Devojčica prima vakcinu

Getty Images
BCG vakcinu deca treba da prime do navršenih 12 meseci života

Ukupno 553 od 676 dece, koja su greškom u Beogradu primila fiziološki rastvor umesto BCG vakcine protiv tuberkuloze, dosad je dobilo odgovarajuću injekciju, saopštili su iz Ministarstva zdravlja, prenosi list Danas.

Preostalo je da to učini još 123 mališana, od kojih 108 živi u Beogradu i 15 u drugim mestima, a roditelji 40 beba koji još nisu zakazali ponuđeni termin, obavešteni su još jednom da to mogu da učine, kažu iz te institucije.

„Ukupno je zakazano 24 termina, a roditelji 40 dece nisu se pojavili u vreme zakazanog termina“, navode iz ministarstva, dodajući da je desetoro dece imalo privremene kontraindikacije.

Grešku prilikom vakcinacije beba u Ginekološko-akušerskoj klinici „Narodni front“ (GAK) u Beogradu je napravila medicinska sestra, zbog čega je doktor Željko Miković, vršilac dužnosti direktora te ustanove, ponudio ostavku, ali ona nije prihvaćena, saopštila je Danica Grujičić, ministarka zdravlja, 27. oktobra.

Ona je tada kazala da deca nisu ugrožena i da će pravu vakcinu primiti u narednom periodu i da su određena tri lekara koja će se pobrinuti da buduća vakcinacija protekne kako treba.

Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je saopštilo da je zatražilo od policije da ispita ove navode kako bi se utvrdilo „da li je bilo propusta u radu zaposlenih u GAK-u i obeležja krivičnog dela“, preneo je RTS.

Bebe primaju BCG vakcinu pre izlaska iz porodilišta, a ukoliko su rođene van bolnice ili iz nekog drugog razloga nije bilo moguće izvršiti vakcinaciju, deca treba da je prime do navršenih 12 meseci života, navodi se na sajtu Zavoda za javno zdravlje Beograda.

Prema Pravilniku o imunizaciji i načinu zaštite lekovima koji je izdalo Ministarstvo zdravlja, vakcinacija protiv tuberkuloze je obavezna u Srbiji za sva lica osim onih sa „trajnim kontraindikacijama.“

Kako je došlo do greške?

Deca, koja su rođena između 16. septembra i 19. oktobra u porodilištu Narodni front, primila su samo fiziološki rastvor, kojim se rastvara „aktivna supstanca“ BCG vakcine, objasnila je ministarka Grujičić.

Objasnila je i zbog čega je došlo do greške.

„Kod BCG vakcine koja se proizvodi kod nas, na institutu Torlak, pakuju se u jednu kutiju i rastvori i aktivna supstanca.

„Kada je u pitanju bugarska vakcina – u jednoj kutiji je rastvor, a u drugoj supstanca“, ispričala je Danica Grujičić, prenosi agencija Tanjug.

Prema njenim rečima, „jedna tehničarka u apoteci“ mislila je da se radi o već rastvorenoj vakcini i to obaveštenje je dala sestrama.

Ona je dodala da je BCG vakcina koja se koristi u pomenutoj klinici proizvedena u Bugarskoj, koristi se od 1991. godine „svuda u svetu“, a odobrila ju je Agencija za lekove Republike Srbije i Institut za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“.

„Jeste napravljen propust, ali nije bio ugrožen život nijednog deteta.

„Deca su bezbedna, nismo zakasnili sa vakcinacijom, jer se, kao što znate, BCG vakcina daje do 12 meseci života“, rekla je ministarka.

Šta je BCG vakcina?

BCG vakcinu su napravili Alber Kamet i Kami Guerin, dvojica francuskih naučnika, a ona je prvi put upotrebljena 1921. godine u francuskoj prestonici Parizu.

Ovo je je liofilizovana vakcina koja se sastoji od živih, oslabljenih bacila mikobakterije bovis, navodi se u uputstvu za upotrebu koje je izdao Institut za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“.

Odbrana od tuberkuloze preko BCG vakcine je celularna i ne dolazi do stvaranja antitela kao kod nekih drugih vakcina, objasnio je infektolog Moša Marković u izjavi za BBC u julu 2021. godine.

„Limfociti ubijaju ćelije zaražene mikobakterijom, a fagociti kasnije `proždiru` te mrtve ćelije“, ispričao je ovaj specijalista iz Opšte bolnice u Pančevu.

Vakcina se prima u levu ruku, najčešće u nadlakticu i većina dece je dobije već u prvim danima života.

Tuberkuloza nije stvar prošlosti, što pokazuju podaci Svetske zdravstvene organizacije prema kojima je u 2019. godini 1.4 miliona ljudi širom sveta preminulo od posledica ove bolesti.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari