Merleova sedi, Berlin 16. jul 2019.

AFP
Posle tri slučaja drhtavice, tokom sledeće posete stranih državnika Merkelova je sedela

Angela Merkel u sredu slavi 65. rođendan, a uprkos spekulacijama o zdravstvenom stanju namerava da ostane na mestu kancelarke do kraja mandata 2021.

Niz drhtavica koje je imala tokom protokolarnih susreta sa zvaničnicima podstakao je Nemce na razgovar o njenom zdravlju.

Zbog toga što se približava godinama za odlazak u penziju, oni je pažljivo posmatraju.

Novinski naslovi postavili su pitanje može li da ostane na funkciji do kraja mandata. Medicinski stručnjaci koji su bili spremni da postave dijagnozu smenjuju se kao gosti u TV emisijama.

Nemačka kancelarka je 60. rođendan proslavila na predavanju o globalizaciji. Kada je punila 50 godina, taj dan obeležio je govor neuronaučnika.

To možda ne deluje kao odlična zabava, ali to su bili posećeni događaji. Za ovaj rođendan će možda želeti da ne bude pod reflektorima.

Kako je počela drhtavica

Prvi put joj se to desilo u junu, tokom posete ukrajinskog novog predsednika Berlinu.

Dok je svirala himna, počela je nekontrolisano da se trese. Oporavila se za nekoliko minuta i nastavila potpuno normalno. Kasnije je izjavila da je to bilo zbog loših vremenskih uslova i dehidratacije.

Devet dana kasnije imala je drhtavicu na ceremoniji sa nemačkim predsednikom.

Prošle nedelje, počela je da se trese, po treći put, tokom posete finske premijerke Nemačkoj – ponovo dok je svirala himna.

Taj treći slučaj bio je psihološki odgovor na onaj prvi put, rekao je portparol Vlade, navodeći da je strah da se to ne ponovi izazvao novu drhtavicu.

Narednog dana, kako bi izbegla da joj se to desi tokom posete danske premijerke obe liderke su sedele, umesto da, kao i obično, stoje. Isto je bilo i kada je u utorak dolazio zvaničnik Moldavije.

Merkel je više puta ponovila da se oseća dobro, da je savršeno sposobna da nastavi sa svim aktivnostima i da nema razloga za brigu.

Svako pojavljivanje je pod lupom

Deluje opušteno, samouvereno i nastavlja sa redovnim obavezama. Nije razjašnjeno šta je bio uzrok drhtavice i da li i kancelarka zna šta joj je.

Sada je svako pojavljivanje pod budnim okom javnosti i traže se znakovi bolesti.

Angela Merkel sa danskom premijerkom

EPA
U svakoj drhtavici traže se simptomi bolesti

U ponedeljak je njen portparol bio prinuđen da izda saopštenje o razlozima zbog kojih je Merkel delovala kao da je ostala bez daha u Parizu.

„Merkel se bori za dah“, pisalo je u jednom od naslova. Morala je da trči uz stepenice da stigne na konferenciju, ispostavilo se kasnije.

Sve je više političkih protivnika, koji uočavaju slabost.

Bivši šef obaveštajne službe Hans Georg Masen, koji je bio prinuđen da se povuče kada su ga doveli u vezu nasiljem desničara, napisao je na Tviteru:

„Zdravlje predsednice Vlade nije privatna stvar. Ljudi u Nemačkoj imaju pravo da znaju da li je njihov lider u stanju da obavlja zadate dužnosti“.

Komentari na Internetu, posebno kritičara njene politike o izbeglicama, još su brutalniji i otkrivaju uznemirujući stepen potisnute agresije u nemačkoj političkoj debati.

Najblaži među njima nazivaju je izdajnicom, koja zaslužuje da bude bolesna.

Nemački mediji, uglavnom, imaju razumevanja i traže poštovanje privatnosti kancelarke.

Većina birača je saglasna sa tim. Prema rezultatima istraživanja, 59 odsto glasača veruje da Merkel nije dužna da pruži bilo koju informaciju o svom zdravlju.

Samo 34 procenta traže detaljniji izveštaj o dijagnozi kanncelarke.

Ko će je naslediti?

Za veliki broj Nemaca nije prijatno da gledaju liderku kako drhti na događajima.

Postavlja se pitanje ko će je naslediti, ukoliko najmoćnija političarka i kancelarka sa najdužim stažom u Evropi odstupi sa duužnosti.

Kramp-Karenbauer i Merkel

EPA
Naslednica Merkel na čelu CDU nije preterano uspešna

Njena stranka centralno-desničarska CDU podeljena je između centrista poput Merkel i tvrdokornih konzervativaca.

Njena omiljena naslednica, Anegret Kramp-Karenbauer, koja sada vodi CDU, izgubila je kredibilitet nakon niza gafova.

Stabilnost njene koalicione vlade više puta je uzdrmana i ne može trajati godinu dana.

Ponekad se oseća kao da je Angela Merkel jedina konstanta koja drži sve zajedno.

Ako iznenada bude prinuđena da ode sa vlasti, prema ustavu nema automatskog naslednika. Nemački predsednik imenovao bi privremenog šefa vlade dok nemački parlament ne izabere novog kancelara.

Debata oko zdravlja Angele Merkel pokazuje da su čak i u Nemačkoj, gde je privatnost neprikosnovena, lideri pod pritiskom da budu transparentniji.

Prethodni kancelari, uključujući Helmuta Šmita i Helmuta Kola, uspeli su da sakriju ozbiljne bolesti od javnosti.

Čak i najdosadniji zvanični događaj kojima Merkel prisustvuje sada se pažljivo prate i snimaju, a zatim dele na internetu – zbog najmanjeg znaka drhtanja.

Takvo ispitivanje nije poučno. Međutim, to je dokaz da ako se drhtavice nastave, malo je verovatno da će biti dovoljno objašnjenje „sve je u redu“.

U međuvremenu, Merkel nastavlja sa svojim uobičajenim zahtevnim radnim rasporedom i nije otkazala ni jedan sastanak.

Nastavlja sa radom, ali se pritisak povećava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari