Došao sam da razgovaram sa Jaserom Abuom Markijom o napadima na njegov dom u Hebronu, ali je on završio ležeći na zemlji u vlastitom vrtu ostavši nem od bola nakon što su ga šutnuli u prepone.

Naše kamere tek što su počele da snimaju u njihovoj kući kad je sve počelo.

„Doseljenici napadaju kamenjem! Doseljenici sa kamenjem!“, viče moj producent.

Istrčavamo napolje zajedno sa palestinskom porodicom u trenutku kad dvojica mladih Izraelaca upadaju u njihov vrt, praćeni vojnicima.

Jedan od doseljenika kreće pravo na nas vičući na porodicu: „Bežite odavde, odlazite!“.

Abu Markija mu polazi u susret, pokušavajući da odbije pretnju, snimajući na telefonu dok ga vojnik zaustavlja, ali Izraelac se baca ka njemu i šutira palestinskog kućevlasnika.

Ovaj napad je iznenadna ilustracija onoga o čemu smo došli da intervjuišemo porodicu: Palestinci u Hebronu tvrde da se osećaju sve ugroženije od napada posle skorašnjih izraelskih izbora.

Na izborima je iskazana masovna podrška krajnjoj desnici, ohrabrivši ultranacionalistički tvrdokorni doseljenički pokret u Hebronu i na drugim mestima, i pokrenuvši kulturološki rat u izraelskom društvu oko uloge vojske na okupiranim teritorijama.

Nakon što Abu Markija prima udarac, dolazi do koškanja dok mi nastavljamo da snimamo.

Palestinski aktivista koji pomaže porodici Badi Dvaik viče: „Vojnici ne preduzimaju ništa da zaštite Palestince. Da je Palestinac to uradio, strpali biste ga u zatvor ili pucali u njega!“

On izražava čestu pritužbu na sistemsku diskriminaciju: da izraelski doseljenici koji vrše nasilje nad Palestincima na okupiranoj Zapadnoj obali retko odgovaraju za svoje postupke.

Kao da želi da dokaže tu poentu, mladić koji je šutnuo Abua Markiju prilazi svojim kolima, rukuje se s jednom od vojnika, a zatim odlazi.

Za to vreme, Abu Markija leži povređen, dok mu komšija pomaže da se pridigne.

Upitane za incident, Izraelske odbrambene snage (IDF) odgovaraju da su vojnici ovde neophodni da bi zaustavili činove nasilja nad Palestincima i, ukoliko je potrebno, priveli osumnjičene dok ne stigne policija.

Policija rutinski tvrdi da istražuje doseljeničko nasilje, ali grupe aktivista kažu da je to samo prazna priča.


Pogledajte video:

Nasilje u pojasu Gaze: „Nisam se nadala da ću preživeti”
The British Broadcasting Corporation

Od margina do glavnog toka

Na novembarskim izborima je ultradesničarski savez Verski cionizam osvojio 14 poslaničkih mesta od ukupno 120 u izraelskom parlamentu, a on će, kako stvari trenutno stoje, biti druga najjača snaga u koaliciji izabranog premijera Benjamina Netanjahua.

Imenovan za novoosnovani položaj ministra za nacionalnu bezbednost, koji je zadužen za policiju u Izraelu i na okupiranoj Zapadnoj obali, jeste Itamar Ben-Gvir – lider ultranacionalističke prodoseljeničke partije Ocma Jehudit (Jevrejska snaga), koja se zalaže za rasističku, antiarapsku politiku.

On se proslavio među mlađom nacionalno-religioznom bazom kao ulični agitator koji vitla oružjem i poziva na deportaciju „nelojalnih“ Arapa i otvaranje vatre na Palestince koji bacaju kamenje.

File photo showing Otzma Yehudit (Jewish Power) party leader Itamar Ben-Gvir speaking at his party's election night headquarters in Jerusalem (2 November 2022)

Reuters
Itamar Ben-Gvir, koji će biti zadužen za izraelsku policiju, u prošlosti je osuđivan za antiarapski rasizam

Ben-Gvir je u prošlosti bio osuđivan za podsticanje na rasizam i podršku jevrejskoj terorističkoj grupi, i dobro je poznat Palestincima iz Hebrona jer potiče iz jednog od jevrejskih naselja u tom gradu.

Mnogi strahuju da će njegovo unapređenje sa radikalnih margina u politički glavni tok dovesti do opasne nove faze, u regionu koji je već zahvaćen smrtonosnim upadima i hapšenjima IDF-a na Zapadnoj obali i najsmrtonosnijim palestinskim napadima godinama unazad.

Tokom ovogodišnjih protesta u Hebronu, izraelske snage su ubile dvojicu Palestinaca, među kojima šesnaestogodišnjak, i još dvojicu tokom navodnog napada nožem na izraelske snage.

Jedan Izraelac ubijen je u napadu pištoljem od Palestinca, koji je naknadno ubijen na licu mesta.

Onog dana kada smo snimali, izraelski mirovni aktivisti išli su u šetnju koja je trebalo da ukaže na svakodnevnu relanost ovdašnjeg života.

„Središte okupacije“

Hebron je grad kontrolnih punktova i žarište sukoba i okupacije.

U samom njegovom središtu nalazi se nekoliko stotina izraelskih doseljenika koji uživaju zaštitu vojske i kompletna politička prava, okruženi stotinama hiljada Palestinaca koji nemaju ni jedno ni drugo.

Mnogi to smatraju okupacijom u najkoncentrisanijem obliku.

Ulice u istorijskom centru su distopijska mešavina civilnih kuća i radnji sa zavarenim vratima među vojnim ogradama, zidovima i stražarskim kulama – oblast iz koje je iskorenjen nekada uzavreli palestinski život, jer samo žitelji smeju da uđu u nju.

Izraelska vojska ih zove „sterilnim zonama“, neophodnim radi uspostavljanja bezbednosti.

Hebron je političko srce izraelske krajnje desnice: doseljenici su glasali ubedljivom većinom za savez koji predvode Ben-Gvir i Bezalel Smotrič, još jedna ultranacionalistička ličnost koja će postati ministar finansija i zadužena za izraelsko svakodnevno vođenje Zapadne obale, upravljajući životima ovdašnjih Palestinaca.

Izraelski mirovni aktivisti došli su sada da iskažu solidarnost sa Palestincima nakon dve nedelje narastajućeg nasilja i zastrašivanja.

U nedeljama posle izbora, tokom godišnjeg jevrejskog hodočašća, stotine mladih Izraelaca napadali su palestinske domove.

Narednog vikenda, vojnik IDF-a pretukao je levičarskog izraelskog aktivistu koji je došao da podrži palestinske građane, dok je jedan drugi vojnik snimljen kako hvali Ben-Gvira, rekavši da će radikalni političar „dovesti ovo mesto u red“.

Izaslanik UN-a za ovu oblast Tor Venesland osudio je nasilje, baš kao i odlazeći izraelski ministar odbrane Beni Ganc, koji je tokom održavanja izbora upozoravao da Ben-Gvir preti da zapali čitavu zemlju.

Među onima čija je kuća bila napadnuta u nasilju su Abu Markija i njegov komšija Imad Abu Šamsijeh.

Obojica su tokom godina sarađivali sa izraelskim grupama za ljudska prava na sakupljanju snimaka nasilja doseljenika, zbog čega veruju da su se posebno našli na meti.

„Stajali su baš na ovom mestu i ludački krenuli da bacaju kamenje, psujući nas najružnijim rečima i izvikujući rasističke slogane: ‘Smrt Arapima’ i ‘Odlazite iz ovih kuća koje pripadaju Izraelu, uzećemo ih nazad'“, kaže mi Abu Šamsijeh.

„Veoma sam se uplašio za sebe, suprugu i decu, jer je tu bio veliki broj doseljenika. Pogotovo sada kada je u vladi Ben-Gvir, koji je lično dolazio do moje kuće više puta“, kaže on.

Abu Markija dodaje: „Od izraelskih izbora, napadi su postali češći i oštriji.“

Kasnije je vojnik koji je snimljen kako iskazuje podršku Ben-Gviru završio u zatvoru na nekoliko dana.

To se nadovezalo na ostrašćenu raspravu u Izraelu, u kojoj nacionalisti tvrde da vojno rukovodstvo popušta pod pritiskom liberala da bi kaznilo branitelje zemlje.

Jedan od onih koji iznosi tu tvrdnje je i Ben-Gvir lično, koji sugeriše da su aktivisti provocirali ili udarali vojnike – tvrdnja za koju ne postoje nikakvi dokazi.


Pogledajte video:

Koja zakonska borba se krije iza sukoba Izraela i Palestinaca
The British Broadcasting Corporation

„Sada imaju više energije“

Stara linija razdvajanja u izraelskom društvu samo se još više produbila u Hebronu: između nacionalističkih jastrebova i onoga što je preostalo od mirovnog tabora.

Gledao sam kako napetosti u gradu rastu, dok su se doseljenici okupljali da izraze negodovanje protiv posete aktivista koji se bore protiv okupacije.

Jišai Flajšer, dobro poznati glas desnice među doseljenicima koji opisuje sebe kao međunarodnog portparola Jevrejske zajednice Hebrona, govori sa mnom dok njegovi saveznici viču „izdajnici“ na aktiviste koji pristižu.

Pitam ga zašto viču, zar posetioci ne žele samo da razotkriju diskriminatornu realnost ovog grada?

„Njihovo mišljenje je postalo potpuno manjinsko u Izraelu“, kaže on.

„Džihadizam koji postoji u ovom gradu i palestinska militantna grupa Hamas koja vlada ovim gradom, to je prava segregacionistička i aparthejdistička vladavina koja bi mogla da stigne ovde ako je Izrael ne zauzda.“

„Na ovom parčetu zemlje, koje je jedno vrlo malo parče zemlje, naše plemensko ognjište, svakako smo mi ti koji treba da držimo kontrolu. To je naša zemlja“, dodaje on.

Skrećem mu pažnju kako to zvuči upravo rasistički – što je tvrdnja koju on odbija.

„Mi želimo da naše manjine budu uspešne i da mogu da napreduju. Mi nemamo problem s našim manjinama dok god one poštuju zakon i nisu džihadističke“, kaže on.

Na okupiranoj Zapadnoj obali živi oko tri miliona Palestinaca.

Oko 500.000 Izraelaca živi u naseljima, koja se sva smatraju nezakonitim prema međunarodnom pravu, što Izrael osporava.

Napuštamo desničarski miting, a vojnici nam govore da ne možemo da se vratimo ako budemo otišli među mirovne aktiviste.

Ipak odlazimo tamo.

U masi je Tal Sagi iz grupe Prekidanje tišine, sačinjene od bivših vojnika koji se protive okupaciji i koji se trude da razotkriju svakodnevna ponižavanja Palestinaca.

Ona je regrutovana u vojsku u Hebronu, gde opisuje međuzavisan odnos IDF-a i doseljenika.

Poruka ovih potonjih je, kaže ona, da su svi Palestinci „neprijatelji“.

„Znam kako je biti vojnik ovde. U bliskoj ste vezi sa doseljenicima sve vreme, daju vam hranu, pričaju sa vama… i vi sve vreme slušate te poruke“, objašnjava ona.

„I ja sam odrasla kao doseljenica, tako da sam od malih nogu slušala da svi žele da me ubiju i da je svaki Palestinac pretnja.“

„Sada, posle pobede Ben-Gvira, doseljenici imaju još više energije i imaju mnogo samopouzdanja, znaju da imaju veliku moć na njihovoj strani u vladi. I zato se ne plaše da kažu sve te stvari i da se tako ponašaju“, dodaje ona.

Dok razgovaramo, vojska zaustavlja kretanje mase – proglasili su zatvorenu vojnu zonu, tvrde aktivisti.

Na kraju jedan od Palestinaca kog je trebalo da posete dolazi do njih.

Isa Amro je poznati aktivista i osnivač Omladine protiv naselja, koja organizuje šetnje po Hebronu.

On je glasni kritičar i izraelskih snaga i Palestinske vlasti, a hapsile su ga već obe.

EU i UN, koji su ranije osuđivali njegova hapšenja, proglasili su ga braniocem ljudskih prava.

Nakon govora izraelskom mirovnom kampu, Amro pokušava da mi pokaže kako ne može da ode do vlastite kuće zbog njegovih najskorijih uslova hapšenja.

Ali dok snimamo, odvlače ga od nas.

Četvorica izraelskih policajaca u civilu, među kojima i onaj kog smo videli ranije, nabijaju ga uza zid i pretresaju.

Rečeno mu je da ga privode zbog „ometanja pravde“.

Kao i izraelski aktivisti i palestinska porodica koja je bila napadnuta dok smo je snimali, on smatra da vlasti samo postupaju po nahođenju doseljeničkog pokreta grada – koji se sada oseća smelije nego ikad pre izbora.

Ali ne može da nam objasni do kraja jer ga odvode, ponovo ga ućutkavši na još nekoliko sati.


Pogledajte video: Šta je Zapadna obala

Izraelska aneksija: Šta je Zapadna obala
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari