Joe Biden and Xi Jinping (file photo)

Reuters
Onlajn razgovor Bajdena i Sija Đinpinga

Predsednici Kine i Amerike razmenili su međusobna upozorenja zbog Tajvana tokom telefonskog razgovora koji je trajao više od dva sata.

Predsednik SAD Džozef Bajden rekao je kineskom kolegi Siju Đinpingu da se Amerika oštro protivi bilo kakvim jednostranim potezima da se promeni status ostrva.

Ali je dodao da se američka politika prema Tajvanu nije promenila.

Peking je saopštio da je Si rekao Bajdenu da se pridržava principa ‘Jedna Kina’, poručivši mu: „Ko se vatrom igra, od vatre i izgori“.

Napetosti oko Tajvana dodatno su pojačane najavom da će predsedavajuća Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi posetiti ostrvo koje Kina smatra svojom teritorijom.

Stejt department kaže da Pelosi nije najavila nikakvo putovanje, ali je Kina upozorila na „ozbiljne posledice“ ako bi ona posetila Tajvan.

Bajden je prošle nedelje rekao novinarima da „vojska misli da poseta Pelosi nije dobra ideja“, ali je njegova Bela kuća nazvala kinesku retoriku protiv svakog takvog putovanja „očigledno beskorisnom i nepotrebnom“.

Pelosi, koja je na trećoj najvažnijoj političkoj poziciji u američkoj administraciji, podmah iza predsednika i potpredsednika, bila bi najviši američki zvaničnik koja bi posetio Tajvan od 1997. godine.

Tokom telefonskog razgovora u četvrtak, Bajden i Si su razgovarali o organizovanju mogućeg sastanka licem u lice, rekao je visoki zvaničnik Bajdenove administracije, opisujući bilateralni razgovor kao „direktan“ i „iskren“.

Kada je Bajden bio američki potpredsednik u administraciji predsednika Baraka Obame, ugostio je Sija tokom njegove posete Sjedinjenim Državama 2015. godine, ali se nisu sreli licem u lice otkako je Bajden postao predsednik Amerike.

Kina vidi Tajvan kao otcepljenu provinciju koja mora da postane deo zemlje i nije isključila moguću upotrebu sile da bi se to postiglo.

Vašington nije priznao nezavisnost Tajvana, ali SAD prodaju oružje samoupravnom ostrvu.

Posle razgovora američkog i kineskog predsednika, Ministarstvo spoljnih poslova Tajvana saopštilo je u petak da će nastaviti da produbljuje blisko bezbednosno partnerstvo sa Sjedinjenim Državama.

Bela kuća je saopštila da su, osim o Tajvanu, dvojica lidera razgovarala o nizu drugih pitanja, među kojima i klimatske promene i zdravstvena bezbednost.

Bajdenova administracija razmatra da li da ukine carine na uvoz kineske robe iz ere bivšeg predsednika Donalda Trampaa kineski uvoz, tvrdeći da bi takav potez mogao da ublaži rastuću američku inflaciju.

Ali američki predsednik nije razgovarao o tom pitanju sa Sijem u četvrtak, rekao je visoki američki zvaničnik.

Analitičari veruju da i Bajden i Si Đinping žele da izbegnu otvoreni sukob, izveštava dopisnica BBC-ja u Stejt departmentu Barbara Plet Ašer.

Ali ni jedan ni drugi nisu pokušali da izmene suprotstavljene narative, što je ponovo ilustrovano njihovim suprotnim izjavama o razgovoru u četvrtak.

U kratkom saopštenju, Bela kuća je navela da je to deo napora da se „odgovorno upravlja razlikama“ i radi zajedno tamo gde su „interesi usklađeni“.

U mnogo dužem, Peking je saopštio da su mnogi njihovi interesi usklađeni.

Ali je okrivila SAD za pogoršanje odnosa, kritikujući stav Bajdenove administracije o Kini kao „primarnom rivalu“ i „najozbiljnijem dugoročnom izazovu Vašingtona“.


Teško je videti bilo šta pozitivno

Analiza BBC novinara Ruperta Vingfilda-Hejsa

Mnogo se priča o tome da je Si rekao Bajdenu da će „oni koji se igraju vatrom izgoreti“.

To je snažno upozorenje Americi, ali nije bez presedana.

Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova upotrebilo je potpuno isti rečnik kada je delegacija američkog Kongresa posetila Tajvan ranije ove godine.

Istu frazu koristilo je kinesko Ministarstvo odbrane u upozorenju Tajvanu prošle godine.

Činjenica da ga je sada koristio i predsednik Si daje veću težinu.

Ali to ne znači da Kina priprema vojnu akciju protiv Tajvana, ako, na primer, Nensi Pelosi stigne na ostrvo sledeće nedelje.

Umesto toga, poruka ukazuje Americi da će, ako nastavi sadašnjim putem, to na kraju dovesti do sukoba.

Teško je videti bilo šta pozitivno iz ovog telefonskog razgovora u smislu širih odnosa SAD i Kine.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari