Sud zapadnog okruga države Pensilvanije 11. maja počeo je da razmatra slučaj 29-godišnjeg Rusa Maksima Bojka, takođe poznatog kao reper Plinofficial. Istražitelji tvrde da je Bojko prao novac koji su hakeri krali sa bankovnih računa širom sveta.

Preti mu do 10 godina robije. BBC je saznao kako je Rus, koji je sanjao da postane glavni reper na planeti, mogao biti bitan dobavljač sajber kriminalaca.

„Oženjen za lovu, naduvan sedim, kao u Pakistanu“, formulisao je svoje načelo petrogradski reper Plinofficial, Maksim Bojko, 2015. godine.

Numera „Pršti lova“ izašla je na albumu Killa Verse.

Jedan od saradnika na izdanju, mladi Yung Trappa (Vladislav Širjaev), završio je u zatvoru ubrzo nakon objavljivanja albuma, na osnovu optužbi prema članu 228 Zakona o borbi protiv narkotika.

Kada su Bojku predložili da uloži u advokata za Širjaeva, on je odbio uz obrazloženje da „ne veruje u rusku jurisdikciju“. I nastavio je da repuje o zavisnostima, prvenstveno o Luj Viton tašnama punim keša.

Plinofficial nije bio veoma poznat. Bio je 74. reper na ruskoj top listi prema rezultatima glasanja gledalaca MTV Rusija i retko je imao koncerte. Ali nekako, crvenokosi pridošlica sa severa Rusije, trudio se da nadmaši kolege iz branše.

„Ceo svoj život živim kako crnac, pušim kao crnac, pričam kao crnac, čitam kao crnac“, pisao je na na ruskoj društvenoj mreži Vkontakte.

Sa načinom života američkih repera Bojko se upoznao tokom boravaka u SAD. Od njih je preuzeo foru da se na fotografijama pojavljuje sa svežnjem novčanica pored uha, što je mim poznat kao „telefon od novca“.

A svežanj novca podseća na telefon „ciglu“ iz osamdesetih.

Bojko je na Instagram profilu objavljivao fotografije sa svežnjem rascvetalih novčanica nabrzaka vezanih gumicom. Crvenih novčanica, sa Maovim likom, imao je toliko da ih je ređao kako piramide.

Zelene novčanice sa portretima predsednika, izgledale su dobro u pozadini luksuznih tašni. Novčanice boje cigle, sa pogledom na Amur, koristile su se samo za „pozive“ unutar Rusije.

https://www.instagram.com/p/_ZTB9RvuzP/

Bojko se vozio u belom automobilu marke Mercedes, nosio je sat marke Ublo, pio je šampanjac Moe.

I repovao je: „Primećen sam u divljim igrama sa novcem, tamo gde sve od love pršti“.

„Mi smo mladi i obrćemo ogromnu lovu, od novčanica pucaju Luj torbe“.

„Očigledno je da sam veoma bolestan i zavistan od love, ali sam nezavisan od mame i tate od svoje 16. godine“.

„Živim u Rusiji, hedonišem se, samouveren sam i spokojan, noću mirno spavam i ne brinem“, rekao je reper 2017. u intervjuu za Jutjub kanal TheMostRussia.

„Koliko god da zarađuješ, važno je da možeš mirno da spavaš“.

Nakon dve i po godine isti taj samouvereni i spokojni Bojko otišao je u SAD sa trudnom ženom. Tamo se spremao da postane otac i izda novi album.

U februaru 2020. godine par je dobio ćerku. Međutim, 28. marta, nekoliko dana do izlaska albuma, Bojka su uhapsili agenti FBI, koji su podrobno proučili njegovo stvaralaštvo i fotografije na Instagram profilu.

Я/MЫ: Zašto Rusi sve više koriste ovaj simbol
The British Broadcasting Corporation

Izvori ruske trep muzike

Rodom iz naftaškog gradića Muravljenkovska (sada se zove Muravljenko u sastavu Jamalo-Neneckog autonomnog okruga), Bojko nije uvek sebi mogao da priušti luksuzan način života.

Za muzički sajt Trap.ru Bojko je pričao kako su njegovi roditelji „obični ljudi iz radničke klase“. Istina je, nikada se nisu bavili biznisom.

Kako je saznao BBC, reperov otac je prošao put od elektromontažera do načelnika proizvodnje u jednoj ćerki kompaniji Gazproma na severu Rusije.

U višim razredima Bojko je pokrenuo nezavisni hip-hop lejbl i zajedno sa drugarima koji su igrali brejkdens nastupao na gradskim festivalima u Muravljenku i susednom gradu Nojabrsku.

Karta je koštala oko 30 rubalja (0,4 dolara) i ponekad su koncerti otkazivani zbog vremenskih prilika, pošto je prosečna temperatura u toj oblasti zimi minus 25 stepeni.

„Dok nosiš flašu piva do ulaza gde blejiš sa ortacima, ona uspeva da se ohladi“, pričao je reper za TheMostRussia.

Sa 17 godina Bojko se preselio u Čeljabinsk i upisao žurnalistiku na Južno-uralskom državnom fakultetu.

Međutim, već na drugoj godini pisao je na svom VKontakte profilu: „Učenje je svetlost, a neučenje je gomila slobodnog vremena, alkohola i riba“.

Leto 2010. godine Bojko je preko turističke vize boravio u Njujorku. Nakon što je za nedelju dana potrošio sav novac, reper je radio kao utovarivač prvo za 12, a potom za 17 dolara na sat.

Kada se vratio konačno je napustio studije i preselio se u Sankt Peterburg u kome je već boravio na kratko i koji je nazivao svojim domom.

Tamo je postao član kolektiva Swagga Music i učestvovao je na lokalnoj trep sceni. Ovaj žanr hip-hopa pojavio se na jugu SAD 90-tih godina, a moderan zvuk, sa dubokim ehom i višeslojnim sintisajzerima, stekao je u prvoj polovini 2010-te.

Kolektiv Swagga Music je jedan od prvih koji je izvodio trep Rusiji, mnogo pre nego što je postao popularan. Levona Papjana, poznatijeg kao Lev Twice, Bojko je nazivao „pokretačem svih događanja“.

U leto 2012. godine Papjan je poginuo. Svađa sa devojkom, ubod nožem u srce, sahrana, suđenje, presuda ubici, osam godina strogog zatvora.

Gradska rep scena je zamrla na nekoliko meseci. Mnogi smatraju da se ni do danas nije oporavila od tog gubitka.

U jesen te iste godine Bojko se sa prijateljima uputio u Pariz nakon čega se njegov život radikalno promenio.

Eminemova poruka, ne plašimo se Trampa
The British Broadcasting Corporation

Isporučilac utičnica

„Mi smo dvojica mladih i zdravih momaka (21 i 22 godine) i tražimo posao na teritoriji Evropske unije. Trenutno smo u Francuskoj i spremni smo da odmah dođemo tamo gde dobijemo pristojnu ponudu“, pisao je Maksim Bojko na sajtu za traženje poslova.

Nakon nekoliko meseci Bojko se obreo u Guandžou, kineskoj prestonici lake industrije i finansijskih usluga. Upravo tada je počeo da na Instagram profilu objavljuje prve mrtve prirode sa „ženminbinima“ (kineskom valutom).

„Mnogi me pitaju čime se bavim u Kini i odakle mi toliko novca“, pisao je Bojko na profilu Vkontakta. I odgovarao je, da je postao predstavnik kompanije Bizazia, koja je za proviziju od 10% od vrednosti isporučivala robu iz Kine u Rusiju.

Tih 10 odsto je, prema Bojkovoj priči, bio izvor njegovog neograničenog i legalnog hastla (na reperskom slengu način da zaradiš novac).

Firmu je osnovao par iz Rusije, Igor Tolokonikov i Kristina Glugovskaja, sa kojima se Bojko upoznao u Guandžou. Reper je od njih tražio dozvolu da koristi njih kao pravno lice u pregovorima, par nije imao ništa protiv, iako njihov odnos nije bio formalno regulisan.

„Radio je sa klijentima pod našim ‘zaštitnim znakom'“, objašnjava Igor.

„Išlo mu je od ruke ‘kupuj-prodaj'“, priča Kristina.

„Na primer, nekome u Rusiji su bile potrebne utičnice, on bi našao fabriku u Kini koja proizvodi utičnice, ugovarao bi cenu, slao robu“.

U kojoj meri je Bojko zarađivao od tog biznisa, bračni par nije znao da kaže.

„Nije on obavljao neki veliki posao [na isporuci robe], minimalno je radio, seća se Igor, ali čovek je provalio žilu kucavicu biznisa u Kini. Postavljao je mnogo pitanja, ko, gde, kako radi. Ali u principu on nije bio biznismen. Više se bavio muzikom“.

Baš u Kini Bojko je počeo da „živi punim plućima i da se razmeće“.

Nakon što mu je teško išlo u „Parizu, Njujorku, Rusiji i Sibiru“ (stihovi pesme „Sa samog dna“).

https://www.instagram.com/p/6zHQ18Pu3g/

Tada je mogao da priušti sebi prelepi gest, koji je sam Bojko nazvao „prvi muški korak“. Dok je bio u Kini, zamolio je oca koji je došao u Sankt Peterburg da se nađe sa čovekom po imenu Albert, i da od njega uzme kesu.

„U kesi je bilo otprilike 1,5 miliona rubalja u kešu“, pričao je reper za TheMostRussia. „I moj ćalac je odlepio kada se sreo sa njim. Albert mu donosi kesu Riv Goš.

A mama kaže: sine, kog đavola. A biznis mi je tako dobro bio krenuo, nije bilo nikakvog kriminala. I rekao sam im: ‘možete da uzmete i isplatite dugove'“.

To je jedini put kada je Bojko javno spominjao poslovnog partnera po imenu Albert. Nismo uspeli da nađemo tog tipa na društvenim mrežama repera.

"Biti muzičar je najbolja maska. Otkud stiže lova? - evo, vidi, felne su mi na prodaji", Source: Maksim Bojko na Tviteru, Source description: , Image:

Solo nastup i bitkoini

Plinofficial je 25. juna 2017. godine najavio izdavanje debitantskog albuma Goldy. Pre toga Bojko je samo snimao sa drugim izvođačima.

Za jednu od pesama, reper je snimio spot sa noćnim trkama u Sankt Peterburgu. Radnja prikazuje hakera kako krade BMV iz podzemne garaže unoseći par komandi preko laptopa.

FBI smatra da je Bojko nakon povratka u Petrograd počeo da se bavi visokotehnološkim kriminalom.

Reper, koji se na društvenim mrežama žalio da ponekad zaboravi da se izloguje sa naloga na tuđim računarima, prema verziji američkih vlasti pretvorio se u „ozbiljnog sajber kriminalca“.

Tome je prethodio niz događaja: onog dana kada je Bojko najavio dugoočekivani solistički album, na drugom koncertu u Evropi, u Grčkoj, policija je uhapsila ruskog državljanina Aleksandra Vinika.

Američka policija smatra da je on jedan od tvoraca i administratora berze za kriptovalutu BTC-e, kroz koju je prošlo između četiri i devet milijardi dolara kriptovalute.

Tog dana je FBI zaplenio iz data centra u Nju Džerziju servere sa informacijama o klijentima kompanije BTC-e. Berza je prestala da radi i ubrzo se ponovo pojavila pod novom firmom Wex. Ekstradiciju Vinika, osim SAD, tražile su Rusija i Francuska.

Grci su ga predali francuskim vlastima. On sam tvrdo da je radio samo kao konsultant za BTC-e.

FBI tvrdi da je u spisku klijenata firme BTC-e našao Bojkovu imejl adresu. Na njega je bio povezan nalog gangass.

Može se reći da je gangass jedan od krupnijih klijenata na berzi. Inkasirao je u berzu 388 hiljada dolara i povukao otprilike 136 bitkoina, pisala je agencija u obrazloženju za hapšenje Bojka.

Rad sa kriptovalutama sam po sebi ne predstavlja kriminalnu radnju. Radi poređenja: istu tu sumu 136 bitkoina ili oko 91 milion rubalja sakupio je za svoju predsedničku kampanju Aleksej Navaljni 2018. godine. Kriptovaluta je činila 25 odsto od ukupne sume donacija.

Tvorac društvene mreže Vkontakte, Pavel Durov, imao je u kompaniji VTS-e od 600 do dve hiljade bitkoina (podaci su sa audio zapisa pregovora administratora berze i hakerske baze podataka klijenata).

U arhivi četa Wex su tri jasne poruke od gangass-a: interesovao se da će bitkoini da premaše vrednost od 10.000 dolara.

„Pojma nemam ko je to“, odgovorio je blizak administraciji berze izvor BBC-ja na molbu da prokomentariše korisnika gangass.

Glavne dokaze protiv Bojka FBI je našao u njegovoj elektronskoj pošti i u telefonu. A pristup njegovim nalozima na Džimejlu i Ajklaudu blokirao je američki sud.

Raj za sajber kriminalce

Slučaj Bojka istraživala je agentkinja FBI Samanta Šelnik. Sud zapadne oblasti države Pensilvanije objavio je njeno svedočenje zajedno sa nalogom za hapšenje.

Na lokalnom univerzitetu Mersiherst 33-godišnja agentkinja Šelnik završila je Ruske studije i Istraživanje obaveštajnih službi.

Dok je bila studentkinja, 2007. godine Amerikanka je stažirala na petrogradskom Politehničkom univerzitetu, piše na njenom Linkdin profilu.

Kako se uverila Šelnikova, nakon što je istražila Bojkov nalog, reper je često eksperimentisao sa pozama i uglovima za fotografisanje velikih suma keša, međutim, na Instagramu nije objavljivao sve.

Od neobjavljenog materijala je Bojkova slika u duksu sa kapuljačom i dezenom leoparda, kako sedi za volanom BMV-a, među nogama drži kulu na pet spratova od svežnjeva dolara, gornji svežnjevi se oslanjaju na volan kako se cela konstrukcija ne bi srušila.

Bilo je i jednostavnih radnih trenutaka, tipa kutija puna dolara sa nalepnicom na kojoj piše: „255640$“.

Taj novac možda i nije pripadao Bojku: FBI smatra da je Rus bio posrednik u lancu prilikom legalizacije sredstava pokradenih iz banaka širom sveta.

Kao dokaz agencija je navela Bojkovu prepisku sa zaštićenog mesindžera Jabber, a tom prilikom nije otkriveno kako su je dobili.

U martu 2017. godine haker sa nadimkom Moneybooster tražio je od gangass (to je Bojko prema verziji FBI) da primi 300 hiljada dolara sa računa banke Čejs.

„Biće urađeno, brate“, odgovorio je gangass i poslao je broj bankarskog računa kompanije koja ga kontroliše u Hong Kongu. Nakon nekoliko dana Moneybooster je javio da je prenos novca blokirala služba bezbednosti banke.

Na taj isti račun u banci gangass je ponudio drugom hakeru da prebaci 47 hiljada australijskih dolara iz banke Benkvest. Da li je ovog puta novac prošao, FBI ne zna sa sigurnošću.

Ali, istražitelji sa sigurnošću tvrde da je Bojko znao da je taj novac dobijen nelegalnim putem.

U njegovoj pošti nađeno je nekoliko fotografija sa jednim od lidera međunarodne kriminalne grupe QQAAZZ. FBI ga zove Conspirator A (Konspirator A).

Nakon što je FBI uspeo da pristupi Ajklaudu učesnika QQAAZZ, otkrio je deo prepiske Konspiratora A, u kojoj se pominje Bojko, njegov broj telefona i adresa. Rus je razgovarao sa Konspiratorom A odmereno, mada na čudnom engleskom.

Recimo jedan imejl je počinjao ovako: „ear [Conspirator A]“ („ragi Konspiratoru A“).

Grupa QQAAZZ je reklamirala svoje usluge za keš, samo na ekskluzivnim forumima za hakresku elitu. Članstvo na takvim forumima moglo je da se kupi ili zasluži.

Jedan od foruma koje je naveo FBI bio je „Mazafaka“ i bio je posvećen „internet terorizmu“.

„RosBiznesKonsalting“ je pisao da je zamenik FBI-ja, Dmitrij Dokučev, koji je osuđen za izdaju, mogao biti umešan u stvaranje ovog foruma.

Hakerskiй forum

BBC
Oglasi za usluge QQAAZZ čiji su korisnici pretraživali dobavljače, više nisu aktivni na hakerskim forumima

Stručnjaci za visokotehnološki kriminal iz Positive Technologies izračunali su da je provizija za usluge QQAAZZ došla do 50 odsto od sume ukradenog novca, iako je srednja vrednost provizije na tržištu u 2017. godini iznosila 20 odsto.

Nedavno je u Pitsburgu osuđen klijent QQAAZZ. FBI ne spominje njegovo ime, ali opis odgovara Bugarinu Kasimiru Nikolovu, jednom od lidera međunarodne hakerske grupe GozNym, koja je razotkrivena 2016. godine.

Pomoću istoimenog botneta (mreže zaraženih kompjutera) hakeri su ukrali 100 miliona dolara od 41 hiljade žrtava.

Članovima grupe se takođe sudi u Nemačkoj, Gruziji, Moldaviji i Ukrajini, petoro ruskih državljana je na međunarodnoj poternici.

Banke, novac i dva pasoša

FBI tvrdi da je osim Konspiratora A, Bojko imao još jednog stalnog poslovnog partnera. U obrazloženju, prilikom hapšenja Bojka, navodi se da su i-mejl i kompanija tog partnera spomenute 36 puta (na 29 stranica).

Za svoje 24 godine, Aleksej Trofimovič poreklom iz latvijskog gradića Kraslava uspeo je da proputuje pola Evrope. Njegovi profili na društvenim mrežama su preplavljeni fotografijama iz Velike Britanije, Portugala, Španije, Češke, Rumunije.

U nekim zemljama je otvarao račune u banci i kompanije. Poslednje koje je otvorio nazvao je u svoju čast Aktrofi Services ili Aktrofi Design.

Oktobra 2019. godine Trofimovič se ukrcao na trajekt Riga-Stokholm. U tom trenutku su ga zaustavili carinici.

Ubrzo je mladić ažurirao svoj status na Vkontaktu: „Trenutak oproštaja. 15.01.2020.“

Prema odluci letonskog suda, Trofimovič je 15. januara izručen SAD-u, gde je optužen za saučesništvo u finansijskim mahinacijama QQAAZZ-a.

Prema podacima FBI, hakeri su u novembru 2018. godine na račun Trofimoviča u Portugaliji prebacili 56.000 dolara povučenih iz Banke Amerike. Bilo je i neuspelih transfera.

Kao na primer, kada su u martu 2017. godine hakeri pokušali da povuku 76 hiljada dolara iz banke Švab, ali je samo 44 dolara stiglo na račun Trofimoviča. Ostatak je blokirala bezbednosna služba.

Zajedno sa Trofimovičem u ovom slučaju učestvovalo je još četvorica Letonaca, a gde su oni sada nije poznato. FBI tvrdi da su osim fiktivnih firmi i računa u bankama imali i lažne pasoše.

Trofimovič je, na primer, imao je bugarski pasoš na ime Aleko Stojanova Angelova.

Kako tvrdi FBI, na mesindžerima Bojko i Trofimovič su znali jedan drugog kao gangass i Atrofi95. Prepisku su vodili na engleskom jeziku iako je obojici maternji jezik bio ruski.

Gangass je pomagao Atrofi95 da obavi transakciju na VTS-e nakon što je berza zatvorena, a tim povodom on je kontaktirao rukovodstvo.

Atrofi95 je cenio njegove usluge i nazivao ga je „čarobnjakom“. Nije poznato da li su se sretali i van mreže.

„Dobro mu je išlo u životu, čim je napunio 18 godina otputovao je u inostranstvo, tamo čak nije valjano ni radio na normalnom poslu, i postao umešan u to, zbog čega su sada uhapsili“, priča za BBC brat Artjoma Trofimoviča.

On kaže da su nedaće njegovog brata počele kada su ga nepoznati ljudi odveli u Veliku Britaniju obećavši mu legalan posao i krov nad glavom.

Trofimoviča brani advokat kojeg mu je sud dodelio, on je za BBC rekao da nije zainteresovan da odgovara na pitanja. Letonac se već pojavio na sudu u Pitsburgu.

Suđenje putem Zum aplikacije

U otadžbini gangster repa sude i Bojku.

Rus negira optužbe, rekao je za BBC njegov američki advokat Arkadij Buh, stručnjak za slučajeve hakera koji su izručeni SAD.

„Klijent, naravno, negira svoju krivicu, i gde ste videli repera da se ne razbacuje novčanicama. To je reperski pi-ar“.

Buh još nije dobio od tužilaštva kompletnu dokumentaciju o ovom slučaju, do sada je njegov rad sveden na poboljšanje uslova za Bojka u zatvoru.

„U Majamiju je bio užasan gradski zatvor, sa kriminalcima, nešto užasno. Sad smo uspeli da ga prebacimo u Pensilvaniju, uslovi boravka i hrana su bolji“.

Suđenje se odvija u formi video konferencije zbog epidemije korona virusa, uvodni sastanak je održan 11. maja, a sledeći još nije zakazan.

Bojkov brat Danil je rekao za BBC da reper nije uradio to za šta mu sude ali je odbio da odgovara na dodatna pitanja. Bojkova žena je bila nedostupna za komentare, a BBC nije uspeo da sazna gde se ona nalazi.

Za to vreme na društvenim mrežama su počeli da se pojavljuju njegove pesme sa heštegom #freeplinofficial.

„Njegova muzika mi pomaže u teškim trenucima kada je sve loše, da shvatim da ne moram da odustanem. Moram da nađem izlaz iz ove situacije“, rekao je za BBC Pavel, jedan od učesnika fleš moba.

„Nikada nisam video Maksa u stanju očaja, priseća se prijatelja Igor Tolokonikov. Ima neku vrstu unutrašnjeg alata, da ne očajava.“

Uprkos velikim osnovama za njegovo hapšenje, tužilaštvo tek treba da potraži dokaze da gangass zapravo jeste Bojko, kaže njegov advokat.

„Kao što pretpostavljate, u ovakvim slučajevima nema DNK, a obično nema ni video zapisa“, navodi Buh. Ovo nije oružana pljačka banke.“

Dodatno izveštavanje: Andrej Zaharov


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari