Grad će najverovatnije preuzeti nezavršeni akvapark u Bloku 44, čija je izgradnja započeta još pre pet godina. Ovaj vodeni kompleks trebalo je odavno da bude završen, ali su investitori jedan za drugim odustajali od nastavka radova.


– Najpre mora da se pokrene postupak o utvrđivanju prava na gradnju. Pored toga, da bi Grad preuzeo nezavršeni akvapark u Bloku 44 to građevinsko zemljište mora da se proglasi javnim, potom da se raspiše tender, kao i da se utvrdi koliko je sredstava iz gradskog budžeta potrebno za konačan završetak tog kompleksa – kaže za Danas Oliver Glišić, predsednik Komisije za prestanak prava korišćenja građevinskog zemljišta i član gradskog veća. Glišić ne može da precizira kad će ova lokacija pripasti Gradu jer, prema njegovim rečima, neizvesno je koliko će postupak trajati.

– Postupak utvrđivanja prava i preuzimanje građevinskog zemljišta može brzo da se završi, a može da traje i godinama – navodi Glišić.

Izgradnja sportsko-zabavnog vodenog kompleksa u Novom Beogradu počela je u oktobru 2005. godine, a planirano je da se posao završi za godinu dana. Međutim, okončana je svega polovina prvobitno zacrtanih planova, a u projekat je uloženo više miliona evra. Prvobitni investitori bili su Vladimir Janković i košarkaš Žarko Paspalj, ali su oni brzo odustali. Od tada je promenjeno nekoliko investitora, a poslednji koji su pokušali da završe započete radove bila je kompanija „Genel“.

Za izgradnju akvaparka bilo je predviđeno pet hektara u Bloku 44, i planirano čak 11 bazena, 14 tobogana, kuglana, klizalište, kao i tereni za ekipne sportove. Investitori su želeli da postave i najvišu „kamikazu“ u Evropi, koja bi dostizala 20 metara, ali i jedinstvene „porodične tobogane“, duge 405 i 132 metra.

Komisija za prestanak prava korišćenja građevinskog zemljišta obratila se Ministarstvu za prostorno planiranje i zatražila mišljenje nadležnih. Sada čekaju zeleno svetlo za oduzimanje ove atraktivne lokacije na Novom Beogradu.

Prema rečima gradskog sekretara za imovinsko-pravne odnose Petra Živanovića, taj postupak je u toku i ukoliko ukoliko Grad preuzme lokaciju, biće raspisan novi tender kako bi se pronašao i zakupac ovog građevinskog zemljišta koje pripada Beogradu. U tom slučaju novi investitor bio bi u obavezi i da isplati prethodnog vlasnika odnosno da mu nadoknadi ono što je on do sada uložio.

Po Zakonu o planiranju i izgradnji iz 2003. godine, investitori su morali da u roku od tri godine završe izgradnju, ali to nisu uradili. U međuvremenu je donet novi zakon, u kome ne postoji ova odredba.

Nerealizovani projekti

Zemljište u Bloku 44 nije jedino koje će grad ponovo preuzeti. Naime, u Beogradu postoji više od 60 lokacija gde nije započeta gradnja u predviđenom roku. Najveći deo zauzimaju društvena preduzeća koja su prestala da rade ili su u stečaju, tako da nisu u mogućnosti da realizuju planirane projekte.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari