Komandanti ruske plaćeničke grupe Vagner u Sudanu

BBC

Šef ruske plaćeničke grupe Vagner, koja se trenutno bori rame uz rame sa ruskim regularnim snagama u Ukrajini, negirao je da njeni članovi učestvuju u trenutnom sukobu u Sudanu.

Jevgenij Prigožin, koji ima bliske veze sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, rekao je da „nijedan borac privatne vojne kompanije Vagner nije prisutan u Sudanu“ više od dve godine.

BBC nije pronaao dokaze o upletenosti ruskih plaćenika u dešavanjima u zemlji, ali postoje dokazi o ranijim aktivnostima Vagnera u Sudanu.

Protiv grupe su, takođe, uvedene sankcije u SAD i Evropskoj uniji zbog njenih tamošnjih aktivnosti.

Sporazumi o rudnicima zlata

Omar al-Bašir, bivši sudanski predsednik, potpisao je 2017. niz sporazuma sa ruskom vladom tokom posete Moskvi.

Oni obuhvataju i dogovor da Rusija podigne pomorsku bazu u Luci Sudan na Crvenom moru, kao i „koncesione sporazume o korišćenju rudnika zlata između ruske kompanije Em invest i sudanskog Ministarstva za minerale.“

Američko Ministarstvo finansija tvrdi da su Em invest i njegova podružnica Mero gold paravan za aktivnosti grupe Vagner u Sudanu.

„Jevgenij Prigožin i njegova mreža iskorišćavaju prirodna bogatstva Sudana za lično bogaćenje i širenje štetnog uticaja širom planete“, izjavio je Stiven Mnučin, tadašnji ministar finansija, 2020. godine.

Prema istrazi koju je sproveo CNN, zlato se prebacivalo kopnom do Centralne Afričke Republike, gde se pouzdano zna da Vagner operiše.

To je izvoz koji nije zabeležen u zvaničnim sudanskim trgovinskim podacima.

Značajne količine zlata takođe su prokrijumčarene preko mreže vojnih aerodroma, prema prošlogodišnjem izveštaju lista Dejli telegraf.

Vagner nije povezivan samo sa Sudanom, već je odigrao ulogu u ruskim trgovinskim i vojnim interesima i u drugim afričkim zemljama.

Da li su članovi Vagnera viđeni skorije u Sudanu?

Od 2017. godine, ruski i međunarodni izvori objavljivali su slike na kojima plaćenici mogu da se vide unutar granica Sudana.

Za njih se kaže da ih prikazuju u raznovrsnim ulogama, među kojima je i obuka sudanskih vojnika ili navodno pomaganje snagama bezbednosti da guše proteste.

BBC nije uspeo nezavisno da potvrdi autentičnost tih fotografija.

Na kanalu na društvenoj mreži Telegram, povezanom sa Vagnerom, objavljene su fotografije na kojima se vidi neimenovani vrhovni komandant Vagnera kako sudanskim vojnicima 2021. dodeljuje plakete na ceremoniji održanoj dve godine ranije.

Vrhovni komandant Vagnera navodno sa sudanskim vojnicima 2019.

BBC
Vrhovni komandant Vagnera navodno sa sudanskim vojnicima 2019.

A u julu 2022. godine, na ovom kanalu je podeljen i snimak na kom se navodno vide Vagnerovi plaćenici kako izvode vežbe doskoka padobranom za sudanske snage.

Isti izvor je linkovao Instagram profil anonimnog ruskog plaćenika, koji sebe naziva „Slobodnjak“ i deli priče o njegovim avanturama u Sudanu, u objavama postavljenim između avgusta i oktobra 2021. godine.

Fotografija navodno nastala u Sudanu koju je objavio ruski plaćenik na Instagram profilu 2021.

BBC
Fotografija navodno nastala u Sudanu koju je objavio ruski plaćenik na Instagram profilu 2021.

U Vagnerovom propagandnom akcionom filmu iz 2020. godine, Sudan se pojavljuje kao jedna od zemalja u kojoj plaćenici redovno operišu.

Koliko je važno Vagnerovo prisustvo u Sudanu?

Američko Ministarstvo finansija tvrdi da grupa Vagner izvodi „paravojne operacije, podržava održavanje autoritarnih režima na vlasti i iskorišćava prirodna bogatstva“.

Doktorka Džoana De Deus Pereira iz Kraljevskog instituta ujedinjenih službi, grupe britanskih stručnjaka, veruje da se njihovo učešće pojačalo poslednjih godina.

„Isprva, 2018. godine, imali su oko 100 ljudi koji su aktivno obučavali sudanske vojne snage, a taj odnos se samo produbljivao“, navodi.

U sudanskim medijima se navodi da je taj broj sada porastao na oko 500 ljudi, uglavnom stacioniranih na jugozapadu blizu Um Dafuka, kod sudanske granice sa Centralnom Afričkom Republikom.

Vagnerove snage takođe su navodno pokušale da zadrže predsednika Bašira na vlasti 2019. godine, kad se suočio sa narodnim protestima, a pre nego što je svrgnut u državnom udaru.

Sudan tribjun je u ono vreme izvestio da su „ruski borci“ angažovani da posmatraju antivladine proteste rame uz rame sa sudanskim obaveštajnim i bezbednosnim službama, mada su to sudanske vlasti negirale.

Koga je Vagner podržavao u Sudanu?

Protesti 2019. kojima je zahtevano povlačenje predsednika Omara al-Bašira

AFP
Protesti 2019. kojima je zahtevano povlačenje predsednika Omara al-Bašira

Grupa Vagner je pokrenula vlastite medijske kampanje da bi pomogla predsedniku Baširu da ostane na vlasti, kaže doktor Semjuel Remani, autor knjige o ruskim aktivnostima u Africi.

„Prigožin je tražio da se demonstranti optuže da su proizraelski i antiislamski orijentisani“, kaže on.

To je dovelo do trvenja sa predsednikovim vlastitim snagama bezbednosti i tako je Vagner prebacio podršku na čoveka koji ga je svrgnuo s vlasti, generala Abdela Fataha al-Burhana.

„Iako je Ministarstvo spoljnih poslova u Moskvi bilo zvanično protiv puča, Prigožin i grupa Vagner su zapravo pozdravili Burhanovo preuzimanje vlasti“, kaže doktor Ramani.

Da li je Vagner povezan sa paravojnim snagama?

Prema doktoru Ramaniju, 2021. i 2022. godine grupa Vagner je pojačala veze sa paravojnim snagama za brzu podršku (RSF), koje se trenutno bore protiv sudanske regularne vojske.

Prigožin je želeo da dođe do više zlata iz rudnika koje je nedavno preuzeo lider RSF-a Muhamed Hamdan Dagalo, poznatiji kao Hemeti.

Međutim, Kolud Kair, politička analitičarka, veruje da grupa Vagner ne bira strane u trenutnom sukobu.

„Vagner je imao veze i sa poslovima generala Burhana i Hemetija, u različitoj meri i na različite načine“, kaže ona.


Pogledajte i video o plaćenicima u Libiji:

Tajanstveni plaćenici u Libiji: „Ovo je kraljevstvo ruskog snajperiste”
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari