U okviru Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine, sa sedištem u Zvečanskoj ulici nalazi se sedam domova u kojima su smeštena deca bez roditeljskog staranja svih uzrasta. Štićenici Centra ostaju u domu najduže do svoje 26 godine ukoliko su studenti fakulteta, dok oni koji zavrašavaju srednju školu odlaze odmah nakon punoletstva.

U okviru Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine, sa sedištem u Zvečanskoj ulici nalazi se sedam domova u kojima su smeštena deca bez roditeljskog staranja svih uzrasta. Štićenici Centra ostaju u domu najduže do svoje 26 godine ukoliko su studenti fakulteta, dok oni koji zavrašavaju srednju školu odlaze odmah nakon punoletstva. Određen broj dece je usvojen ili smešten u hraniteljske porodice, kaže za Danas Ljubiša Jovanović, psiholog i koordinator ove ustanove.
Mada je, prema poslednjim podacima, odnos roditelja koji žele da usvoje decu iz domova, sedam prema jedan, u stvarnosti to izgleda potpuno drugačije.
– Pored teškoća sa administracijom, koje su u poslednje vreme nešto manje nego ranije, najveći problem je što se u domovima nalaze deca sa emocionalnim oštećenjima, razvojnim smetnjama kao i deca iz pojedinih marginalnih grupa. Naše društvo još uvek je puno stereotipa i predrasuda, tako da ova deca često i ne budu razmatrana za usvajanje. Budući roditelji žele zdravu decu. Po novim standardima, paralelno sa davanjem mišljenja o podobnosti roditelja, radi se i na njihovoj pripremi za buduću životnu ulogu. Na zapadu taj proces traje devet meseci, dok je to kod nas znatno kraće. U našem zakonodavstvu ne postoji obaveza usvojitelja da se javljaju Centru kada dete i zvanično postane član njihove porodice, a isto tako ne postoji obaveza, niti mogućnost Centra da nadgleda razvoj te dece. Zato je priprema za ulogu roditelja jako bitna jer oni treba da shvate da ta deca nisu „jadna i dobra“, već teško emocionalno oštećena, napuštena ne jednom, već više puta – objasnio je Jovanović.
Postoji mišljenje da štićenik, kada napusti dom, biva prepušten sebi. To nije u potpunosti tačno, jer Centar za zaštitu odojčadi, dece i omladine radi na više projekata koji su namenjeni osamostaljivanju mladih. Jedan od njih je i „Kompas“ koji je finansiran uz podršku Fonda za socijalne inovacije, delom iz budžeta a delom iz privatnih donacija. Zahvaljujući njemu mladim ljudima je lakše da nađu posao ili stan. U saradnji sa Delta Holdingom napravljen je program za podršku profesionalnom razvoju dece bez roditeljskog staranja pod nazivom „Fond za budućnost“, koji takođe pomaže mladim ljudima da sigurnije zakorače u budućnost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari