Xi Jinping

BBC

Malo je ko mogao da predvidi da će Si Đinping postati najistaknutiji kineski vođa proteklih decenija – trenutno je praktično već sebi obezbedio istorijski treći mandat na vlasti.

Pre jedne decenije malo se toga znalo o Si Đinpingu – sem činjenice da je „kraljević“, zato što je njegov otac bio jedan od revolucionarnih vođa zemlje.

Njegovo poreklo pomoglo mu je da stekne podršku partijskih starešina, što je bilo ključno za sticanje moći u okviru Komunističke Partije Kine, budući da su ti lideri često držali veliki politički uticaj i nakon odlaska u penziju.

„Pre uspona, Si Đinping je smatran za nekoga ko može da nađe kompromis sa svakim“, kaže Džozef Fjusmit, ekspert za kinesku elitnu politiku sa Univerziteta u Bostonu.

Ali deset godina kasnije, čini se da je autoritet Si Đinpinga postao neosporan, a njegova moć neprikosnovena.

Kako je do toga došlo?

Cev pištolja

Mao Cedung, osnivač komunističke Kine, jednom je slavno izjavio: „Politička moć izlazi iz cevi pištolja.“

Nakon osnivanja Narodne Republike Kine 1949. godine, Mao se postarao da je partija, a ne država, ta koja kontroliše Narodnooslobodilačku vojsku.

Od tada, lider Komunističke partije takođe je i predsednik Centralne vojne komisije.

illustrtion of xi with troops

BBC

Si je imao više sreće od prethodnika Hu Đintaa, zato što je odmah postao predsednik Centralne vojne komisije – i nije gubio vreme pre nego što je iskorenio opoziciju iz redova oružanih snaga.

Najšokantnije epizode usledile su 2014. i 2015. godine, kad su bivši potpredsednik Centralne vojne komisije Su Kaihou i bivši general Narodnooslobodilačke vojske Guo Bosjiong optuženi za korupciju.

„Oni su se već nalazili u penziji kad je pala sekira, ali to što ih je Si uspešno napao smanjilo je zaostali uticaj bivšeg kineskog lidera Điang Zemina u Narodnooslobodilačkoj vojsci“, kaže Džoel Vatnau, viši saradnik Univerziteta za nacionalnu odbranu kog je osnovao Pentagon.

„To je takođe poslalo snažnu poruku aktivnim oficirima da niko ko pruži otpor Sijevoj kontroli nije nedodirljiv“, dodao je on.

Si Đinping je 2015. godine takođe rekonstruisao vojsku.

Ukinuo je četiri vojna štaba – za osoblje, politiku, logistiku i naoružanje – i zamenio ih sa 15 manjih agencija.

Nova struktura omogućuje Centralnoj vojnoj komisiji da izdaje naređenja direktno raznim ograncima vojske – a isto važi čak i za finansijske revizore, koji sada odgovaraju direktno Centralnoj vojnoj komisiji, dodaje Vatnau.

Iznad svega ovoga je insistiranje na apsolutnoj lojalnosti Si Đinpingu – nešto što se i dan-danas uporno traži.

Prošlog meseca je Dnevnik Narodnooslobodilačke vojske, zvanični list vojske u zemlji, objavio članak u kom se ističe da je Centralna vojna komisija vrhovna vlast.

„Ova poruka pomaže da se u korenu saseče bilo kakav potencijal u vojsci za stvaranje lojalnosti prema višim liderima Narodnooslobodilačke vojske koji bi jednog dana mogli da se suprotstave Si Đinpingu“, kaže Timoti Hit, viši međunarodni istraživač za odbranu pri američkoj ekspertskoj grupi korporacija REND.

„Lojalnost partiji znači da se od Narodnooslobodilačke vojske očekuje da izvršava sva naređenja sa ciljem održavanja partije, a posebno Si Đinpinga, na vlasti.“

Lojalnost na prvom mestu

Nakon što je osigurana cev pištolja, od ključne je važnosti bilo da se pod potpunu kontrolu sada podvede nož – tj. unutrašnji bezbednosni aparat.

Dve godine nakon što je Si Đinping došao na vlast, vlasti su potvrdile hapšenje „tigra“, bivšeg šefa unutrašnje bezbednosti Žu Jongkanga, zbog korupcije.

On je bio tesno povezan sa Bo Silaijem, još jednim „kraljevićem“ koji je bio Sijev rival.

Ova istraga izazvala je prave političke potrese jer je prekršila nepisano pravilo da članovi Politbiroa Stalnog centralnog komiteta, najmoćnijeg tela za donošenje odluka, ne mogu da budu krivično gonjeni.

„Ispostavilo se da je Si Đinping nemilosrdno briljantan političar koji se strpljivo peo hijerarhijom sistema sve dok nije ugrabio priliku za vlast“, kaže Nil Tomas, viši kineski analitičar za Grupu Evroazija.

Xi and loyal officials

BBC

„Starešine komunističke partije koje su podržavale uspon Si Đinpinga verovatno su bile iznenađene brzinom i razmerama njegovog preuzimanja vlasti.“

Posmatrači kažu da se njegova prepoznatljiva kampanja borbe protiv korupcije koristi i za uklanjanje njegovih političkih rivala i drugih frakcija unutar partije.

U protekloj deceniji, antikorupcijske vlasti istražile su više od 4,7 miliona ljudi.

„U poslednje dve godine, Si Đinping je dodatno izvršio čistku nad bezbednosnim zvaničnicima od karijere koji su podržavali njegov dolazak na vlast“, kaže Viktor Ših, politički naučnik sa Kalifornijskog univerziteta u San Dijegu.

„Danas bezbednosne agencije vode skoro isključivo zvaničnici koji u nekoj meri dele prošlost sa Si Đinpingom i kojima on veruje.“

Si je postavio svoje lojaliste i na važne regionalne položaje, kao što su partijski sekretari ključnih gradova kao što su Peking, Šangaj i Čungking.

Ovi položaji su važni zato što su odgovorni za „tumačenje i primenu centralnih direktiva u mestima sa više miliona stanovnika“, kaže Tomas.

Najmanje 24 od 31 pokrajinskih partijskih sekretara su politički saradnici Si Đinpinga, tako što su mu prethodno poznavali porodicu, studirali sa njim, radili pod njim ili su radili za nekog od njegovih bliskih saradnika, kaže Tomas.

U međuvremenu, skoro sve od 281 stalnog člana u pokrajinskim stalnim komitetima unapredio je Si, prema podacima koje se sakupio Vu Guoguang, profesor političkih nauka sa Univerziteta Viktorija u Kanadi.


Zašto je Severna Koreja ispalila raketu iznad Japana

Zašto je Severna Koreja ispalila raketu iznad Japana
The British Broadcasting Corporation

Stvaranje ličnog brenda

Godine 2018, „Misao Si Đinpinga o socijalizmu sa kineskim karakteristikama za novo doba“ uvedena je u kineski ustav.

Ovaj zvanični naziv možda malo lomi jezik, ali jednom kad je ideologija nazvana po njemu, to je učvrstilo Sijevo nasleđe.

Pre Sija, samo je Mao uspeo u tome.

Čak je i Deng Sjaoping, poznat kao arhitekta modernizacije Kine, imao samo „teoriju“ pod svojim imenom, dok Sijevi neposredni prethodnici, Điang Zemin i Hu Đintao, nisu imali nikakve misli ili teorije vezane za njihovo ime.

Može da se raspravlja o tome šta Misao Si Đinpinga tačno znači, ali nije u tome stvar, tvrde analitičari – to je puka demonstracija moći.

„Misao Si Đinpinga je usmerena prvenstveno ka ojačanju Sijevog vlastitog legitimiteta i moći iznad svakog drugog u Komunističkoj Partiji Kine i čitavoj zemlji.

To je deo novog kulta ličnosti koji povezuje Sija ne samo sa Maoom, već i sa najveličanstvenijim i najuspešnijim kineskim carevima iz davnih vremena“, kaže Žan-Pjer Kabestan, profesor emeritus političkih nauka na Hongkongškom baptističkom univerzitetu.

Desetine univerziteta i ustanova, uključujući prestižni Pekinški i Đinghua univerzitet, osnovali su istraživačke centre pod Sijevim imenom, prema hongkongškom listu Ming Pao.

Xi and loyal officials

BBC

U avgustu je Ministarstvo obrazovanja obelodanilo plan da uvede Misao Si Đinpinga u nacionalni školski plan i program.

Godine 2019, pokrenuta je mobilna aplikacija pod imenom Suesi Kianguo – koja se bukvalno prevodi kao „Učite od Sija, ojačajte zemlju“ – u kojoj se nalaze kviz pitanja iz Misli Si Đinpinga.

Si Đinping veruje da „ima pravu ideologiju i da svi moraju da je prihvate“, kaže Endrju Nejtan, profesor političkih nauka sa Univerziteta Kolumbija.

„Kad god je Mao zauzeo neki politički stav, svi ostali su morali da ga slede, a to važi i za Si Đinpinga.“

Ilustracije: Dejvis Surja


Zašto volimo lude priče o Severnoj Koreji

O Severnoj Koreji kruže mnoge neverovatne priče, ali nisu uvek tačne.
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari