Rakete ispaljene na sirijsku vojnu bazu ispaljene sa američkog vojnog broda u Mediteranu

EPA
SAD su u aprilu 2017. gađale raketama sirijsku vojnu bazu nakon navodnog hemijskog napada

Članovi britanske vlade su odlučili da je „vreme za akciju“ u Siriji kako bi se „sprečila dalja upotreba hemijskog oružja“, saopšteno je iz kabineta premijerke Tereze Mej u Dauning stritu.

Britanski ministri smatraju da postoji „velika verovatnoća“ da je Asadov režim odgovoran za potencijalni hemijski napad.

Oni su se složili da upotreba hemijskog oružja ne može da „prođe nekažnjeno“.

Ministar saobraćaja, Džo Džonson, rekao je, međutim, nakon sastanka da „nije doneta odluka da se pokrene vojna akcija“.

U saopštenju iz Dauning strita nije bilo reči o vojnoj akciji.

Vođa Laburističke stranke, Džeremi Korbin, optužio je vladu da „čeka instrukcije“ američkog predsednika Donalda Trampa i rekao da vojna akcija neće da reši situaciju u Siriji.

„Još bombi, još ubijanja, još rata, neće spasiti živote. Samo će odneti još života i rasplamsati rat na drugim mestima“.

Članovi britanske vlade na sastanku u Dauning strit

EPA/AFP/Getty
Članovi britanske vlade na sastanku u Dauning stritu: ministar odbrane Gevin Vilijamson, ministarka unutrašnjih poslova Amber Rad i ministar za ekologiju Majkl Gov

Medicinski izvori kažu da je desetine ljudi ubijeno, uključujući i decu, u toku napada na sirijski grad Duma, u regionu Istočne Gute, koji je, kako se pretpostavlja, izveden hemijskim oružjem.

Američki predsednik je razgovarao sa britanskom premijerkom u utorak. Oni su se složili da je sirijski predsednik Bašar el Asad „ustanovio matricu opasnog ponašanja kada je reč o upotrebi hemijskog oružja“.

U saopštenju iz Dauning strita se navodi da su se dogovorili da „blisko sarađuju na međunarodnom odgovoru“ na akcije sirijskog režima.

Očekuje se da Tramp razgovara sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom o akcijama koje treba da preduzmu. Bela kuća je saopštila da „konačna odluka nije doneta“.

Urednik BBC-ja Lora Kensberg kaže da Velika Britanija planira da se uključi u združene akcije Sjedinjenih Američkih Država i Francuske, a ne da ih samo podrži.

Izvori BBC-ja tvrde da je premijerka spremna da krene u akciju protiv Asadovog režima bez odobrenja Parlamenta.

Tereza Mej i Donald Tramp

PA/Getty
Tereza Mej i Donald Tramp dogovaraju zajedničku akciju u Siriji

Neke opozicione partije, kao i poslanici iz redova Konzervativne partije, na čijem je čelu Tereza Mej, tražili su da se o ovoj odluci prethodno izjasni Parlament.

Tereza Mej smatra, međutim, da „sve ukazuje“ da je sirijski režim predsednika Bašara el Asada odgovoran za navodni napad na Dumu koji je nazvala „šokantnim i varvarskim“.

Ruska pozicija

Rusija je upozorila Sjedinjene Američke Države da bi vazdušni napadi na Siriju mogli da dovedu do rata između dve zemlje.

„Prioritet je da izbegnemo opasnost od rata“, rekao je ruski ambasador u Ujedinjenim nacijama, Vasilij Nebenzija.

On je optužio Vašington da ugrožava međunarodni mir i rekao da je situacija „veoma opasna“.

Uoči sastanka Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija koji je tražila Rusija Nebenzi je rekao da „postoji opasnost od širenja sukoba“ i da „nažalost ne možemo da isključimo ni jednu opciju“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari