
Povodom ovog značajnog datuma manastir Hilandar darovao je sabornom zemunskom hramu ikone Presvete Bogorodice Jerusalimske i Bogorodice Trojeručice sa Hilandara.
Na početku molitvenog sabranja Patrijarh srpski Irinej i iguman manastira Hilandar Metodije osveštali su ikone.
Arhijerejsku liturgiju služio je Njegova Svetost Patrijarh srpski Irinej uz sasluživanje igumana Metodija i zemunskog sveštenstva.

Hramovnoj slavi prisustvo je predsednik Gradske opštine Zemun Gavrilo Kovačević i opštinsko rukovodstvo, predstavnici institucija, kao i mnogobrojni građani Zemuna.
Hram Rođenja Presvete Bogorodice i danas je centar crkvenog života, kao što je od dana gradnje 1780. godine, bio za srpsku, cincarsku i grčku zajednicu u Zemunu, kada je osnovana druga po redu zemunska parohija.
Hram je rađen po projektu arhitekte Mauricijusa Rabla, a izvođač radova je bio Jozef Felber.

Ikonostas, rad novosadskog piltora Aksentija Markovića, postavljen je u hram 1788. godine. Rađen je u duhu klasicizma.
Devet monumentalnih slika na zidovima naosa i priprate iz 1937. godine radio je akademski slikar Andrija Bicenko u al-seko tehnici.
Kovana ograda oko porte hrama delo je majstorske ruke gradskog kovača i veterinara Jovana Petrovića-Kovača, oca slikara Živka Petrovića.
Godine 1947. Čeh Antun Kniha je radio na čišćenju i retuširanju ikonostasa koji je pretrpeo velika oštećenja od gelera prilikom bombardovanja 1944. godine.

Zvonik i fasada su obnovljeni 1979. godine. U proteklih nekoliko desetina godina radilo se na generalnoj opravci eksterijera i enterijera hrama i Srpskog doma.
U porti Bogorodičinog hrama Srbska crkvena opština zemunska sagradila je 1822. godine novu školsku zgradu, tada najveću u gradu, da bi se na tom mestu, po planovima zemunskog arhitekte Koste Atanaskovića Stanišića sazidao Srpski dom.
Osvećen je rukom srpskog patrijarha Lukijana Bogdanovića 1909. godine. U jednom krilu zdanja nalazi se parohijski dom, a u drugom, od 2019. godine smešten je Arhiv Srpske Pravoslavne Crkve.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.