Composite image of Kellyanne Conway, Donald Trump, Marie Yovanovitch

Getty Images
Trampova savetnica Kelien Konvej (levo) i diplomatkinja Mari Jovanovič (desno) našle su se na meti kontroverznih Trampovih komentara

Uz brojne žene koje su nameravale da se kandiduju protiv Donalda Trampa na izborima 2020. godine, predsednikov rečnik o njegovim protivnicama i ženama drugačijeg mišljenja, nesumnjivo je stalna tema.

Ali da li postoji rodna razlika u njegovim napadima?

U jednom intervjuu, Tramp je oslovio diplomatkinju od karijere Mari Jovanovič, bivšu ambasadorku u Ukrajini, ne imenom, već kao „ona žena“.

Jovanovič, koju je Tramp sa položaja povukao u maju 2019, svedočila je u javnoj fazi saslušanja povodom predsedničkog opoziva 15. novembra. Ona je poslanicima rekla da ju je opozvao putem kampanje blaćenja neko sa „upitnim namerama“.

Opravdavajući odluku o njenoj smeni, predsednik je rekao za Foks televiziju da je čuo „loše stvari“ o „ambasadoru, onoj ženi“.

„Ona nije bila anđeo, ta žena, u redu? I uradila je mnogo toga što mi se nije dopalo.“

Tramp je dodao da je njegovo osoblje smatralo da treba da budu ljubazni zato što „ona je žena – moramo da budemo pristojni.“

Profesorka Marien Lafrans, psihološkinja sa Univerziteta Jejl, kaže da je ta opaska plastičan primer rodno obojenog jezika.

„Način njegovog obraćanja ukazuje da ona nije pojedinac, ona nije profesionalac, ona je najpre i iznad svega žena“, kaže profesorka Lafrans.

„Jedna od stvari koje su zanimljive u vezi sa ženama i jezikom je da su žene ‘markirane’.“

Muškarci se, ističe ona, obično ne nazivaju onom „muškom osobom“.

„Ali nama je često lako i korisno da neku osobu prvo i iznad svega opišemo kao ženu. Ne kao političara – ona je žena političar. Ne govorite baš često da je neko muškarac političar.“

A jednom kad se jezik upotrebi da bi se neko „markirao“, „ušli smo u čitav univerzum stereotipa“ koji su obično nesvesni.

„Kad kažete da je neko žena političar – pre nego što ste rekli bilo šta drugo o njenim političkim stavovima, njenim zaslugama, njenom profesionalnom odnosu – vi ste već rekli mnogo.“

Kontroverzni istorijat

Čak i pre nego što je postao predsednik, Tramp je imao dug istorijat kontroverznih komentara o ženama. Njegovi komentari na snimku Ekses Holivuda iz 2005. godine o „vatanju žena za picu“ verovatno su najozloglašeniji od svih i završili su na naslovnim stranama 2016. godine.

Debi Volš, direktorka Centra za američke žene i politiku na Univerzitet Rutgers, kaže da su ove poslednje opaske sastavni deo određenog obrasca u ponašanju.

„To su stvari koje je već govorio o Hilari Klinton, Karli Fjorini, Elizabet Voren, Hajdi Kruz – tom spisku nema kraja – on govori o ženama, bilo kojoj istaknutoj, moćnoj ženi, koliko god omalovažavajuće može, trivijalizujući ih.“

Čak ni žene koje podržavaju Trampa nisu imune na suptilno rodno obojenu kritiku.

Tramp je jednom rekao da je njegova savetnica Kelien Konvej sjajna, ali mora da se „ružno zamerila“ mužu Džordžu, koji je veliki kritičar Trampa.

„Mora da mu je uradila neke baš ružne stvari, zato što je taj tip lud“, rekao je predsednik.


Volš takođe ističe da žene najbliže Trampu obično „imaju izgled neke vrste hiper-feminiziranih verzija žena.“

President Donald Trump and Ivanka Trump are greeted by Texas Lt. Governor Dan Patrick and Attorney General Ken Paxton

Reuters
Predsednik Tramp i njegova ćerka Ivanka u Teksasu

Ivanka Tramp, na primer, uspešna je poslovna žena, ali se i dalje uklapa u tipičnu sliku žene „koju pod ruku vodaju moćni muškarci“.


Neki od Trampovih komentara iz prošlosti o ženama:

  • Bivša državna sekretara Hilari Klinton: „Ona nema neophodni izgled. Ona nema životnu snagu, kažem da nema životnu snagu i ne verujem da ima neophodnu životnu snagu.“
  • Bivša republikanska kandidatkinja za predsednicu Karli Fjorina: „Pogledajte samo to lice! Da li bi iko glasao za njega? Možete li to da zamislite, da je to lice vašeg sledećeg predsednika?“
  • Senatorka Elizabet Voren: „Šašava Elizabet Voren, jedna od najmanje produktivnih američkih senatora, ima gadnu jezičinu.“
  • Novinarka Megin Keli: „Mogli ste da vidite kako joj krvi kulja na oči. Krv joj kulja na koju god rupu hoćete.“
  • I. Džin Kerol, žena koja ga je optužila za napad: „Pod jedan, nije moj tip. Pod dva, to se nikad nije desilo. Nikad se nije desilo, u redu?“
  • Rozi O’Donel: „Ona je krmača. Kako uopšte može da radi na televiziji? Da sam ja glavni u The View, otpustio bih Rozi. Pogledao bih je u to njeno debelo, ružno lice i rekao: ‘Rozi, otpuštena si.'“
  • Ivana Tramp: „Ona zaista ima dobro telo. Rekao sam da mi Ivanka nije ćerka, možda bih se zabavljao s njom.“
  • Bivša pomoćnica u Beloj kući Omaroza Njumen: „Kad se smilujete poluludom, cmizdravom probisvetu i date mu posao u Beloj kući, mislim da to ne može da funkcioniše.“



Iz psihološke perspektive, profesorka Lafrans kaže da kad komentari prerastu u uvredu, oni mogu da budu podmukli i štetni.

Skorašnja studija koja se bavila time kako na žene utiče kad slučajno čuju neku seksističku opasku, pokazala je da čak i kad komentar nije upućen slušaocu, on ima negativan uticaj na žensko samopoštovanje, izmereno po tome kako je ona sama ocenila vlastiti učinak i sposobnosti nakon doživljenog incidenta, objašnjava profesorka Lafrans.

„To stvara atmosferu u kojoj su se sve žene našle na meti, ne samo konkretna osoba kojoj je upućen seksistički komentar – to je ono što je posebno štetno u svemu tome.“

U slučaju Trampa konkretno, profesorka Lafrans kaže da kad on kritikuje protivnice, često ih svodi na seksualni objekat ili nekoga ko nije vredan poštovanja ili pažnje.

„Komentari o tome kako neka žena nije jaka, ideja da je ona krhka ili slaba – takvi komentari deluju mnogo blaže nego kad priča o njenoj pici, ali oni imaju isto toliko razorno dejstvo po ženu, ako ne i razornije“, kaže profesorka Lafrans.

Na taj način se, kaže ona, direktno poziva na predstavu da se žene doživljavaju kao niža vrsta od muškaraca.

Tramp – pobornik žena?

Uprkos kontroverznim načinima na koje opisuje žene – i izrazito muški pogled na svoj kabinet – ne bi bilo fer reći da Tramp isključuje moćne žene iz najužeg kruga.

Pored Ivanke, savetnice u Beloj kući, članice administracije najvišeg profila koje svakodnevno brane predsednika su Konvej i doskorašnja predstavnica za medije Stefani Grišam. Prethodnica Grišamove takođe je bila žena – Sara Hakabi Sanders.

Suočen sa vlastitim stavovima prema ženama, Tramp je u prošlosti ukazao na istorijat regrutovanja i promovisanja žena u svojim kompanijama.

„Ja volim žene“, tvrdi on.

An attendee holds up a sign in support of Republican presidential nominee Donald Trump that reads "Women For Trump" during the election night event in 2016

Getty Images

Njegovu kampanju za 2020. godinu vodi Bred Parskal, ali prema pisanju sajta Politiko, u najvišim redovima tima za kampanju je više od deset žena, kao viših savetnica ili direktorki.

BBC se obratio Ženama za Trampa, jednoj od najvećih ženskih političkih grupa koje podržavaju Trampa u želji za komentarom, ali nije odmah dobio odgovor.


Žene koje vole Trampa

Analiza: Tara Makelvi

„Svesna sam ja da neke njegove dosetke nisu popularne“, kaže Virdžinija Derbi Džordan, advokatica koja živi u okrugu Orindž, u Virdžiniji.

Ali ona kaže da njoj to ne smeta. Ona i druge konzervativne žene u Virdžiniji, Pensilvaniji i drugim saveznim državama kažu da ima mnogo važnijih problema nego što su predsednikove opaske.

One pozdravljaju način na koji je pomogao da opadne stopa nezaposlenosti među ženama i cene kako se bori protiv abortusa naimenovanjem konzervativnih sudija.

Uz to, Džordan i druge republikanke vole što je angažovao žene poput Kelien Konvej za važne uloge: „Postavio je žene na neka veoma važna mesta“, kaže Džordan.

Džordan savršeno ilustruje činjenicu da uprkos kontroverznom načinu na koji predsednik govori o ženama, mnoge od njih ga i dalje obožavaju i glasaće za njega ponovo 2020. godine.


Zar on ne prišiva nadimke i muškarcima?

Ukoliko su omiljeni predsednikovi nadimci za žene gadna, luda i niski koeficijent inteligencije, njegovi epiteti za muškarce su u veoma sličnom registru.

„Uvek se radi o ponižavanju muškaraca kako bi izgledali manje čvrsti, manje snažni, na razne načine manje muževni“, kaže Volš.

„On istovremeno naduvava sebe kao uber-muževnu figuru na štetu muškaraca koji ga na bilo koji način osporavaju.“

Jedna od njegovih omiljenih reči upućenih muškim protivnicima je „mali“ – Mali Marko Rubio Mali Majkl Blumberg, Mali Adam Šif, Mali Roket Men.

Profesorka Lafrans ističe: „Jednom kad ste nečiju veličinu ili status okarakterisali kao mali, onda se krećete u okvirima rodno obojene terminologije.“

Prema mišljenju Volš, iako Tramp ne pravi razliku u kritikovanju muškaraca i žena koji mu se suprotstave, napadi na žene su ipak opasniji.

Ona kaže da je slučaj kad je Tramp izdvojio četiri nove demokratske kongresmenke obojene kože i rekao im da „idu kući“ bio posebno „preteći“.

„Mi znamo da se žene često napadaju na političkom frontu, zasigurno im se preti preko interneta, a njihovo izdvajanje naelektrisanim rečnikom u slučaju te četiri žene bilo je jedna od gnusnijih stvari.“

Kako bi ovo moglo dalje da se odvija?

Studija istraživačkog centra Ejpril Pju pokazala je izraženu rodnu podelu u ocenama Trampovog rada.

Nešto manje od polovine muškaraca reklo je da odobrava kako Tramp vodi predsednički mandat, za razliku od 32 odsto žena.

Prema ovoj analizi, tokom njegove prve dve godine na čelu, prosečna stopa odobravanja bila je 44 odsto među muškarcima i 31 odsto među ženama – što je najveći jaz između polova još od predsedničkog mandata Džordža Buša mlađeg.

Iako je Tramp doživeo uspeh kod belih žena na izborima 2016. godine, ovaj put bi moglo da mu bude teže da ih pridobije, ako je suditi prema skorašnjim anketama.

Volš kaže da bi Tramp mogao da se susretne sa pravim izazovom u pridobijanju belih, visoko obrazovanih žena iz predgrađa koje su obično republikanski orijentisane, „delom zbog njegovog rečnika, ponašanja i načina na koji se ophodi prema ženama.“


„Rodno obojeni rečnik već je isplivao u javnost“, kaže Volš.

„Mislim da je vrlo moguće da ćemo na demokratskoj strani, na ovaj ili onaj način, imati neku ženu na izbornoj listi, bilo kao kandidatkinju za predsednicu ili potpredsednicu. I sigurna sam da će se ta žena naći na meti napada… Mislim da nas čeka još ovog istog.“


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari