Morocco players celebrate their win over Portugal at the World Cup

BBC
Ašraf Hakimi je dečko sa postera marokanskog tima, koji je dobio podršku širom Afrike i arapskog sveta

Maroko je na korak od senzacionalnog mesta u finalu Svetskog prvenstva u Kataru, a selektor Valid Regragi ističe kako je „pozitivno ludilo“ u ekipi adut u duelu sa Francuskom u polufinalu.

Njegova ekipa u Kataru je postala prva afrička reprezentacija koja se plasirala u polufinale Mundijala i iznenadila je svetsku javnost, pogotovo zbog činjenice da je u avgustu fudbalski savez ove zemlje otpustio selektora.

Maroko je reprezentacija koja je više puta uspela da izneveri velika očekivanja navijača, a samo jednom, 1976, bila je prvak Afrike.

Na Mundijalu u Kataru, međutim, pokazala je snagu.

U grupnoj fazi je pobedila Belgiju 2:0, što je bio prvi trijumf Maroka na svetskim prvenstvima od 1998.

Belgija je na ovo svetsko prvenstvo došla kao druga rangirana reprezentacija na svetu na listi FIFA.

Na kraju je Maroko završio takmičenje u grupi na prvom mestu, odolevši i dosadašnjim vicešampionima sveta – Hrvatskoj, da bi redom nizao pobede nad velikim favoritima – Španijom, pa Portugalom.

Od 1998, Maroko je propustio četiri uzastopna Mundijala, dok je za prethodni, 2018, uspeo da se kvalifikuje.

Čak 14 od 26 fudbalera u ovoj reprezentaciji trenutno nastupa u inostranstvu i po tome je rekorder na Mundijalu.

Reč je o ekipi koja predstavlja eklektičan skup igrača odraslih u migrantskim zajednicima širom Evrope.

Ključni trenutak desio se pre tri meseca pre Mundijala, kada je Vahid Halilhodžić smenjen sa mesta selektora, a zamenio ga je Regragi, koji je sa Vidadom iz Kazablanke osvojio titulu prvaka Maroka i afričku Ligu šampiona.

Promena na klupi doprinela je da se smanje napetosti u ekipi, a fudbaler Čelsija Hakijem Ziješ se vratio u reprezentaciju.

Maroko je imao snažnu podršku sa tribina na prvom Svetskom prvenstvu koje se održava u arapskoj zemlji.

Navijačima Maroka koji su u Kataru pridružiće se mnogi koji na dan utakmice stižu u Dohu, pošto je državni prevoznik Rojal Er Marok prodao 30 specijalnih letova iz Kazablanke.

Procenjuje se da će između 20.000 i 40.000 navijača iz Maroka biti na stadionu Al Bajt na utakmici sa Francuskom.

Igrači su postali heroji širom Severne Afrike i među dijasporom u Evropi, ali su ostali sa obe noge na zemlji.

O tome svedoče i primeri Ašrafa Hakimija koji je grlio i ljubio majku posle pobeda i krilnog igrača Sofijana Bufala kako pleše sa njegovom mamom na terenu posle trijumf nad Portugalom u četvrtfinalu.

Tim je takođe pokazao i islamska uverenja, klanjajući se pred navijačima posle pobeda u nokaut fazi.

Ali ko čini tim čiji je cilj da svrgne sa svetskog trona Francusku – bivše kolonijalne gospodare od kojih je Maroko stekao nezavisnost 1956?

Bono i marokanski Maldini

Čvrstina u odbrani je bila ključni faktor, Maroko je do sada primio samo jedan gol u osam mečeva pod vođstvom Regragija.

Čak i to je bio autogol, na utakmici sa Kanadom u grupnoj fazi.

Desni bek Hakimi je nesumnjivo jedna od glavnih zvezda tima i poznat je evropskoj publici.

Ima samo 24 godine, a već je nosio dresove Reala iz Madrida, Borusije Dortmund i Intera iz Milana.

Morao je donekle ublažiti napadačke instinkte, ali sadašnja zvezda Pari Sen Žermena pokazao je delić talenta izvođenjem „panenka“ penala protiv Španije.

Achraf Hakimi scores a penalty against Spain at the World Cup

Getty Images
Maroko je u osmini finala pobedio u penal seriji Španiju sa 3-0, posle nerešenih 0-0, a Hakimi je postigao pogodak sa bele tačke

Kapiten Roman Sais, kome je bivši trener Vulvsa Bruno Laž nadenuo nadima ‘Marokanski Maldini’, i Najef Aguer, fudbaler Vest Hema, bili su postojani na poziciji centralnog beka, ali zbog sumnje na povredu, utakmicu protiv francuske bi mogli da počnu Džavad El Jamik i Badr Benun.

Tridesetogodišnji El Jamik, koji posle boravka u Italiji sada nastupa za španski Real Valjadolid, bio je deo tima Maroka koji je 2018. osvojio Prvenstvo afričkih nacija – takmičenje za domaće igrače, dok je Benun, visok 190 centimetara, dobio nadimak ‘Sultan’ od saigrača iz Al Ahlija pre nego što je ove godine prešao iz egipatskog velikana u katarski klub.

Pošto je Nusair Mazraui iz Bajerna iz Minhena izašao iz igre zbog povrede u četvrtfinalu, zamenio ga je Jahja Atijat Alah – jedan od tri igrača reprezentacije iz Regragijevog starog kluba Vidad – koj je delovao pribrano uprkos tome što je debitovao na međunarodnoj sceni u martu.

Ako savladate ranjivu odbranu, onda morate pronaći put pored Jasina Bunua, rođenog u Kanadi, poznatijeg kao Bono.

Pre četiri godine na Mundijalu u Rusiji ovaj 31-godišnjak bio je rezervni igrač, da bi sa Seviljom 2020. osvojio Ligu Evrope, a prošle sezone trofej Zamora kao najbolji golman u španskoj Primeri.

„Kada imate jednog od najboljih golmana na svetu, to vam daje samopouzdanje, a Jasin to pruža nama“, rekao je Regragi pošto je njegova ekipa izbacila Portugal.

„Mnogo nam je pomogao i kada uđe u igru, praktično smo nezaustavljivi.“

„Odakle dolazi ovaj momak?“ – Vredni vezni red

Sofijan Amrabat bio je jedan od najistaknutijih igrača na putu do najboljih četiri, njegovim nemilosrdnim presingom i požrtvovanim startovima pružili su čvstu potporu odbrani Maroka.

Mlađi brat bivšeg krilnog igrača Votforda – Nordina, koga je zamenio u jednoj utakmici 2018, Sofijan, inače rođen u Holandiji, branio je boje ‘Lala’ do uzrasta od 15 godina i vratio se u formu za Fiorentinu ove sezone.

Pored njega u centralnom veznom redu je Azedin Unahi – jedan od četiri reprezentativaca iz fudbalske akademije Mohamed Šesti u Saleu za koga se interesuju neki od najvećih evropskih klubova.

Bože moj, odakle ovaj momak?“, pitao se dojučerašnji selektor Španije Luis Enrike posle penala u osmini finala.

„Igra kao španski igrači. Nije prestao da trči, mora da je iscrpljen.“

Azzedine Ounahi and Sofiane Boufal celebrate a win for Morocco

Getty Images
Azedin Unahi (levo) i Sofijan Bufal (desno) igraju zajedno za Anže, koji je na začelju prve lige Francuske

Igrajući za Anže u Francuskoj, tehničar, ali okretni 22-godišnjak je debitovao na međunarodnoj sceni u januaru i dva meseca kasnije postigao dva gola u pobedi u plej-ofu Svetskog prvenstva nad Kongom i tako pomogao Maroku da se kvalifikuje.

„Zvoni li telefon? Zvoni prilično često“, rekao je predsednik Anžea Said Šaban za francuski RMC povodom interesovanja za Unahija i zemljaka Bufala, koji je takođe počeo svaku utakmicu u Kataru.

U međuvremenu, plejmejker Selim Amalah, koga je nekada tražio bivši belgijski selektor Roberto Martinez, takođe je impresionirao iako nije igrao klupsku utakmicu od septembra zbog zastoja oko ugovora sa Standardom iz Liježa.

Kao Žiru za Francusku – Energija u napadu

Jusef En Nesiri predvodi napadačku liniju i, uprkos tome što ove sezone nije postigao prvenstveni gol za Sevilju, 25-godišnjak ima pronalazi mesto u istorijskim knjigama Maroka na Svetskim prvenstvima.

Njegovi pobedonosni golovi protiv Kanade i Portugala učinili su ga najboljim strelcem njegove zemlje svih vremena na Mundijalima sa tri gola, a bio je strelac i kod remija sa Španijom u grupnoj fazi 2018.

„Uvek sam verovao u Jusefa jer on pruža veliku energiju“, rekao je Regragi.

„Svaki trener bi voleo da bude u njegovom timu jer toliko daje za ekipu, kao (Olivije) Žiru za Francusku.“

Youssef En-Nesyri celebrates his goal against Portugal

Getty Images
Jusef En-Nesiri je postigao tri gola na Svetskim prvenstvima za Maroko – jedan 2018. i dva ove godine

Talenat Hakima Ziješa poznat je još iz perioda kada je igrao Ajaks i Čelsi, međutim Regragi je dobio najbolje od igrača čija klupska forma može biti nestalna.

Ovaj 29-godišnjak je lutao po međunarodnim bespućima od juna 2021. do septembra ove godine posle javne svađe sa Halilhodžićem, ali sada deli rekord sa Hakimijem po broju utakmica na Svetskim prvenstvima za reprezentaciju sa osam nastupa.

Bufal, jedan od dvojice igrača Maroka rođenih u Francuskoj (Sais je drugi), povratio je najbolju internacionalnu formu u Anžeu, posle samo tri gola u 70 nastupa u Premijer ligi tokom četvorogodišnjeg perioda u Sautemptonu koji je završen 2020.

On je među petoricom reprezentativaca koji igraju u francuskoj Ligi 1, pored Zakarije Abuklala (Tuluz), Ašrafa Darija (Brest), Hakimkija i Unahija.

Hakimijevo insajdersko poznavanje francuske zvezde Kilijana Mbapea, saigrača u Parizu, biće faktor ako Maroko uspe da izvede ono što bi verovatno bio najveća senzacija u istoriji Svetskog prvenstva.

„Nismo zadovoljni polufinalom i mestom prve afričke reprezentacije koja je u tome uspela.

„Želimo u finale“, poručio je maronaski selektor.


Pogledajte video

„Najbolja utakmica u mom životu“: Navijači Maroka slave istorijsku pobedu
The British Broadcasting Corporation

Click here to see the BBC interactive


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari