnal (AI) ju je još 1989. proglasila „zatvorenicom savesti“, a 20 godina kasnije ju je dodelila svoje najviše priznanje. Prethodne godine je istu nagradu dobio Nelson Mandela.

Sada je od AI dobila pismo u kome joj poručuje da je njen „status Ambasadora savesti postao neodrživ“.

Istražitelji Ujedinjenih nacija su zaključili da ona, premda nije učestvovala u navodnom genocidu nad Rohindžama, nije iskoristila svoj moralni autoritet da spreči zločine koje je armija počinila protiv Rohindži.

Ona i sada poriče da su se ti zločini uopšte desili, dok nagrade, priznanja, pa čak i počasna građanstva nestaju jedno po jedno.

Aung San Su Ći je poslednji intervju za BBC dala u aprilu prošle godine. Tada je rekla kako veruje da je izraz etničko čišćenje „prejak za ono što se dešava“ u njenoj zemlji.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari