
Tačno dva milenijuma je trebalo da prođe da gimnazije – verovatno najznačajnije obrazovne ustanove nastale u Antičkoj Grčkoj – osvanu i na ovim prostorima.
Iako je u novembru Valjevska gimnazija proslavila vek i po postojanja ona nije ni među prvih pet najstarijih gimnazija u Srbiji.
Prva srpska gimnazija otvorena je zahvaljujući zalaganju mitropolita Stefana Stratimirovića u Sremskim Karlovcima 1792. na teritoriji tadašnje Habzburške monarhije.
Najstarija gimnazija u užoj Srbiji je Prva kragujevačka koja je počela sa radom 1833. godine, zatim slede Čačak, Zaječar i Šabac koje dele bronzanu poziciju.
Formalno na četvrtom mestu je Prva beogradska gimnazija, gotovo tri decenije starija od Valjevske.
- Koliko (ne) znamo o Vuku Karadžiću
- Kako se razvijala pismenost u Srbiji
- Srbija i antifašizam: Šta deca danas uče
„Karlovačka gimnazija je osnovana u klimi prosvećenosti koja je obeležila dobar deo 18. veka, zahvaljujući privilegijama koje su Srbi uživali u Austrijskoj monarhiji i Karlovačkoj mitropoliji, kao i građanskom sloju Srba koji je nastao u varošima severno od Save i Dunava“, kaže za BBC istoričar Radomir Popović.

Sve do početka 19. veka, Srbi su živeli pod vlašću turske i austrougarske imperije, a u primorju, u današnjoj Hrvatskoj, do kraja 18. veka pod Mlecima.
„Položaj srpskog naroda unekoliko je bio povoljniji u Hazburškoj monarhiji u kojoj su tokom 18. veka, za vreme vladavine prosvećenih careva sprovedene reforme“, ističe Popović.
Karlovačka gimnazija – 1792.
Kada je 1790. za karlovačkog mitropolita izabran bečki đak Stefan Stratimirović gotovo istovremeno započeo je postupak osnovanja gimnazije i rad na prikupljanju novca od imućnih trgovaca.
Dve godine kasnije, ostvario je plan.
Ubrzo po osnivanju gimnazija postaje središte srpske prosvete, kulture i duhovnosti.
U početku su njeni đaci bili iz Karlovaca i okoline, ali ubrzo pristižu iz svih srpskih krajeva, navodi se na sajtu škole.
I južno od Save i Dunava, za vreme Prvog srpskog ustanka, i kasnije, tokom prve polovine 19. veka, učeni Srbi iz Austrijske monarhije bili su najzaslužniji za razvoj prosvete i obrazovanja.
- Ko je bio Milan Jovanović Batut – čije ime smo najviše puta čuli ove godine
- Srbija: Šta obeležavamo na Sretenje i zašto je to bitno
Šumadijski ustanici i učeni Srbi iz preka
„Dositej Obradović, prvi ministar prosvete u Srbiji simbolička je spona između prosvećenog 18. veka i romantičarskog 19. veka, između Srba iz Austrije i mlade srpske države“, navodi Popović.
Osim Dositeja, tu je i niz obrazovanih u učenih Srba koji su „iz preka“ doprineli razvoju škola i kulturnih ustanova u Srbiji: Ivan Jugović, Boža Grujović, Lazar Vojinović za vreme Prvog srpskog ustanka, a kasnije Dimitrije Davidović, Dimtrije Isajlović, Jovan Sterija Popović, Jovan Hadžić i mnogi drugi.
Oni su ujedno bili i prvi profesori u gimnazijama, potom na Velikoj školi, kao najvišim obrazovnim ustanovama.
„Možemo slobodno reći da su Srbiju kao državu uporedo gradili neuki šumadijski ustanici i učeni Srbi iz preka“, kaže Popović iz Istorijskog instituta Beograd.
Za vreme Prvog srpskog ustanka (1804-1813) pored osnovnih škola u Srbiji je 1808. godine osnovana Velika škola koja je bila između gimnazije i univerziteta.
Značajan razvoj prosvete u Srbiji usledio je tek posle sticanja autonomije 1830. godine.
U Beogradu je tada osnovana trogodišnja „Verhovna škola“.
Kragujevačka gimnazija 1833.
Verhovna škola je 1833. preseljena u Kragujevac i pretvorena u četvororazrednu, pa petorazrednu gimnaziju.
Takozvana Prva kragujevačka gimnazija ove godine puni 188 godina, a nastala u jeku borbe za nacionalni identitet i nezavisnost srpskih obrazovnih ustanova.
Kroz istoriju, ova škola delila je nedaće sa narodom.
„Tako su 1941. godine trupe nemačkih agresora streljale u Šumaricama đake i nastavnike gimnazije“, stoji na školskom sajtu.
Od 1874. i devojčice su posle završene osnovne škole mogle da nastave školovanje u ovoj gimnaziji.
Čačanska, Šabačka i Zaječarska gimnazija 1837.
U pismu Knezu Milošu od 12. aprila 1832. Vuk Karadžić piše „…da bi valjalo, osim Velike škole u Beogradu, urediti take tri škole: jednu u Šumadiji, drugu dolje preko Morave, a treću gore preko Kolubare“, navodi se u istorijatu škole u Čačku.
Ove tri glavne škole odnosile su se: „gore, preko Kolubare“ na Šabac, „preko Morave“ na Zaječar i „u Šumadiji“ na Čačak.
Godine 1837. osnovane su tri državne polugimnazije u ova tri grada.
Nastava u polugimnazijama trajala je dve godine.
- Milunka Savić i Flora Sands – žene koje su zajedno ratovale za Srbiju
- Izolacija izolovanih: Kako u zabačenim selima Srbije izgleda učenje na daljinu
Škola iz Čačka je ubrzo prebačena u Užice, jer nije bilo učenika za četvororazrednu gimnaziju, najverovatnije zato što su roditelji decu radije davali u manastire, alii zato što školovani ljudi u to doba u Srbiji nisu bili cenjeni.
„Knez, sudije, kapetani, bili su nepismeni, a sam Miloš Obrenović činovnike je tretirao kao svoje sluge.
„Ipak, sve obaveze prema školi koju je sam narod izdržavao su ispunjavane, iz čega profesor Dragomir Popović zaključuje „… da je narod voleo školu kao državnu potrebu, ali je decu nerado davao tamo“.
Među profesorima ove gimnazije bili su književnik i književni kritičar Jaša Prodanović, kao i patrijarh German, koji je pre nego što se zamonašio jedno vreme bio pisar lokalnog suda i ovde predavao veronauku.
Šapčani su uz gimnaziju imali i prvu školsku biblioteku u Srbiji. Škola osnovana 1837. godinama je bila centar kulturnog života grada.

Burnu istoriju ove škole i cele države ispisale su i ratne godine. Izuzetan doprinos u prikupljanju pomoći za bolesnike i ranjene dali su učenici Zaječarske gimnazije, iako je školovanje bilo zaustavljeno.
Školske 1912. godine, posle opšte mobilizacije, zbog početka Balkanskih ratova, zgrada gimnazije uzeta je za bolnicu i u njoj su prestala predavanja.
Svi nastavnici počeli su da izvršavaju vojne zadatke.
„U izveštajima iz 1918. godine o ratnoj šteti koju je škola pretrpela tokom Prvog svetskog rata nalaze se i podaci da je zgrada jako oštećena: od nameštaja ništa nije ostalo, učila gotovo i da nema, a biblioteka ne postoji“.
Kako su izgledale gimnazije u 19. veku?
Gimanzije u Srbiji od početka bile su klasične, a učenici su pripremani za buduće činovnike ili za studiranje u inostranstvu.
„Srbija je tokom 19. veka planski, o državnom trošku, školovala stručnjake na prestižnim evropskim univerzitetima“, navodi Popović.
Kako se u gimnazijama dosta pažnje posvećivalo učenju klasičnih i živih stranih jezika, pa se, posle tri decenije, uvidelo da se u gimnzijama nije sticalo praktično znanje.
„Osnivanjem realke u Beogradu, kasnije u ostalim varošima Srbije, pokušano je da se to ispravi i krene u stvaranje, kako bismo danas kolokvijalno rekli, tehničke inteligencije“, navodi Popović.
Od 1865. u Srbiji je osnovano prva realna gimnazija, ona je bila između gimnazije i stručne škole. Vremenom se sve više približavala klasičnim gimnazijama.
Godine 1839. osnovana je još jedna polugimnazija u Beogradu.
- Petar Drugi Petrović Njegoš – od totalnog uzdizanja do totalnog poricanja
- Novac ili interesovanje – šta je bitnije mladima kada biraju profesiju
Prva beogradska gimnazija 1839.
Ova gimnazija je više puta kroz istoriju menjala i ime i adresu.
U toku školske 1846/47. iz Konaka kneginje Ljubice prelazi u okolinu Saborne crkve, u zgradu sadašnjeg Fakulteta primenjenih umetnosti u Ulici kralja Petra broj 4.
Ulica je dobila naziv jer je najstariji sin kneza Aleksandra Karađorđevića koji će postati kralj Petar Prvi tu pohađao sva četiri razreda Prve beogradske gimnazije.
„Na ovom mestu je tokom juna 1858. godine knežević Petar javno polagao ispite koje je te godine učio. Ispitu je, između ostalih, prisustvovao i Vuk Karadžić“, piše se na sajtu škole.
Najduže se zadržala na sadašnjoj lokaciji u blizini Crkve Aleksandra Nevskog na Dorćolu, gde je od 1938.
Valjevska gimnazije proslavila 150. rođendan
Valjevska gimnazijska realka počela je sa radom 23. novembra 1870. godine.

U toku Prvog svetskog rata rad škole je bio onemogućen. U zgradi je jedno vreme bila smeštena Valjevska bolnica.
Škola će ponovo primiti đake i profesore po oslobođenju 1919. godine.
Škola je 1925. dobila i prvi klavir, a 1926. izgrađeno je đačko kupatilo koje je, u to vreme, i jedino javno kupatilo u Valjevu.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Zašto se ne pominje Vrbaška gimnazija? Koja je takodje jedna od najstarijih gimnszija. Rad je započela 1809 kao latinska škola. A 1909 dobila status gimnazije.
Preskocili ste Zrenjaninsku gimnaziju 1846-te osnovana. Ako ste samo razmatrali Srbiju, bez pokrajina naznacite.
Pa kažu da je loznička osnovana 1.9.1870,znači pre valjevske?
Propustili ste Krusevacku gimnaziju 1865.godine!
Požarevačka gimnazija je osnovana 24. septembra 1862. godine ukazom knjaza Mihaila Obrenovića.[1]
A Jovina iz NS iz 1810. godine?!
Nedopustiv promašaj, potpuno ignorisati postojanje druge najstarije gimnazije u Srba. Žalosno.
Srpska velika pravoslavna gimnazija (današnja Zmaj Jovina) je osnovana 27. januara 1810. godine u Novom Sadu. Dakle, ubedljivo je druga po starini, 23 godine pre kragujevačke. Zaista nedopustivo neznanje autora teksta !!!
Negotinska gimnazija 1839!
Gimnazija u Aleksincu osnovana 1964. godine. Niste mogli da navedete ni deset najstarijih a izdvajate gimnaziju u Valjevo…
Nije dobro to sa poluinformacijama, selektivnim informacijama i slicnim manipulacijama.
Pirotska gimnazija osnovana 1879.
Prva zemunska gimnazija je osnovana 1858. godine.
Istorija nam govori da je do sada na hiljade naroda izumrlo. Zašto su izumrli? Pre svega zato što su unutar svojih kulturnih matrica imali problem sa ispravnim zaključivanjem. Svaki pojedinac se rađa u jednoj kulturi verovanja, zaključivanja, oruđa, običaja i ustanova, koje postoje pre njega. U našim mozgovima se odvija sinteza kulturnih elemenata, tj. naš mozak je samo katalitički činilac u tekućem kulturnom procesu. Zato je polje kulture i obrazovanja toliko bitno. Da se Isak Njutn rodio i živeo u indijanskim plemenima, on danas svakako ne bi bio univerzalna ikona nauke. I dokle smo stigli posle 150 godina gimnazija? Da je Zemlja „ravna ploča“. Ostali smo u mestu! Mada su primetna i povremena kretanja brzinom puža. Za izgradnju uređenog, humanog, uspešnog građanskog društva, kakvo vidimo u Danskoj, Švajcarskoj, Češkoj, Holandiji…, nikada „nije bio momenat“. Momenta nije bilo jer je uvek trebalo ratovati (despotska i hajdučka tradicija). A gde su ratovi, tu su vojni logori, zbegovi, zgarišta, monopoli, improvizacija, diskonituitet! Naša nova nacionalna državnost je potpuno „progutala“ društvo.
Ako prenosite tekstove sa drugih sajtova, prenosite ih u celosti.
Verovatno vaši ćitaoci neće pogledati originalan tekst.
Molim komentar glavnog i odgovornog urednika.
verhovna skola iz beograda prebacena u kragujevac. ha ha ha. gde nadjoste tu informaciju. dajte dokaz.
Rumska gimnazija je osnovana 1770 godine, ali je, zbog nacionalnih sukoba, trajala samo do 1787 godine.
Zagrebačka gimnazija 1607-e. Malo poslije i karlovačka, riječka, varaždinska. Uglavnom sve redom barem 100-injak godina ranije.
Bile su u zagrebu ali rijeci, ali u kojoj drzavi? Aleksninacka, pirotska, valjevska, krusevacka, kragujevacka bile su u nezavisnoj knezevini srbiji!
“Суботица је коначно добила Гимназију 1795. године. Она се састојала од три граматичка и два хуманистичка разреда. То потврђује и први печат Гимназије са натписом „Sigil. Gimnasii M. Theresiopolitani 1795.“
Да али са наставом на мађарском језику. Дакле радило се о Мађарској гимназији у Краљевини Угарској. Сасвим другачија прича је била у Карловцима и Новом Саду. Иако су се школе налазиле и Угарској настава је била на српском . У данашњем Врбасу је била Латинска гимназија са наставом како ми се чини на немачком и мађарском језику.
Cudime sto nema nazadnih botova da opletu po Habzburskoj monarhiji. Da opovrgnu cinjenice i dokazu kako smo mi imali gimnaziju pre Nove Ere. Kao ovo sa cestitanjem Srpske nove godine 7356 ili koje vec budalashtine.
Niška gimnazija, koja danas nosi ime svog nekadašnjeg profesora Stevana Sremca, je početkom 1970.ih godina proslavila stogodišnjisu svog rada. Bila su to vremena kada nam je prioritet bio osnivanje škola i prosvećivanje naroda. Izgleda da je u jednom momentu pukla opruga na našem satu, tako da on sada otkucava vreme unazad.
Državno rukovodstvo sačinjavaju pitomci loših muzičara koji pobacaše ćemane i otvoriše koledž,boreći se sa Trendom megom u hiperprodukciji
menadžera;menadžer u pobijanju kolja za paradajz u složenim meteo uslovima,menadžer odbrane optuženog ukoliko je zasad veći od 2 hektara,
Menadžer za odvikavanje menadžera od menadžerstva u okviru stranke…..U opštini naći nekog da je završio gimnaziju,jedino na mestu higijeničarke jer one moraju imati čist dosije i odgovarajuću školu,ostala mesta se popunjavaju klimoglavcima.
I ako je od njenog osnivanja proslo samo 54 godine Matematicka gimnazija je u tih 50 godina postala ubedljivo najvaznija i najuspesnija gimnazija u Srbiji. Najvise njenih maturanata procentualno diplomira na univerzitetu, najvise ljudi iz Srbije koji steknu PhD ima u biografiji i maturu u Matematickoj gimnaziji, najvise nasih diplomaca na top 20 svetskih univerziteta u zadnjih 50 godina je iz ove gimnazije. Ukratko, elitna srpska gimazija.
То је стога што покупи све најбоље ученике природних смерова после друге године из Змај Јовине и осталих добрих гимназија из Србије. Чим неко отскочи на такмичењу одмах се врбује нудећи му напредак уз помоћ факултетских професора Бг универзитета. Млађани ђаци онда појеле у Београд и забораве ко их је дотле довео њиховом родном граду. Сва та талентована деца која већином нису родом и пореклом из Бгд су плод рада наставника и учитеља целе Србије.
Gimnazija u Svilajncu je osnovana 1877. godine.
A sta je sa Aleksinackom gimnazijom koja je iz 1865g.
Zaboravili ste pančevačku Gimnaziju koja je osnovana 1863.godine .
Krajnje nebitna prošlost. Nova epoha počminje sosnivanjem Megasvega. Usmereno obrazovanje III stepen krimos (štangla-šipka-štek), IV stepen političar, pa elitne bojne-biznis bogoslovije za nacional-šamanizam. Ipak, tekst nije uzaludan iako sve te giimnazije jesu, jer smo na tragu spiska. Sve te zgrade, ništa drugo do zgrade, se ugllavnom nalaze na zgodnim lokacijama. Cenim da bi bilo dojaja sravniti ih sa zemljom pa da se tu digne nešto u fulu napredno, šoping molovi za pranje a i d’ima da se poiznapošljavaju ti što su se za….li d’upisuju te anahrone fenomene. Ostavio bih eventualno pravni faks u BGD, das tamo premesti SNS akademi. Iznad ulaza neka piše u duhu pomirenja -Fala žutači!-
Овако говори баш онај ко је завршио ту “ штангла-шипка-штек“ школу а у њој му је најбоље „ишао“ велики одмор.
Јесте да сам завршио Карловачку чији примат је неприкосновен по старости али морам да вас упозорим, друга по реду по старости је Српска православна гимназија у Новом Саду, данас Гимназија ЈЈ Змај. Званични оснивачки акт из Беча из 1816. године мада је у склопу нешто старије Латинске гимназије било и српских и грчких одељења.
Да али са наставом на мађарском језику. Дакле радило се о Мађарској гимназији у Краљевини Угарској. Сасвим другачија прича је била у Карловцима и Новом Саду. Иако су се школе налазиле и Угарској настава је била на српском . У данашњем Врбасу је била Латинска гимназија са наставом како ми се чини на немачком и мађарском језику.
Jezuiti su u Petrovaradinu imali svoj ko9legijum i gimnaziju od 1729. godine. U svim monografijama o školstvu u Novom Sadu se ta godina označava godinom utemeljenja školstva na području današnjeg Novog Sada. Dakle, bez obzira na kriterijume koje uvode ovde pojedini komentatori, ovo je trebalo da se uzme za odgovor, jer je pitanje bilo „koja je najstarija u Srbiji“. Misli se na najstariju po godini utemeljenja i na današnju Srbiju, ukoliko dobro razumem.