Osnovna škola „Sava Jovanović – Sirogojno“ osnovana je 1966. godine, kao specijalna škola za decu ometenu u psihičkom i fizičkom razvoju. U prve tri godine radila je u starom delu zgrade OŠ „Petar Kočić“, a od 1970. godine seli se u Svetosavsku ulicu u Zemunu, u zgradu koja pripada Pravoslavnoj crkvi.

Osnovna škola „Sava Jovanović – Sirogojno“ osnovana je 1966. godine, kao specijalna škola za decu ometenu u psihičkom i fizičkom razvoju. U prve tri godine radila je u starom delu zgrade OŠ „Petar Kočić“, a od 1970. godine seli se u Svetosavsku ulicu u Zemunu, u zgradu koja pripada Pravoslavnoj crkvi. Tokom proteklih 40 godina školu je pohađalo više od 9.000 učenika. Danas ih ima 210 u 28 odeljenja. Škola pokriva celokupno područje opštine Zemun, a pored centralne postoji i devet područnih odeljenja u Batajnici, Surčinu, Dobanovcima, Jakovu i odeljenje u OŠ „Sutjeska“ u Zemunu. Škola je od samog početka formirala veliki broj sekcija i učeničkih organizacija koje su se prezentovale na brojnim takmičenjima i smotrama specijalnih i redovnih škola.
– Korisnici škole su deca sa smetnjama u mentalnom razvoju, od sedme do 21 godine. Mi smo ustanova koja edukuje, vaspitava, socijalizuje i priprema ovakvu populaciju dece za samostalni život. Obrazujemo decu koja imaju laku mentalnu zaostalost, kao i deca sa umerenom mentalnom retardacijom, a od ove godine oformili smo odeljenje za decu sa autističnim spektrom. Nastavni plan i program uključuje sedam predmeta. Broj učenika u odeljenju je od šest do deset. Sa decom rade profesori defektolozi, logopedi, profesori korektivnih i psihomotornih vežbi, a nastava je prilagođena svakom učeniku, rekla je za Danas direktor škole Vesna Šešlija, diplomirani defektolog.
Međutim, problemi škole su veliki. Najveći problem je nedostatak prostora. Zgrada u kojoj se nalaze, stara je oko 100 godina i počela je da propada. Već nekoliko godina radi se na tome da se za školu obezbedi nova zgrada. Takav objekat postoji i nalazi se u Prizrenskoj ulici u Zemunu, a sredstva su dobijena od Evropske investicione banke. Proteklih godina radilo se na rekonstrukciji prostora, međutim u junu prošle godine radovi su stali. U međuvremenu sanitarni inspektori dolaze i pišu velike novčane kazne zbog loših uslova u kojima deca borave.
– Većina dece dolazi iz socijalno ugroženih porodica. Škola je pokušala da pruži deci bolje uslove , celodnevnu nastavu sa dnevnim boravkom, a neophodno je obezbediti i hranu za svu tu decu. Dvadesetoro dece čije su porodice korisnici materijalnog obezbeđenja, imaju redovne obroke, jer za njih plaća država. Međutim, problem je šta sa onih tridesetero, čije su porodice takođe ugrožene, ali ne primaju nikakvu pomoć. U toku prošle godine Banka hrane nam je izašla u susret i toj deci obezbedila besplatne obroke, ali taj projekat traje do juna meseca, rekla je Vesna Šešlija.
Ona dodaje da je jedan od problema i nemogućnost odvođenja dece na rekreativnu nastavu. Usled nedostatka materijalnih sredstva, najveći broj mališana nije otišao dalje od kućnog praga, a škola nije u mogućnosti da svu decu odvede bilo gde van Beograda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari