U toku su velike misije, a 2019. godina ostaće upamćena i po fotografijama Zemlje i Sunčevog sistema. U međuvremenu, jedan od najmoćnijih teleskopa uspeo ja da zabeleži najneverovatnije fotografije iz svemira. Pogledajte najbolje.

Među oblacima

NASA svemirska letelica Junona zabeležila je neverovatne fotografije Jupiterovih oblaka, od kad je stigla u orbitu oko planete 2016. godine. Ovde vidimo oblike koji kao da su napravljeni od mermera. Fotografiju čine četiri odvojene slike koje je letelica snimila 29. maja.

Fotografija iznad prikazuje oblake u vrtlogu oko kružne regije planete Jupiter.

Sneško Belić

Nakon istraživanja Plutona 2015. godine, NASA svemirska letelica Nju Horajzons poslata je na daleki Kuiper Belt (pojas), koji se nalazi izvan Neptunove orbite.

Na ovom pojasu se nalaze hiljade objekata od leda koji pokazuju kako je izgledalo stvaranje našeg Sunčevog sistema.

Naučnici su otkrili objekat MU 69, koji je otkriven 2014. Kasnije je MU 69 nazvan Ultima Tule, a sada Arokot koji je dugačak 39 kilometara i sastavljen od dve različite kugle koje se sudaraju pri maloj brzini.

Crvena boja nastaje od organskih jedinjenja koja se nazivaju tolini.

Zvezdani vatromet

Eta Karinea je zvezdani sistem koji se nalazi na 7.500 svetlosnih godina od Zemlje. Sadrži najmanje dve zvezde, koje zajedno emituju pet miliona puta više energije nego Sunce.

Jedna od zvezda otpušta vreli gas koji se širi u balone kružnog oblika. Decenijama, astronomi se pitaju da li je na ivici uništenja ili će eksplodirati u supernovi.

Ova fotografija zvezdanog vatrometa objavljena je ove godine, a snimila je kamera sa svemirskog teleskopa Habl.

Selfi s Marsa

NASA rover Kjuriositi istražuje Mars od 2012. godine. Robot je uradio ovaj slefi tokom istraživanja padine na planini Šarp.

Dva uzorka stena pokazala su velike količine minerala od gline, koja se formira u prisustvu vode. Prethodni dokazi su pokazali da se voda pojavila u krateru Gejl.

Daleka strana Meseca

U januaru ove godine, kineska letelica Čangje 4 izvela je prvu misiju sletanja na Mesec. Nekoliko dana nakon sletanja, kamere i na roveru i na letelici uslikale su jedno drugo.

Svemirska letelica je nosila kamere, radar za ispitivanje, spektrometar za identifikaciju minerala i komponente potrebne za eksperiment za uzgoj biljaka u mini-biosferi.

Kineski naučnici su u maju potvrdili da je Čangje 4 dokazao da postoji ogromni krater na dalekoj strani Meseca.

Galaksija slična našoj

Fotografija koju je zabeležio teleskop Habl prikazuje spiralnu galaksiju koja se zove NGC 772, koja se nalazi na 130 miliona svetlosnih godina daleko od Zemlje. NGC 772 slična je našem Mlečnom putu.

Na primer i Mlečni put i NGC 772 imaju male satelite galaksije, koje su obilaze njihove matične galaksije.

Ipak, galaksije se i razlikuju u nekoliko ključnih stvari. Na primer NGC 772 nedostaje karakteristika koja se zove poluge sastavljena od gasa i zvezda.

Mi jedrimo

Lajtsejl 2 je projekat nastao kao neprofitna organizacija Planetarno društvo. Svrha projekta je demonstriranje solarne plovidbe u nižoj orbiti Zemlje. Solarna jedra su jedan od načina pokretanja svemirskih letelica.

Lajsejl 2 je lansiran 25. juna 2019. godine. Ova fotografija pokazuje let 23. jula.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari