sednica skupštine

FoNet/Aleksandar Levajkoviæ
Poslanici su sednicu počeli minutom ćutanja

Poslanici Skupštine Srbije zasedaju prvi put od početka krize, Austrija najavljuje dalje korake u popuštanju mera, dok predstavnici Svetskog programa za hranu Ujedinjenih nacija upozoravaju da bi glad u svetu mogla bi da dostigne „biblijske razmere“.

Dok članice Evropske unije najavljuju uvođenje korona-pasoša, Novi Zeland slavi pobedu nad korona virusom, a američki predsednik Donald Tramp nastavlja sa optužbama protiv Kine.

Najveći broj potvrđenih slučajeva je u Americi – 988.000, gotovo trećina od ukupnog broja zaraženih u svetu. U Britaniji je u 11 sati po lokalnom vremenu održan minut ćutanja za zdravstvene radnike koji su izgubili život tokom borbe protiv virusa.

Prema poslednjem izveštaju od ponedeljka, u Srbiji je zaraženo ukupno 8.275, dok je do sada preminulo 162 ljudi.

U svetu je od korona virusa do sada umrlo više od 211.000 ljudi, a broj zaraženih prešao je tri miliona, pokazuju podaci američkog univerziteta Džons Hopkins.

Helikopter iznad Beograda

Fonet
Helikopteri često kruže iznad Beograda tokom policijskog časa

Kakva je situacija u Srbiji?

Od početka epidemije u Srbiji je 162 ljudi izgubilo život. U poslednja 24 sata zaraženo je još 233 ljudi, ukupno 8.275.

Na respiratoru se nalazi 85 ljudi, a u bolnici je 2.701 osoba. Izlečeno je 1.209 ljudi.

Iz Vlade Srbije saopšteno je da će zabrana kretanja tokom prvomajskih praznika trajati od četvrtka u 18 časova do ponedeljka u pet sati, dok stručnjaci dodaju da će to biti poslednji vikend-karantin.

Stariji od 65 mogu svakog dana da izlaze u šetnju u trajanju od sat vremena u periodu od 18 časova do jedan posle ponoći, najviše 600 metara od mesta stanovanja, dok će prodavnice za njih biti otvorene u četvrtak od četiri do sedam ujutru.

Od ponedeljka vrata su otvorili frizerski i kozmetički saloni, pijace na zatvorenom, fitnes centri i teretane, ali uz stroge mere opreza i držanja socijalne distance – uz nošenje maski, rukavica i korišćenje dezinfekcionih sredstava.

Pojavljuju se nova žarišta korona virusa, kao što su Vlasotince i Negotin, rekla je zamenica direktora Instituta „Batut“ Darija Kisić Tepavčević.

Iz Štaba za vanredne situacije u Vlasotincu traže formiranje posebnog kriznog štaba za ovu opštinu i odlaganje popuštanja mera.

Novo žarište su i sela u opštini Despotovac gde je poslednjih dana naglo porastao broj zaraženih na 28, a među njima je i jednomesečna beba kojoj je virus prenela baka koja je išla na dijalizu u Ćupriju, prenosi RTS.

Situacija se stabilizovala u Beogradu, a u Nišu se zatvara još jedna privremena bolnica – ona će biti stavljena u mirovanje i biti spremna za mogući novi talas epidemije, saopštio je Krizni štab.

Italija, Milano

EPA
Italija, jedna od najgore pogođenih zemalja sveta, popušta mere – otvara parkove, dozvoljeno je prisustvo na sahranama, a sportisti mogu ponovo da treniraju

Situacija je bolja i u Vojvodini, gde postoji trend smanjenja obolelih, izjavio je predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović.

Doktorka Darija Kisić Tepavčević istakla je da je mišljenje struke da još nije vreme da se vratimo svakodnevnim aktivnostima kao pre uvođenja vanrednog stanja.

Javni gradski prevoz u Beogradu trebalo bi da počne posle 4. maja, najavio je predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević, dok ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović najavljuje uvođenje međugradskog saobraćaja za sledeću sedmicu.

Studenti neće biti uskraćeni za rokove i ispite neće polagati onlajn, već uživo, rekao je ministar prosvete Mladen Šarčević za RTS.

Postoje svi izgledi da redovna onlajn nastava bude gotova do kraja maja, a proslave mature nisu otpisane, dodao je.


Ukratko iz sveta:

  • Broj zaraženih u svetu premašio je tri miliona
  • Evropska unija najavljuje turistički korona-pasoš – novi dokument za putovanje za sve zemlje članice
  • U kineskom gradu Vuhanu – gde je virus otkriven – više nema hospitalizovanih pacijenata sa korona virusom, ali ni novih slučajeva zaraženih, saopštili su zvaničnici
  • Deca u Španiji izašla su napolje prvi put posle šest nedelja izolacije
  • U Velikoj Britaniji – gde je broj smrtnih slučajeva u bolnicama prešao 20.000 – testiranje će obavljati i vojska
  • Italija najavljuje postepeno ublažavanje mera izolacije od 4. maja
  • U Izraelu ublažene restrikcije, ali mnoge radnje ostale zatvorene u znak protesta zbog nedostatka finansijske pomoći države

Lideri

BBC
Lideri dela opozicije poručili su da neće prisustvovati sednici Skupštine Srbije

Politika u doba korone

Poslanici Skupštine Srbije, uz jake mere zaštite od širenja korona virusa, započeli su prvu sednicu od kako je proglašeno vanredno stanje, prenosi Beta.

Na samom početku poslanici su minutom ćutanja odali poštu svim građanima koji su preminuli od posledica virusa Kovid-19.

Na dnevnom redu je potvrđivanje Odluke o proglašenju vanrednog stanja i Predlog zakona o potvrđivanju uredaba koje je Vlada uz supotpis predsednika Republike donela za vreme vanrednog stanja.

sednica skupštine

FONET

Sednicu bojkotuje deo opozicije, čiji su se lideri to najavili okupljanjem ispred Skupštine Srbije dan ranije.

Iz opozicije najavljuju da će u četvrtak u 18 časova održati protest povodom najavljenog karantina od četiri dana tokom prvomajskih praznika, ali na koji ne zovu građane da se ne bi izlagali opasnosti.

Takođe su najavili da će podneti zahtev Ustavnom sudu za ispitivanje ustavnosti odluke o vanrednom stanju.

Kakva je situacija u regionu?

  • Hrvatska – 2.039 potvrđenih slučajeva

Do sada je preminulo 59 ljudi, a oporavila su se 1.166 pacijenta.

Oporavilo se 695 ljudi, dok je život izgubilo 62 ljudi.

Do sada su preminule 84 osobe.

Vlada Slovenije najavljuje da će neke najoštrije restriktivne mere, kao što je zabrana kretanja van matičnih opština, ostati na snazi najmanje do kraja prvomajskih praznika.

Od posledica korona virusa do sada je preminulo 65, a do sada se oporavilo se 500 ljudi.

  • Kosovo – 763 potvrđena slučaja

Od posledica korona virusa do sada je preminulo je 22, a oporavilo se 166 ljudi.

Broj zaraženih u srpskim sredinama porastao je za pet, a ukupno je obolelo 94 ljudi, rečeno je na konferenciji za novinare u Kosovskoj Mitrovici.

Do sada je umrlo sedmoro ljudi, a oporavilo se 153.

A customer wearing a face mask sits under a dryer at an empty salon in Marietta, Georgia

Reuters
Frizerski saloni od ponedeljka mogu ponovo da rade, ali uz mere opreza

Kako je u svetu?

Ministri turizma zemalja članica Evropske unije dogovorili su na u ponedeljak video-konferenciji izradu zajedničkog dokumenta za putovanja koji bi važio za sve zemlje članice, prenosi Fonet.

Taj dokument, nazvan korona-pasoš, odnosi se na zdravstveni, odnosno bezbednosni deo protokola za putovanja, izjavio je hrvatski ministar turizma Gari Kapeli i dodao da je dogovoreno da mora postojati zajednički plan izlaska iz krize.

„Turizam čini 10 do 11 odsto BDP Evropske unije i zapošljava 12 odsto ukupno zaposlenih. On je ključan za jačanje i za spasavanje nacionalnih ekonomija“, naglasio je Kapeli, navodeći primere Hrvatske, Italije, Španije i Grčke.

Austrija je najavila dalje korake za ublažavanje karantina, pa će od 1. maja biće dozvoljena okupljanja do 10 ljudi, uz održavanje distance od jednog metra.

Male prodavnice su već otvorene, a sve prodavnice počeće da rade od 1. maja. Restorani i kafići trebalo bi da budu otvoreni 15. maja, a hoteli 29. maja, ako sve bude dobro.

beč

Getty Images

Novi Zeland u utorak je slavio pobedu nad korona virusom, ali premijerka Jasinda Arden upozorava da građani i dalje nisu potpuno bezbedni, uprkos popuštanju bezbednosnih mera.

Zbog toga je apelovala na ljude da ostanu kod kuće, jer „niko ne želi drugi talas“ pandemije.

Španija beleži ponovo pad broja smrtnih slučajeva, pošto je u poslednja 24 sata umrlo 301 ljudi. Od početka pandemije u toj zemlji je umrlo 23.822 ljudi, dok je potvrđeno ukupno više od 210.000 slučajeva.

U Velikoj Britaniji je broj smrtnih slučajeva u bolnicama blizu je broju od 22.000, a među umrlima je i oko 2.000 korisnika staračkih domova u Engleskoj i Velsu.

Premijer Boris Džonson vratio na posao posle odsustva od tri nedelje i u prvom obraćanju medijima zahvalio se građanima i svima koji se bore protiv virusa. Rekao je i da ne zna kada će bezbednosne mere biti ukinute, kao i da je epidemija Kovida-19 u Britaniji trenutno na vrhuncu.

Nemačka je za to vreme uvela meru obaveznog nošenja maski u javnom prostoru – to znači da građani bez zaštite ne mogu da uđu u javni prevoz, a u nekim delovima zemlje ni u prodavnice.

Zvaničnici ipak preporučuju građanima da lice prekriju bilo kakvom tkaninom, a da zaštitne maske ostave zdravstvenim radnicima.

Nemačka je izdvojila 300 miliona evra za humanitarnu pomoć širom sveta za borbu protiv korona virusa, saopštilo je kasnije nemačko ministarstvo spoljnih poslova.

Italijanski premijer Đuzepe Konte obećao je da će škole biti otvorene u septembru, navodeći da je to zato da se ne bi igralo zdravljem dece, prenosi list Republika.

Korona virus: Kako očistiti telefon sapunom i vodom
The British Broadcasting Corporation

Škole su u toj zemlji zatvorene od početka marta, a Konte je najavio i ublažavanje mera od 4. maja.

U Italiji je u protekla 24 sata prijavljeno još 1.739 slučajeva korona virusa, najmanje u jednom danu od 10. marta, kada su na snagu stupile stroge mere karantina. Zaraženo je ukupno 199.414 osoba, a preminulo je više od 26.900 ljudi

korona virus

BBC
Banner

BBC

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari