Putin, igra hokej na ledu u Sočiju

Getty Images
Vladimir Pitin teži kao tome da što više ruskih sportista učestvuje na međunarodnim sportskim igrama

Ruska invazija na Ukrajinu ušla je u drugu godinu, a njeni sportisti se nadaju da će se vratiti na teren.

Međunarodni olimpijski komitet (MOK) preporučio je da se takmičari iz Rusije i Belorusije puste da učestvuju kao pojedinačni neutralni igrači na predstojećim međunarodnim takmičenjima.

Odluka je pogodila Ukrajinu, koja se žestoko protivi da se dozvoli njihovo učešće.

Rusija je, kao i mnoge zemlje želela da koristi međunarodni sport kako bi pokazala atletsku snagu nacije.

Ali ono što ovu zemlju čini neobičnom jeste do koje granice će ići vlada i vojska da bi stvorile nagrađivane sportiste, između ostalog i opsežan doping program koji je doveo do toga da se ruskim sportistima zabrani da se takmiče u inostranstvu.

Vimbldon je takođe ukinuo zabranu ruskih i beloruskih tenisera sve dok su saglasni da ne podržavaju lidere ili vlade zemalja iz kojih dolaze.

Odluka je doneta uprkos tome što je Ukrajinka Elina Svitolina apelovala na njihovo isključenje dok se „i dalje ubijaju nevini Ukrajinci“.

Ministarstvo odbrane u Moskvi decenijama sprovodi opsežne programe za obuku sportista koji su postigli izuzetne uspehe.

Vojne veze

Najpoznatiji takav program zove se Centralni sportski klub vojske (CSKA).

Zapošljava stotine trenera, upravlja brojnim lokacijama širom Rusije i navodno trenira više od 10.000 sportista.

Klubu, koji uskoro puni 100 godina, ide toliko dobro da su njegovi članovi osvojili većinu medalja koje su osvojili sportisti iz Rusije na poslednjim Letnjim olimpijskim igrama, održanim u Tokiju 2021. godine.

Na tim igrama, ruski sportisti su se takmičili kao deo tima ROC (Ruski olimpijski komitet), pošto je reprezentacija zabranjena zbog tvrdnji o dopingu pod pokroviteljstvom države.

Letnje olimpijske igre

Getty Images
Ruskinje su se takmičile na Letnjim olimpijskim igrama iako je njihov nacionalni tim zabranjen

Sergej Šojgu, ministar odbrane sastao se sa vojnim sportistima na ceremoniji posle takmičenja kako bi im uručio nagrade i poručio da počnu da se pripremaju za sledeću Olimpijadu.

„Nema vremena za gubljenje, treba se baciti na posao.

„Učinićemo sve što možemo da se dobro pripremite za naredne utakmice“, rekao je on.

Još jedan istaknuti sportski program povezan sa ruskom vojskom je DOSAAF (Dobrovoljačko društvo za pomoć vojsci, avijaciji i floti), koje takođe vuče korene iz 1920-ih.

Ministarstvo odbrane je uključeno u vođenje i finansiranje DOSAAF-a, kojim rukovodi general.

Predsednik Vladimir Putin ga je opisao kao „pravu školu hrabrosti“ koja je pomogla u obuci brojnih vojnih komandanta, kosmonauta i pilota.

DOSAAF je takođe proizveo veliki broj osvajača olimpijskih medalja, poput Vitaline Batsaraškine, prve ruske atletičarke koja je osvojila zlato na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Trenirala je u Klubu za tehničke, vojne i praktične vrste sporta ove organizacije u sibirskom gradu Omsku.

Proslavljajući njenu zlatnu medalju, DOSAAF je to nazvao „najvišim oblikom patriotizma“.

Doping

O gladi ruske vlade za sportskim pobedama možda najbolje svedoči njen program doping sportista.

Otkriven je posle Zimskih olimpijskih igara u Sočiju 2014, gde je Rusija bila na vrhu tabele po broju medalja.

U novembru naredne godine, istraga koju je naručila Svetska antidoping agencija (Vada) optužila je Rusiju za „široko rasprostranjenu prevaru“.

Tada je i rečeno da su pronađeni dokazi o „direktnom zastrašivanju i mešanju ruske države“ u laboratorijskim operacijama proučavanja uzoraka sportista.

Godine 2016, drugi izveštaj koji je naručila Vada, poznat kao Meklarenov izveštaj, tvrdi da je više od 1.000 Rusa – uključujući osvajače olimpijskih medalja – imalo koristi od doping programa koji je sponzorisala država između 2011. i 2015. godine.

Nakon otkrića, Rusija je isključena iz međunarodnih takmičenja.

Moskva je negirala da vodi sistem doping sportista, a predsednik Putin je samo priznao da „ruski sistem doping kontrole nije funkcionisao“.

Ričard MekLaren

Getty Images
Ričard MekLaren, kanadski pravnik, je napravio izveštaj o korišćenju dopinga u Rusiji 2016. Richard McLaren produced a report on Russian doping in 2016

Ali zašto ruska država toliko želi da pobeđuje u sportskoj areni?

Popularne novine Vedomosti tvrde da ruska vlada želi da iskoristi atletska dostignuća kako bi Ruse održala srećnim i ujedinjenim kada stvari ne idu dobro na drugom mestu.

„Pobede su nam potrebne kao neki vid doping patriotizma.

„Pobede su deo državne politike“, navode.

Ali ova politika se izjalovila pošto je program dopinga koji je sponzorisala država izašao na videlo i Rusija je proterana iz međunarodnog sporta.

Rusija je zatim dodatno isključena iz međunarodnih takmičenja sankcijama uvedenim posle njene invazije na Ukrajinu u februaru 2022.

„Mi smo najosramoćenija zemlja u istoriji međunarodnog sporta“, smatra Vjačeslav Fetisov, nekadašnji poznati hokejaš na ledu, dvostrukog olimpijskog šampiona, a sada poslanik vladajuće partije Jedinstvena Rusija.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari