Mesi

PA/Mike Egerton

Više od 35 godina čekali su Argentinci da se pojavi novo fudbalsko božanstvo, naslednika Dijega Maradone.

I, dočekali su ga.

Lionel Mesi, 35-godišnji fudbaler, ušao je u fudbalsku besmrtnost, dočekavši da kao kapiten Argentine, u svojoj poslednjoj reprezentativnoj utakmici, podigne najvažniji trofej u svetskom fudbalu – titulu svetskog prvaka, tačno 36 godina nakon što je ova južnoamerička zemlja zaluđena fudbalom, poslednji put bila vladar planete.

U finalu Svetskog prvenstva u Kataru, u jednom od najuzbudljivijih svih vremena, Argentina je pobedila Francusku posle penala. U 90 minuta i posle dva proidužetka bilo je 3:3.

Na penale 4:2.

Argentinci su vodili 2:0 sve do 80. minuta, da bi francuski velemajstor Kilijan Mbape sa dva gola, najpre iz penala, potom spektakularnim volejem, doneo izjednačenje.

Početkom drugog proužetka, u 109. miutu, Mesi je ponovo doveo Argentince u vođstvo, ali je Mbape dva minuta pre isteka dodatne igre dao još jedan gol za novo izjednačenje.

Kakva igra univerzuma, kakvo finale i kakav Mundijal!

Ovo je treća titula prvaka sveta za Argentince u istoriji fudbala – prethodne dve 1978. i 1986. godine i one čuvene Maradonine Božje ruke.

Argentina celebrate

Getty Images

Francuska je za dlaku propustila šansu da izjednači podvig Brazila pre 60 godina da odbrani titulu prvaka sveta.

Selektor Francuske Didije Dešan, koji je već osvajao titule prvaka sveta i kao igrač i kao trener, zamalo je izjednačio rekord Italijana Vitorija Poca još od tridesetih godina prošlog veka – jedini je koji je kao selektor dva puta je bio na fudbalskom vrhu sveta.

Ali i Francuska ima fudbalskog čarobnjaka – neverovatnog Mbapea, Mesijevog saigrača koji umalo da pokvari argentinsku žurku.

Kilijan Mbape

Ronald Wittek/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Velemajstor Kilijan Mbape

Argentina – Francuska 3:3 (2:0 posle prvog dela, 2:2 posle 90 minuta, 1:1 u produžecima)

Pre nešto manje od mesec dana, Argentinci su napravili jednu od najvećih senzacija u istoriji svetskih prvenstava. Negativnu.

Pobedila ih je Saudijska Arabija 2:1 i tada su mnogi mislili: Argentina teško da će dogurati daleko, Mesi opet neće osvojiti titulu.

Upravo Mesi nije mislio tako.

Skupio je ekipu, vodio je kapitenski, vešto, virtuozno, sve do finala.

Argentina je ušla u finale u transu, sa mnogo energije, rešena da posle 36 godina donese trofej kući.

I krenulo je kao iz snova.

Argentinu su nosili „Francuzi“, Anhel di Marija i Lionel Mesi – Francuzi uslovno rečeno, jer igraju za Pari Sen Žermen.

Nad prvim je napravljen penal, koji je Mesi pretvorio u gol na sredini prvog poluvremena, a potom je Di Marija doveo Argentince u vođstvo u 36. minutu.

Mesi je prvi igrač koji je dao gol u grupnoj fazi i u svakom meču nokaut faze.

Delirijum na tribinama stadiona u Kataru, u Buenos Ajresu i celoj Argentini.

Mesi

Friedemann Vogel/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Francuska je bila bleda, neubedljiva, neprepoznatljiva, nevidljiva.

Selektor Dešan je napravio neouobičajen, ali jedini logičan potez – moram nešto da menjam, pomislio je.

Pet minuta pre kraja prvog dela, iz igre je izvukao glavnog napadača Olivijea Žirua i zbunjenog Dembelea, a ubacio Tirama i Koloa Muanija.

Izvanredan potez Dešana koji je još jednom dokazao trenersku mudrost.

Obezbedio je da njegov grogirani tim ne primi još neki gol i sačekao da im u svlačionici objasni šta je imao.

Nije Francuska krenula silovito u drugom delu. Štaviše.

Argentinci su pokušali da, žargonski, „zatvore utakmicu“ i sve je išlo ka tome.

Sve do 15-ak minuta pre kraja.

Usledila su dva crna minuta za Argentincu i blještavi trenuci velemajstora Kilijana Mbapea.

Najpre sjajno izveden penal, a onda spektakularan volej za 2:2.

Francuska

Kakav šok za Argentince.

U produžecima, nova uzbuđenja, novi golovi, šanse na obe strane, ponekad i u istom minutu.

Mesi je uspeo da dovede Argentinu u vođstvo u 109. minutu, ali je dva minuta pre isteka dodatne igre, Mbape ponovo postigao gol.

I nije bio kraj.

Spektakularnu šansu imala je Francuska u 120. minutu.

Randal Kolo Muani morao je da da gol iz situacije u kojoj je bio, ali se golman Argentine Emilijan Martinez raširio kao kondor i sprečio najgore.

A u nastavku akcije, na drugoj strani, mogao je da se proslavi još jedan Martzinez samo napadač po imenu Lautaro.