U prostorijama biblioteke Saveza slepih Srbije „Dr Milan Budimir“ u Jevrejskoj ulici, počela je obuka na kompjuteru za slepe i slabovide osobe, koja ima za cilj stvaranje boljih mogućnosti za zapošljavanje ovih osoba.
– Početkom godine uspostavili smo dobru saradnju sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, koja je još prošle godine formirala odeljenje za zapošljavanje osoba sa invaliditetom.

U prostorijama biblioteke Saveza slepih Srbije „Dr Milan Budimir“ u Jevrejskoj ulici, počela je obuka na kompjuteru za slepe i slabovide osobe, koja ima za cilj stvaranje boljih mogućnosti za zapošljavanje ovih osoba.
– Početkom godine uspostavili smo dobru saradnju sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, koja je još prošle godine formirala odeljenje za zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Savez slepih Srbije inicirao je obuku za rad na kompjuteru za nezaposlene slepe osobe i one sa oštećenim vidom.Kurs će pohađati i oni koji su već zaposleni,ali kojima posao visi o koncu jer ne vladaju modernim tehnologijama. Služba za zapošljavanje pripremila je ovaj projekat, koji je već organizovan u Novom Sadu i Kragujevcu, a osim Beograda, gde je obuka u toku, slični kursevi biće organizovani i u Somboru i Pančevu – kaže za Danas Dragiša Drobnjak, sekretar Saveza slepih Srbije. Prva faza obuke na računaru obuhvata 27 polaznika, trajaće dva meseca, odnosno 30 časova, a nastavu će voditi kvalifikovani instruktori, takođe slepe osobe.
– Sledeća faza obuke planira se na jesen, kada će se za rad na računaru obučavati nova slepa lica. U obuci koja je nedavno počela, polaznici će savladati osnove računara, a planira se i kurs za viši nivo znanja. Svi polaznici koji prođu obuku dobiće zvaničan sertifikat shodno savladanom nivou, a najbolji i najuspešniji moći će da polažu ispit za evropsku kompjutersku licencu, koju već sada poseduje šestoro slepih članova Saveza – kaže Drobnjak.
Program koji omogućava slepim i slabovidim osobama da uspešno rade na računaru osmislili su zaposleni na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu zajedno sa firmom Alfa Num koja se bavi aplikacijama za govorne tehnologije.
– Taj program (An rider) je govorni softver na srpskom jeziku, koji čita sve što se nalazi na ekranu, tako da slepe osobe pomoću njega mogu da koriste računar i sve njegove prednosti. Inače, Fakultet tehničkih nauka je u saradnji sa firmom Alfa Num napravio i aplikaciju za audio biblioteku za slepe, pomoću koje se mogu slušati elektronska izdanja knjiga, bilo u biblioteci, bilo preko interneta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari