Denmark players react after Christian Eriksen collapses

Getty Images

Fudbal je pao u drugi plan drugog dana Evropskog prvenstva, a najvažnija, dobra vest glasi – danski igrač Kristijan Eriksen oporavlja se nakon što je kolabirao na utakmici protiv Finske.

Strašno je zvučala tišina oko 16.000 navijača na stadionu Parken u Kopenhagenu kada se Eriksen u 42. minutu utakmice stropoštao na travu.

Sudija je prekinuo meč, lekarski tim je odmah istrčao na teren i počeo sa oživljavanjem Eriksena, a navijačima je laknulo kada je spiker sat vremena kasnije saopštio da se Eriksen oseća bolje u bolnici.

Utakmica je nastavljena posle dva sata, a Finska je iznenadila domaćina, pobedila sa 1:0 i ostvarila verovatno najveću pobedu u istoriji.

UEFA je saopštila da je odluka o nastavku meča doneta „na zahteva fudbalera obe reprezentacije“, što su navijači dočekali aplauzima.

Muk u Kopenhagenu

„Fudbaleri su razgovarali sa Kristijanom i to su sjajne vesti. Bio je bolje i oni su rešili da igraju za njega“, rekao je Peter Meler, direktor Fudbalskog saveza Danske za državnu televiziju.

Aleksandar Čeferin, predsednik Evropske fudbalske unije (UEFA) kazao je da „kada se ovakve stvari dese, shvatimo šta je najvažnije u životu“.

U poruci na Tviter profilu Eriksenovog kluba – milanskog Intera – stajalo je:

„Napred, Kris!“.

Posle trenutka olakšanja zbog dobrih vesti iz bolnice u Kopenhagenu, za navijače Danske usledio je fudbalski šok.

Kada je utakmica nastavljena, domaćin je napadao ali je Finska odolevala, a onda je u 60. minutu golman Danske Kasper Šmajhel nespretno intervenisao posle udarca glavom Joela Pohjanpala.

Delovalo je da su i danski fudbaleri bili u šoku posle svega što se desilo, a u 74. minutu ni penal im nije bio dovoljan da izjednače.

Finski golman je lako zaustavio traljav udarac Pjera Emila Hojbjerga.

Danska će i preostale dve utakmice u grupnoj fazi odigrati u Kopenhagenu, a jedinu titulu do sada ova reprezentacija je osvojila 1992, kada je u poslednjem trenutku uskočila umesto Jugoslavije tada već razorene građanskim ratom.

Velšane spasao VAR

Skoro 4.000 kilometara istočno od Kopenhagena, u Bakuu, glavnom gradu Azerbejdžana, radovali su se navijači Velsa.

Njihova ekipa je odigrala nerešeno sa Švajcarskom (1:1) kojoj je zahvaljujući video-tehnologiji (VAR) poništen pobedonosni pogodak Marija Gavranovića.

Kifer Mur, napadač Kardif Sitija, koji je zbog povrede glave nosio crvenu bandažu, upravo je tim delom tela dao izjednačujući gol za Vels u 74. minutu.

„Pokazali smo jak karakter, kao i uvek. Mi se borimo, hrabri smo i zato smo osvojili bod“, rekao je za BBC kapiten Velsa Geret Bejl.

Švajcarska je u većem delu utakmice bila bolji rival, a povela je u 49. minutu golom Brisa Emboloa.

Rusi zviždali Belgijancima zbog klečanja

Deo navijača Rusije u Sankt Peterburgu je zviždao fudbalerima Belgije kada su uoči utakmice klekli na teren kako bi ukazali na problem rasizma u svetu.

Pored Belgijanaca, na teren je klekao i španski sudija Mateo Lahoz, dok su fudbaleri Rusije stajali.

Belgijski napadač Romelu Lukaku, čiji roditelji su iz Demokratske republike Kongo, podigao je i desnu pesnicu.

Ovakav vid borbe protiv rasizma najavile su još neke reprezentacije na Evropskom prvenstvu, a sportisti su masovno počeli da ga koriste posle ubistva Afroamerikanca Džordža Flojda prošle godine.

Što se fudbala tiče, Belgija je neočekivano lako izašla na kraj sa Rusijom i pobedila sa 3:0.

Dvostruki strelac bio je Romelu Lukaku u 10. i 89. minutu, a Toma Menije pogodio je u 34. minutu.

Rusija kao turistička atrakcija za navijače

Brojni ljubitelji fudbala iskoristili su EURO 2020. u Sankt Peterburgu da uživaju i u turizmu, dok većina stranih državljana zbog pandemijskih mera ne može da uđe u tu zemlju,

Za šampionat su ruske vlasti dozvolile stranim državljanima sa kupljenim kartama za mečeve da uđu bez vize.

Slično pravilo bilo je na snazi tokom Mundijala pre tri godine.

Letonac Konstanin Silins kaže da ne bi mogao da uđe u Rusiju da se ne održava prvenstvo, a u Sankt Peterburg je došao letom iz Londona.

„Ovo je sjajna prilika za putovanje. Postoje restriktivne mere i, recimo, ne možete automobilom da pređete granice iz Letonije u Rusiju“, kazao je Silins za agenciju AFP.

Belgijski navijači su se, pred utakmicu u Sankt Peterburgu, okupili u bašti paba u blizini stadiona Krestovski.

Uživali su u sunčanom danu u gradu u kojem takvih prilika nema baš previše tokom godine.

Jedan od tih navijača, Aleksandre Dekers, u Sankt Peterburg je doputovao sa dvojicom prijatelja.

„Došli smo zbog fudbala, ali da vidimo i grad koji je zaista veličanstven. Šetali smo ceo dan“, objasnio je on.

U Sankt Peterburgu je, u skladu sa epidemiološkim merama u Rusiji, dozvoljeno da bude popunjena polovina kapaciteta stadiona koji može da primi 70.000 ljudi.

Šta nas čeka u nedelju?

Treći dan kontinentalnog šampionata donosi prvi veliki derbi.

Od 15 sati na londonskom Vembliju sastaće se reprezentacije Engleske i Hrvatske u prvom kolu D grupe.

Tri sata kasnije na teren stadiona u Bukureštu istrčaće fudbaleri Austrije i Severne Makedonije u C grupi.

Dan se završava utakmicom Holandije i Ukrajine koja se igra u Amsterdamu od 21 sat.

Sistem takmičenja

Ovo je prvo Evropsko prvenstvo na kojem se utakmice igraju u 11 različitih gradova i država.

Čast da ugoste najbolje evropske fudbalere imaju London, Rim, Minhen, Baku, Sankt Peterburg, Budimpešta, Sevilja, Bukurešt, Amsterdam, Glazgov i Kopenhagen.

Lista gradova domaćina menjala se donedavno u skladu sa epidemiološkim merama koje važe u pojedinim zemljama.

Evropska fudbalska unija (UEFA) je insistirala da gradovi domaćini daju garancije da će biti dozvoljeno prisustvo određenog broja navijača na utakmicama.

Vlasti u Dablinu i Bilbau nisu mogli da garantuju prisustvo publike na tribinama, pa su otpali.

Utakmice polufinala i finala biće odigrane u Londonu.

Polufinalni dueli igraće se 6. i 7. jula, dok je finale zakazano za 11. jul.

Pogledajte video o tome za koga će navijati navijači iz Srbije na Evropskom prvenstvu