Tramp je otužio Tviter da se meša u predsedničke izbore 2020.

EPA
Tramp je otužio Tviter da se meša u predsedničke izbore 2020.

Tviter post američkog predsednika Donalda Trampa prvi put je dobio oznaku da je potrebno proveriti informacije koje je objavio.

„NEMA RAZLOGA (NULA!) da će glasački listići koji se šalju poštom biti nešto više od suštinske prevare“, napisao je Tramp na Tviteru.

Tviter je stavio oznaku upozorenja ispod posta, a na sledeći tvit je primenio novu politiku ponašanja prema pogrešnim informacijama.

Tramp je odgovorio novim tvitom i dodao da ovaj gigant društvenih mreža „potpuno guši slobodu govora“.

Tviter je post označio plavim uzvičnikom, čime se predlaže čitaocima „da potraže činjenice o glasačkim listićima“.

Šta iz Tvitera kažu o Trampovim postovima?


Tviter je uputio korisnike na stranicu na kojoj se Trampove tvrdnje o glasačkim listićima opisuju kao „nepotvrđene“. Iz ove kompanije su naveli da su o tome izveštavali i CNN, Vašington post i drugi.

Iza toga su postavili i deo „šta treba da znate“ u kom Tviter ispravlja lažne tvrdnje predsednika SAD.

Iz ove društvene mreže obećali su da će povećati broj upozorenja o lažnim ili informacijama koje dovode u zabludu na svom sajtu – ali su sporo delovali kada su u pitanju postovi američkog predsednika.

Tviter je ažurirao politiku upozorenja i etiketiranja postova početkom ovog meseca.

Kakav je odgovor predsednika Trampa?

U novim postovima Tramp je optužio Tviter da se meša u američke predsedničke izbore, koji su zakazani za 3. novembar 2020. godine.

Rekao je da kompanija „potpuno guši slobodu govora, a ja kao predsednik neću dozvoliti da se to dogodi“.

Menadžer Trampove predsedničke kampanje, Bred Parskal, takođe je kritikovao Tviter.

„Partnerstvo sa pristranim ‘fek čekerima“ je lažan pokušaj da se zamagli Tviterova očigledno politička taktika da dobiju na verodostojnosti. Mnogo je razloga zbog kojih smo sve oglase povukli sa Tvitera pre nekoliko meseci, a jasna politička pristrasnost je jedan od njih“, napisao je na Tviteru Parskal.


Tek prvi test za Tviter

Analiza BBC reporterke koja se bavi tehnologijama Zoi Tomas

Predsednik Tramp koristio je Tviter kao platformu za sukob s drugim političarima i slavnim ličnostima. Sada će se možda boriti sa samom platformom.

Nakon odluke kompanija da njegove tvitove označi kao obmanjujuće, on je na Tviteru tvrdio da kompanija guši slobodu govora i da to neće dozvoliti. Ali Tviter kao privatna kompanija može da postavi svoja pravila za ono što se dešava na njihovoj platformi.

Problem je za mnoge bio taj što se do utorka činilo da firma ne sprovodi svoja pravila kada je u pitanju američki predsednik ili drugi svetski lideri.

Ovo nije prvi put da predsednik Tramp iznosi na Tviteru tvrdnje za koje bismo pomislili da bi neko ko je manje moćan sigurno bio blokiran.

Ali bombastični Trampovi komentari privlače mnoge od njegovih 80 miliona pratilaca. Kompanija ne želi da ih izgubi.

Novi sistem označavanja vidi se kao način da se uravnoteži i želja da se korisnicima Tvitera, uključujući predsednika, dozvoli da kažu šta im je volja, a da istovremeno pružaju čitaocima zaštitu od obmanjujućih tvrdnji. Ova strategija je uglavnom dobra prošla sa tvitovima o Kovidu-19.

Ali sa američkim izborima u novembru, Tviter bi trebalo da očekuje da će na svojoj mreži imati mnogo više postova sa potencijalno pogrešnim informacijama. To znači da je ovo verovatno samo prvi test za njihove dalje planove.


Šta su listići za slanje poštom?

To su formulari za glasanje koji se distribuiraju i vraćaju poštom.

A mail-in ballot in California. File photo

Reuters

U nedavnom istraživanju javnog mnjenja koje je sproveo Istraživački centar Pju, 66 odsto Amerikanaca je reklo da im neće biti ugodno da izađu na birališta da bi glasali tokom pandemije koronavirusa.

Zato je povećan pritisak na države da povećaju dostupnost glasačkih listića koji se šalju poštom za sve glasače, kako bi se minimizirao rizik od izloženosti virusu tokom glasanja.

Iako svaka država pruža neki oblik glasanja na daljinu, metode se međusobno razlikuju.

Pet država u zapadnim zemljama SAD, uključujući Vašington, Oregon i Kolorado, glasaće potpuno putem listića koji se šalju poštom.

Drugi, poput Kalifornije, slaće ove listiće svakome ko to zatraži.

Na drugom kraju spektra, 17 država traži da glasači daju dobar razlog zašto nisu u mogućnosti da glasaju lično.

Tviter odbija da ukloni „zastrašujuće laži“

Tviter je odbio da ukloni Trampov komentar o smrti Lori Klausutis 2001. godine.

Predsednik je tvitovao nekoliko puta i promovisao teoriju zavere da je Lori Klausutis ubio voditelja MSNBC-a Džo Skarboro.

Muž Lori Klausutis, Timoti, zatražio je od Tvitera da ukloni postove, jer je tvrdio da sadrže „zastrašujuće laži“.

Kompanija je odbila da skine te tvitove, ali je odgovorila Klausutisu da „duboko žali“ zbog bola prouzrokovanog predsednikovim izjavama.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari