Sportisti

Getty Images, FoNet
Ljubitelji sporta su u 2019. imali dosta razloga za radost

Da, znaju često da nas nerviraju i jedu nam živce, ali ih volimo. Naši su, takvi kakvi su.

I kada pobede u finalu Vimbldona i kada izgube od Argentine u košarci i kada na domaćem terenu prime šest, sedam komada od nekog velikana.

To je sport.

Da, lepo je kad pobediš, a ružno kad izgubiš, ali ima nečega i u samoj borbi i takmičenju… A toga nikada nije nedostajalo na ovim prostorima, gde svi imaju dobar osjećaj za loptu.

Zato vam donosimo deset događaja koji su obeležili sportsku godinu za nama.

Petarda

Počinjemo, naravno, Novakom Đokovićem, kojem se mnogo toga desilo u 2019. godini.

Sve je počelo osvajanjem rekordnog sedmog Australijan Opena, a nastavilo se istorijskim Vimbldonom koji će se prepričavati decenijama.

Novak Djokovic celebrates winning the Wimbledon men's singles title

Getty Images
Novak će u 2020. godini pokušati da se vrati na mesto broj jedan

Posle petosatne borbe sa Federerom – i najdužeg finala u istoriji – semafor je pokazivao 7:6, 1:6, 7:6, 4:6 i 13:12 za Đokovića, koji je u miru, uz blagi osmeh u uglu usana, pojeo malo vimbldonske trave.

A nije bilo lako – protiv sebe je imao i raspoloženog Federera i publiku koja je najvećim delom bila uz Švajcarca.

Đokoviću je to bio peti vimbldonski trofej i 16 Grend slem, čime se približio Nadalu i Federeru na „večnoj listi“. Španac ima 19 Grend slemova, a Švajcarac 20.

U međuvremenu je osvojio i masterse u Madridu i Parizu, ali je pred sam kraj godine izgubio mesto prvog tenisera sveta.

Ali nije kraj – trka za najboljeg u istoriji se nastavlja.

Jović

Fonet
Vasilije Micić je ostao uz ekipu i pored toga što mu je tokom turnira umrla majka

Petarda (ali ne na dobar način)

Uh, bolna tema, tako da nećemo mnogo dužiti.

Košarkaši Srbije otišli su ovog leta na Svetsko prvenstvo u košarci. Tim je bio jak i svi su očekivali mnogo, a onda… Uh.

Sve je počelo kako treba – laganim pobedama protiv Angole, Filipina i Portorika, ali je onda usledio poraz od Španije. To je Srbiju slalo na megdan sa Amerikancima pre finala, samo što su pre toga morali da prođu Argentinu, predvođenu veteranom Luisom Skolom i… Uh.

Pobedama protiv SAD i Češke osvojeno je peto mesto, ali su promene bile neminovne.

„Bilo je ekstra… Ćao“, rekao je Saša Đorđević uz kiseo osmeh, napustivši posle meča sa Češkom i konferenciju za medije i mesto selektora reprezentacije.

Time je okončana njegova „srebrna era“. Đorđević sa reprezentacijom ima srebra sa Svetskog prvenstva 2014, Olimpijskih igara 2016. i Evropskog prvenstva 2017 – od čega je u finalima dva puta poražen od moćne Amerike.

Nasledio ga je Igor Kokoškov, pomoćni trener Sakramento Kingsa, pred kojim je nimalo lak zadatak, a kvalifikacije za OI u Tokiju su iza ćoška.

Bronza i zlato

Ipak, nije sve bilo tako crno kada je reč o košarci.

Čast sporta odbranile su košarkašice Srbije koje su na Evropskom prvenstvu u Srbiji u Letoniji osvojile bronzu.

U meču za treće mesto ubedljivo su savladale Veliku Britaniju – 81:55, a svet je obišla slika reprezentativke Jelene Bruks i njenog novorođenog sina.

Tu su naravno bili i basketaši, koji su početkom 2019. bili četvrti na svetu, ali su potom otišli na Evropsko prvenstvo, osvojili zlato i plasirali se na Olimpijske igre.

Odbojkašice

Fonet
Ovo je treće zlato koje su odbojkašice Srbije osvojile na EP u poslednjih osam godina

Šampionke „svega“ i „samo“ šampioni Evrope

Košarkašima možda nije išlo da probace loptu kroz mrežicu, ali zato jeste onima koji za cilj imaju da mrežu prebace.

Za Srbiju se često kaže da je zemlja košarke i vaterpola, ali je 2019. bila zemlja odbojke.

Prvo su odbojkašice krajem avgusta i početkom septembra odbranile titulu prvakinja Evrope. U finalu su savladale Tursku sa 3:2, a mlada Tijana Bošković proglašena je za najbolju igračicu turnira.

Inače, odbojkašice su se poslednjih godina pretplatile na medalje – od 2011. imaju tri zlata i jednu bronzu sa EP, prošle godine su osvojile i Svetsko prvenstvo, a aktuelne su vicešampionke Olimpijskih igara.

Uspeh odbojkašica samo nekoliko nedelja kasnije ponovili su i odbojkaši, kada su u Parizu i oni postali prvaci Evrope.

U finalu je sa 3:1 savladana Slovenija. Uroš Kovačević je proglašen za najboljeg igrača turnira, a Srbija se zaljubila u selektora Slobodana Kovača – nekadašnji reprezentativac je samo nekoliko nedelja pre Evropskog prvenstva postao selektor, nakon ostavke Nikole Grbića.

Olimpijske igre u Tokiju 2020. godine su prilika da odbojkašice postanu šampionke… Pa, svega. A odbojkaši bi mogli da ponovo prepišu od njih.

Derbi

Fonet
Večiti rivali su bili blizu evropskog proleća

Evropa na Topčiderskom brdu

Burna godina u Humskoj i Ljutice Bogdana, ali lepa. Doduše, uz težak kraj.

Večiti rivali su 2019. učestvovali u grupnim fazama evropskih takmičenja – Zvezda u Ligi šampiona, a Partizan u Ligi Evrope.

I dobro je počelo.

Zvezda je u prvom meču na stadionu Rajko Mitić savladala Olimpijakos, što je značilo da bi remi protiv Grka u Atini značio proleće u Evropi. To, naravno, ako Totenhem i Bajern urade njihov deo posla i ne izgube od atinskih crveno-belih, što se i dogodilo.

Sredinom decembra Zvezda je otišla u Atinu sa ciljem da ne izgubi, što bi se i dogodilo da Tomane nije promašio penal, a Žander pred sam kraj meča igrao rukomet. Težak poraz.

Ni crno-beli nisu loše počeli. Prvo je bilo 2:2 protiv Az Alkmara u Beogradu, pa je savladana Astana u gostima, da bi se potom Mančester na JNA provukao, iako je bio gori tim. Sve je odlučivao meč protiv Az Alkmara u Holandiji i… Navijači Partizana bolje pređite na sledeći odeljak.

Vodili su crno-beli 2:0 i imali igrača više, ali su uspeli da ispuste i pobedu i proleće u Evropi. Težak remi.

Pred sam kraj godine sa Zvezdine klupe je otišao Vladan Milojević, a došao Dejan Stanković, pa će biti zanimljivo videti strateške duele njega i Sava Miloševića na proleće.

Njih dvojica su prijatelji, ali derbi je derbi.

Derbi

Fonet
Na svakom susretu večitih rivala često bude prilično vatreno

Opet petarda

Kad smo već kod fudbala i teških stvari, da pomenemo i reprezentaciju Srbije i njihove kvalifikacije za Evropsko prvenstvo.

Da, teška tema ponovo.

I tu je počelo relativno dobro, remijem protiv Portugala u gostima, ali je već u drugom kolu usledio hladan tuš – poraz od 5:0 od Ukrajine.

Selektorsku funkciju tada napušta Mladen Krstajić, a nešto kasnije je preuzima Ljubiša Tumbaković. Do kraja kvalifikacija nije bilo iznenađenja, tako da će Srbija plasman na prvo Evropsko prvenstvo još od 2000. godine tražiti u baražu.

Prvi protivnik je Norveška i taj meč je na programu 26. marta, a u finalu fudbalere potencijalno čekaju selekcije Škotske i Bugarske ili Izraela i Rumunije.

A grupe za EP – koje će biti održano od 12. juna do 12. jula u 12 gradove Evrope – već su poznate: Srbiju tu čekaju Hrvatska, Engleska i Češka.

Teška budućnost.

Mitar

Getty Images
Aleksandar Mitrović je bio jedan od najboljih fudbalera Srbije u kvalifikacijama

Het-trik

Poleteli su fudbaleri možda prerano, ali je zato 2019. letela ona koja redovno leti – Ivana Španović.

Skokom od 6,99 metara osvojila je zlato na Evropskom dvoranskom prvenstvu u Glazgovu.

Inače, to joj je treći put u nizu da je prvakinja Evrope – prvo zlato je osvojila u Pragu 2015, što je ponovila i u Beogradu dve godine kasnije.

Ivani to nije dovoljno, jer je odmah izjavila da želi svetsko zlato. Međutim, na Svetskom prvenstvu u Dohi nije učestvovala zbog povrede na mitingu u Berlinu.

Pre dve godine bila je blizu, ali je zbog slučaja zihernadla bila četvrta, iako je sigurno skočila više od sedam metara.

Ivana Španović

Getty Images
Španović se nameračila na svetsku titulu

Kiša

Ako se tokom godina neko navikao na zlata, onda su to vaterpolisti Srbije.

Svake godine su osvojili po nešto, a ništa drugačije nije bilo ni 2019. godine – u finalu Svetske lige u Beogradu savladana je Hrvatska.

Međutim, delfini nisu imali protiv sebe samo veoma raspoložene Hrvate, nego i pravi pljusak nad Tašmajdanom. Na kraju je sve rešeno 17 sekundi pre kraja iz peterca, golom Filipa Filipovića.

Tim zlatom Srbija je obezbedila i vizu za Tokio, gde će sigurno biti među glavnim favoritima za pobedničko postolje.

Vaterpolisti su nešto kasnije na Svetskom prvenstvu bili peti, ali to samo zato što je selektor Dejan Savić poveo mlade nade da se uvežbavaju.

Bez brige, krčka se nova šampionska generacija.

Dušan Mandić na Evropskom prvenstvu u Barseloni

Getty Images
Na 32 takmičenja od 2006. godine Srbija je osvojila 22 zlata

Kuglaši

Da, Srbija je sila u vaterpolu i ima Novaka Đokovića.

Ima i Nikolu Jokića, jednog od najboljih košarkaša današnjice, kao i Tijanu Bošković, jednu od najboljih odbojkašica sveta.

Ima i još nešto – za šta se uglavnom ne zna.

Reprezentacija Srbije u kuglanju osvojila je u maju zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu u Češkoj.

Ih, kuglanje, reći će neko. Da, kuglanje. Ovo je treći put u nizu da Srbija postaje prvak sveta – ima četiri zlata sa poslednjih pet svetskih prvenstava.

Lopte jednostavno leže građanima sa ovih prostora… Kakve god da su i koliko god da su teške.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari