Radnici u fabrici za proizvodnju uranijuma u Iranu, 2005. godine

AFP
Radnici u fabrici za proizvodnju uranijuma u Iranu, 2005. godine

Iran je najavio da će danas obavestiti Međunarodnu agenciju za atomsku energiju da će povećati kapacitete za proizvodnju obogaćenog uranijuma.

Vrhovni vođa Irana, Ajatolah Hamnei, je izjavio da je naredio da se počne sa pripremama za slučaj da međunarodni nuklearni sporazum iz 2015. propadne.

Sjedinjene Države su se po odluci predsednika Donalda Trampa povukle iz sporazuma prošlog meseca.

Za sada se ne zna da li će evropske zemlje uspeti da održe sporazum, koji ima za cilj da spreči Iran da razvije nuklearno oružje.

Bitka za spas sporazuma sa Iranom

Amerika se povlači iz sporazuma sa Iranom

Šta se očekuje?

Iranska Organizacija za atomsku energiju će danas uručiti pismo Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju (IAEA), koja je pod patronatom UN, da počinje pripreme za proizvodnju uranijum heksaflorida. To je ključna supstanca u procesu obogaćivanja uranijuma.

„Vođa (Ajatolah Hamnei) želi da ubrzamo neke procese… kako bi se posao u vezi sa nuklearnim kapacitetom ubrzao ako je potrebno“, potvrdio Behruz Kamalvandi, portparol iranske nuklearne agencije, prenosi Rojters.

Rekao je i da država ima kapaciteta da ubrza proizvodnju centrifuga koje se koriste za obogađivanje uranijuma.

Prema sporazumu iz 2015. godine koji su potpisali Iran, SAD, Francuska, Nemačka, Velika Britanija, Rusija i Kina, obogaćivanje uranijuma u Iranu je strogo ograničeno, što bi trebalo da onemogući proizvodnju nuklearnog oružja. Zauzvrat, većina štetnih sankcija Iranu je ukinuta 2016. godine.

Međutim. predsednik SAD Tramp se dramatično povukao iz sporazuma, ostavljajući evropske potpisnike da pokušaju da ga spasu. Državni sekretar Majk Pompeo je rekao da će Sjedinjene Države ponovo uvesti sankcije Iranu.

Koji su uslovi Irana

Ajatolah Hamnei je izneo nekoliko zahteva za ostanak u nuklearnom sporazumu sa ostalim svetskim silama – između ostalog, zaštitu prodaje iranske nafte i očuvanje trgovine.

Iranske vlasti su saopštile da ako evropske zemlje ne uspeju da održe pakt u životu, Teheran ima nekoliko opcija, među kojima i obogađivanje uranijuma do 20 odsto čistoće.

Sporazum iz 2015. godine ograničio je obogaćivanje uranijuma do najviše 3,67 odsto, što je mnogo manje od oko 90 odsto koliko je potrebno da se napravi nuklearno oružje.

Iran tvrdi da je njihov nuklearni program u potpunosti mirnodopski, a da je usklađenost sa sporazumom potvrdila i Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA).

Uslovi Irana su:

  • Da evropske sile zaštite prodaju nafte od američkih sankcija i nastave da kupuju sirovu naftu od Irana
  • Da evropske banke osiguraju trgovinu sa Iranom
  • Da se Velika Britanija, Francuska i Nemačka obavežu da neće tražiti pregovore o iranskom programu balističkih raketa i regionalnih aktivnosti, kao što zahteva Vašington.

Vrhovni vođa je rekao da će, ako ove tri države ne mogu da ispune ove zahteve, Iran nastaviti sa obogaćivanjem uranijuma. Takođe je rekao da Iran više ne može imati nikakva posla sa SAD.

„Islamska republika ne može da ima posla sa vladom koja olako krši međunarodne sporazume, povlači svoj potpis i teatralno se o tome hvali na televiziji“, rekao je on.

Ministar spoljnih poslova Irana Džavad Zarif započeo je diplomatsku turneju kako bi ubedio ostale države potpisnice da ostanu u sporazumu. Optužio je SAD sa „nelegalno povlačenje“ iz sporazuma i za „nasilničke metode kako bi druge vlade doveli u red“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari