Pele

Getty Images

Brazilska legenda Pele, koji je preminuo u 83. godini, za mnoge je najbolji fudbaler u istoriji, a istovremeno predstavlja i ikonu zemlje koja se smatra duhovnom postojbinom ovog sporta.

Peleova veličina može se meriti i po jednostavnoj činjenici da je čak i njegov promašaj na terenu umeo da deluje graciozno i spektakularno, kao i kada je davao golove.

Jedna od prvih globalnih fudbalskih zvezda, tokom karijere je odigrao 1.363 utakmice i dao 1.281 gol, što je i dalje svetski rekord.

Na veliku fudbalsku scenu zakoračio je u dresu brazilskog Santosa sa kojim je ostvario i najveće uspehe u klupskoj karijeri, a završio ju je kao igrač Njujork Kosmosa.

I gde god da se igra fudbal, Pele je jedan od ljudi koji ljudima prvi padne na pamet.

Pele – dečko genije

Pele je počeo kao dečak u klubu Bauru u državi Sao Paulo pod vođstvom bivšeg brazilskog reprezentativca Valdemara de Brita.

Kada je privukao pažnju najboljih brazilskih klubova, odlučio je da se pridruži bivšem klubu mentora, Santosu.

Nije prošlo mnogo pre nego što je debitovao za seniore, sa 15 godina, 7. septembra 1956, postigavši prvi od više od 1.000 golova u karijeri u pobedi od 7:1 nad timom Korintijans Santo Andre.

Pele je bio glavni faktor dominacije Santosa ne samo u Brazilu, već i šire.

Klub je osvojio Kopa Libertadores – južnoamerički ekvivalent Ligi šampiona – 1962. i 1963. pobedama protiv Penjorola iz Urugvaja i argentinske Boke Juniors.

Brzo je debitovao i za reprezentaciju Brazila – 9. jula 1957. protiv Argentine na Marakani sa 16 godina i devet meseci.

Tada je postigao prvi od 77 golova u 92 nastupa za reprezentaciju

Peleov veliki rival u tim godinama bio je portugalska legenda Euzebio, ali kada su se susreli meču Interkontinentalnog kupu 1962, koji su igrali šampioni Evrope i Južne Amerike, postojao je samo jedan pobednik.

Pele je dva puta bio strelac u pobedi Santosa od 3:2 protiv Benfike na Marakani pre nego što je postigao het-trik u pobedi od 5:2 u revanšu na lisabonskom Stadionu svetlosti.

U Brazilu, Pele je u belom dresu Santosa odigrao 638 utakmica i postigao 619 golova.

Uz učinak u reprezentaciji, to mu je, barem u domovini, donelo titulu najboljeg fudbalera u istoriji.


Pogledajte video o Peleu

Pele je prešao put od siromaštva do fudbalske slave
The British Broadcasting Corporation

Mundijalski heroj Brazila

Pele je kao 17-godišnjak očarao svet kada je postigao dva gola za Brazila u trijumfu nad Švedskom od 5:2 u finalu Mundijala 1958.

Ipak, najblistavije partije u brazilskom timu punom zvezda pružio je na šampionau 1970.

U finalu protiv Italije, Pele je postigao prvi gol za Brazil koji je slavio 4:1 na stadionu Asteka u Meksiko Sitiju.

Pele je zaokružio priču o te dve velike brazilske generacije i kada se danas u modernom fudbalu priča o ulozi u timu igrača sa „brojem 10″, Edsona Arantesa do Nasimenta mnogi će smatrati prvim i najvećim.

Kada se raspravlja o tome ko je najbolji u igri – skoro uvek u kontekstu Svetskog prvenstva – veliki brazilski rival Argentina će se zalagati za pokojnog Dijega Maradonu.

On je 1986. gotovo sam, na utakmici protiv Engleske, posle zloglasnog gola Božijom rukom, postigao i drugi, verovatno najlepši pogodak u istoriji Mundijala i odveo Gaučose u polufinale, a zatim i do titule.

Argentinci će čak ponuditi Maradoninog naslednika Lionela Mesija kao još jednog rivala Peleovoj veličini u svađi koja nikada neće biti u potpunosti rešena.

Pele, međutim, nije imao Maradoninu mračnu stranu.

Potonji je bio izbačen sa Svetskog prvenstva 1994. u Sjedinjenim Državama posle pozitivnog testa na efedrin.

Mesi je nedavno na Svetskom prvenstvu sa Argentinom osvojio titulu svetskog prvaka.

Pele covered in a blanket at Everton's Goodison Park

Getty Images
Pele je na Mundijalu 1966. postigao samo jedan gol, a Brazil je eliminisan u prvoj fazi takmičenja

Pele je takođe doživeo razočaranje na Svetskom prvenstvu 1966, kada je brutalno izbačen sa turnira.

Posle poraza od Portugala od 3:1 na Gudison Parku, on je napustio teren ogrnut ćebetom, šepajući zbog niza faulova nad njim i sa zavojem na desnom kolenu.

Tokom meča, ostao je na terenu i nastavio da odgovara na fizičke izazove kako bi dokazao da pored toga što je briljantan, poseduje i hrabrost.

Razlog više je bio taj i što u ono doba izmene nisu bile dozvoljene.

Tu povredu kolena izazvali su raniji divljački startovi u prvoj utakmici Brazila protiv Bugarske.

Pele je bio toliko zgrožen tretmanom koji je imao kod sudija da se zakleo da nikada više neće igrati na Svetskom prvenstvu.

Odluku je kasnije promenio, na radost navijača.

Pobeda Brazila na Svetskom prvenstvu 1970. bila je vrhunac Peleove karijere.

Bio je centralna tačka tima snova koji je ušao u istoriju igre.

Pele je možda bio general u toj ekipi, ali su ga pratila imena poput Rivelina, Žairzinja, Tostaoa i Žersona, kao i veliki kapiten i vođa Karlos Alberto.

Slika Pelea bez majice kojeg nose saigrači i pristalice posle osvajanja Svetskog prvenstva u Meksiko Sitiju ostala je za pamćenje.

A takva je i ona slika još jednog zagrljaja bez majice sa kapitenom Engleske Bobijem Murom u gestu prepunom uzajamnog poštovanja, posle pobede Brazila od 1:0 u Gvadalahari.

Magični promašaji

Svedočanstvo o Peleovom sjaju su dve prilike na Svetskom prvenstvu u Meksiku 1970. kada nije uspeo da postigne gol – a ipak se koriste do danas kao glavni dokaz veštine, moći, elegancije, mentalne brzine i agilnosti.

Prvi je usledio u utakmici protiv nekadašnje Čehoslovačke kada je Pele, nekoliko metara unutar kruga na centru terena, lagano primio loptu, a zatim je spazio da je golman Ivo Viktor izašao sa gol-linije.

Elegantnim, instinktivnim zamahom desnom kopačkom, poslao je loptu u visokom luku ka golu, a ona je završila nekoliko centimetara pored stative.

Čehoslovački golman je u panici trčao nazad ka golu, pre nego što je osetio olakšanje shvativši da ga Pele nije osramotio genijalnim potezom.

U meču polufinala protiv Urugvaja u Gvadalahari, Pele je jurio punom brzinom na dodavanje Tostoa, ali je ipak imao dovoljno pronicljivosti da udari lažnjak golmanu Ladislau Mazurkjevicu i dozvoli da lopta prođe pored obojice.

To je možda i najbolji lažnjak-varka telom koju je izveo neko na svetskim prvenstvima.

Nažalost, kada je lopta došla do Pelea u nastavku akcije, ugao je bio suviše težak da bi Brazilac postigao gol, ali se ta situacija i dalje često vrti na špicama i prilozima o Mundijalima.

Pokojni, veliki komentator BBC-ja Kenet Volstenholm, verovatno iznenađen koliko i Mazurkijevic, rekao u tom divnom trenutku: „Kakav genije. Neverovatno.“

Pele kao globalna ikona

Pele

Getty Images

Pele je dosegao vrhunac pre ere velikih fudbalskih transfera, tako da je najlepše godine klupske karijere proveo u Brazilu.

Ipak, zapanjujuće je čak i pretpostaviti koliki bi danas iznosio njegov transfer.

Kada je formirana Severnoamerička fudbalska liga u pokušaju da se popularizuje taj sport u Sjedinjenim Američkim Državama, Pele je postao neizbežna meta.

Nemačka legenda Franc Bekenbauer je takođe bio u centru pažnje, ali je Pele doneo elitni status i glamur, a karijeru je završio 1977. u Njujork Kosmosu.

Peleova ugled u svetu bio je ogroman.

Zavesa na igračku karijeru spustio je egzibicionom utakmicom između Kosmosa i Santosa na stadionu Džajants u Njujorku u oktobru 1977.

Prethodno je njujorški klub doveo do titule u trećoj i poslednjoj sezoni u Kosmosu.

Pele je verovatno bio prva globalna superzvezda fudbala, a taj status sačuvao je i po odlasku u igračku penziju.

Samo pominjanje njegovog imena dočarava slike velikih brazilskih timova i budi sećanja od Marakane do Meksika.

Život posle fudbala

Pele je putovao svetom kao ambasador igre, a bio je tražen i među velikim kompanijama koje su očajnički želele da iskoriste snagu njegovog ugleda.

Uručena mu je nagrada za životno delo na ceremoniji na kojoj BBC bira sportske ličnosti godine 2005.

Pre dobijanja nagrade, počasti Peleu su odali Bekenbauer, Johan Krojf i Bobi Čarlton.

Bekenbauer je tada rekao: „Bio je najbolji igrač u istoriji fudbala“.

Sjajni Brazilac se vratio u Englesku u martu 2015. u promotivnu posetu.

Pojavio se na terenu stadiona Enfild u poluvremenu u porazu Liverpula od Mančester Junajteda, doživevši višeminutne ovacije sa svih tribina.

Bio je i ambasador Brazila na ceremoniji zatvaranja Olimpijskih igara u Londonu 2012. pre primopredaje sledećem domaćinu Riju, koji je organizovao Igre 2016.

Pele će, međutim, uvek biti povezan sa „Lepom igrom“ (Jogo bonito) – i verovatno je niko nije odigrao lepše.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari