El jugador iraní Alireza Beiranvand sufrió una conmoción cerebral tras un grave choque de cabezas al principio del partido.

Getty Images

Posle uvodnih utakmica prvog kola Svetskog prvenstva u fudbalu u Kataru, jedan od glavnih utisaka je koliko mečevi traju i

U prvih pet utakmica, ukupna sudijska nadoknada vremena iznosila je oko 85 minuta.

Duel Engleske i Irana, na primer, trajao je neverovatnih 117 minuta i 16 sekundi, što je čini najdužom utakmicom grupne faze u istoriji Mundijala.

To je delimično posledica povrede iranskog golmana Alireze Bejrananda, koji je pretrpeo potres mozga posle teškog sudara na početku utakmice.

Svetska fudbalska federacija (FIFA) na ovom šampionatu pokušava da preciznije kontroliše broj minuta u kojima je utakmica zaustavljena.

Meč u kojem je Saudijska Arabija na senzacionalan način pobedila Argentinu, produžen je za sedam minuta u prvom i za skoro 14 minuta u drugom poluvremenu.

Razlozi za zaustavljanje utakmice su obično različiti: povrede, konsultacija VAR sobom, izmene, kazne i crveni kartoni.

Tu je i ponašanje nekih igrača koji namerno oduglovače na terenu sa izvođenjem prekida.

Qatar 2022

Pjerluiđi Kolina, predsednik sudijske komisije FIFA, potvrdio je prošle nedelje da je sudijama naloženo da precizno prate izgubljeno vreme tokom utakmica Katara.

Sličnu akciju FIFA je pokušala da sprovede u praksi na prethodnom Svetskom prvenstvu 2018. u Rusiji.

„Pokušali smo da budemo precizniji u nadoknadi izgubljenog vremena tokom utakmica i zato vidimo šest, sedam ili čak osam minuta“, rekao je on novinarima uoči početka turnira u Kataru.

„Razmislite o tome: ako postignete tri gola za jedno poluvreme, verovatno ćete izgubiti četiri ili pet minuta između slavlja i ponovnog pokretanja.“

Rezultat ovog novog pristupa FIFA bilo je obaranje nekoliko rekorda.

El jugador holandés, Davy Klaassen, celebra tras marcar el segundo gol de su equipo durante el partido contra Senegal en el estadio Al Thumama el 21 de noviembre de 2022 en Doha, Qata

Analitičari sajta OptaDžo, specijalizovanog za fudbalsku statistiku, izračunali su na kojih pet mundijalskih utakmica je bilo najviše nadoknade vremena, uz napomenu da je FIFA ovu vrstu podataka beležila od 1966.

Zanimljivo je da je svih pet mečeva sa najdužom nadoknadom odigrano već sada na startu Mundijala u Kataru.

• Engleska – Irana, prvo poluvreme (13:59 minuta)
  • Argentina – Saudijska Arabija, drugo poluvreme (13:53)
  • Engleska – Iran, drugo poluvreme (13:05)
  • SAD – Vels, drugo poluvreme (10:32)
  • Senegal – Holandija, drugo poluvreme (10:03)
El jugador inglés, Harry Kane, reacciona tras caer lesionado durante el partido con Irán en el Estadio Internacional Khalifa el 21 de noviembre de 2022 en Doha, Qatar.

Uzevši u obzir ove podatke, ne čudi što su neki od golova padali u dubokim nadoknadama vremena.

Iranac Mehdi Taremi je gol iz penala u porazu od 6:2 protiv Engleske dao kada je sat pokazivao 102 minuta i 30 sekundi.

To je u ovom trenutku najkasnije postignut gol u regularnom toku utakmice u istoriji svetskih prvenstava.

Blizu ovog rekorda bio je Holanđanin Dejvi Klasen, koji je postigao gol kada je štoperica pokazivala 98 minuta i 17 sekundi.

Dužina utakmica izazvala je brojne komentare korisnika društvenih mreža, a neki navijači su pohvalili pokušaje FIFA da smanji izgubljeno vreme.

Ipak, ima i onih koji kažu da to vodi nepotrebno dugim utakmicama.

Ova promena bi svakako trebalo da natera svakog navijača da dva puta razmisli da li će napustiti utakmicu pre nego što se čuje poslednji sudijski zvižduk.