Mural u Mitrovici

Getty Images
Kosovo i Krim – sličnosti i razlike

Prvi čovek ruske Dume Vjačeslav Volodin došao je u Srbiju samo pet dana nakon što je na Kosovu povređen i uhapšen ruski državljanin Mihail Krasnoščekov.

Volodin je u Beogradu zbog četvrte sednice Komisije za saradnju državne Dume i Narodne Skupštine Srbije. Prethodna je održana u Moskvi u oktobru prošle godine.

Iz Volodinove pres službe su rekli da će se razgovarati o razvoju bilateralnih odnosa u sferi politike, ekonomije i humanitarne pomoći, kao i „o saradnji na međunarodnim platformama, imajući u vidu savremene izazove i pretnje“.

„Na talasu daljeg zaoštravanja odnosa između Beograda i Prištine, i gubljenja razumevanja i podrške srpskog predsednika kod zapadnih partnera, a naročito u Berlinu i Briselu, demonstracija tako bliskih odnosa sa Moskvom imaju za srpski režim unutarpolitički značaj – da pokaže kako nije izolovan“, kaže za BBC na srpskom Srećko Đukić, diplomata i bivši ambasador Srbije u Belorusiji.

„U to se uklapa i poseta predsednika ruske Dume Volodina i demonstrativan doček od predsednika države.“

Politika, bezbednost i privreda – ovo su tri tačke o kojima će se govoriti.

Zato, u 100 i 300 reči pročitajte gde su odnosi Srbije i Rusije na tim poljima.

Srbija i Rusija u 100 reči

Ćukić smatra da na političkom planu „ u zatvorenom srpskom društvu“ vest o poseti ruskog zvaničnika u ovim okolnostima pojačanih tenzija sa EU može „jako da odjekne“.

„Što se tiče ruske strane, njoj sve to ide na ruku.

„Beograd će još jednom dobiti potvrdu vernog prijatelja koji učvršćuje pozicije u teško dostupnom centru Balkana.“

Ukupne vojne donacije iz ove zemlje bile su 44.971 evra, što svrstava Rusiju među najmanje donatore.

Investicije Rusije u Srbiju predstavljaju samo deset odsto srpske privrede.

Na polju bezbednosti, jedno od otvorenih pitanja je diplomatski status zaposlenih u Rusko – srpskom centru u Nišu. Građani Srbije imaju pozitivne stavove o Rusiji i većina njih podržava da zaposleni u centru dobiju diplomatski status, pokazalo je istraživanje Instituta za evropske poslove.

Putin i niški ogranak "Noćnih vukova"

AFP
Putin i niški ogranak „Noćnih vukova“

Srbija i Rusija u 300 reči

Iako se misli da su Srbija i Rusija izuzetno vojno povezane, u periodu od 2005. do 2017. godine, dve zemlje potpisale su dva vojna sporazuma, a oba su potpisana 2014. godine, stoji u istraživanju Instituta za evropske poslove.

Na spisku donacija koja je srpska vojska iz inostranstva, Rusija je na šestom mestu – odozdo, sa dve donacije:

„Obe donacije su bile namenjene Generalštabu Vojske Srbije. Jedna donacija odnosi se na pomoć u otklanjanju elementarnih nepogoda u iznosu je od 23.000 evra, dok je druga donacija bila deset kompleta padobrana u vrednosti od 21.971 evra.

„Ukupan iznos donacija je 44.971 evra.“

Đukić kaže da kada je u pitanju prošlonedeljna kriza na severu Kosova „tu naravno ruski faktor nije odlučujući, kao što nije bio ni u drugim slučajevima krize“.


Spomenici i ulice Rusima u Beogradu za šest godina:

2017. – Ulica u centru Beograda nazvana je po ruskom diplomati Nikolaju Hartvigu, poslaniku na srpskom dvoru od kraja Aneksione krize 1909. do jula 1914.

2014. – Podignut spomenik caru Nikolaju Drugom u Beogradu, povodom obeležavanja 100 godina od početka Prvog svetskog rata.

2012. – Odlukom Skupštine Beograda, Ruski nekropolj postao memorijalni spomenik palim ruskim borcima u Prvom svetskom ratu. Nekropolj je na Novom groblju u Beogradu podignut još 1935. godine, ali je tek 2012. dobio status spomenika od „istorijskog i memorijalnog značaja“.

Građani drže fotografiju Nikolaja Drugog

BBC
Kao obeležje dobrih odnosa Rusije i Srbije često se pominje i ruski car Nikolaj Drugi

Među građanima postoji percepcija da Srbija ima veliku ekonomsku korist od Rusije, navodi se u istraživanju Instituta, ali podaci Republičkog zavoda za statistiku kažu da Srbija izveze četri puta više, samo u zemlje bivše Jugoslavije.

Investicije Rusije za deset godina u Srbiju bile su četiri milijarde dolara, dok je EU uložio 15 milijardi evra.

Iako je robna razmena sa Rusijom velika i meri se takođe u milijardama, Srbija je na gubitku, jer je veliki uvoznik nafte i gasa.

Srbi su naklonjeni Rusima, ali iz daleka – ovako građani Srbije doživljavaju Rusiju.

Čak 20 odsto su više naklonjeni Rusiji nego pre šest godine, pokazalo je istraživanje Nacionalnog instituta za demokratiju iz Vašingtona (NDI) „Zapadni Balkan između Istoka i Zapada“.

Poslednji rezultati istraživanja „Zašto ljudi odlaze iz Srbije“ ipak govore da od građana Srbije koji žele „preko“, njih 85 odsto želi da ode na Zapad, a samo dva odsto u Rusiju.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari