Grad Beograd doneo je Nacrt strategije razvoja koji bi u naredne četiri godine trebalo da predstavlja putokaz koji će glavni grad Srbije odvesti u rang velikih evropskih metropola. Kako je juče prilikom predstavljanja nacrta strategije istakao v.d. gradonačelnika Zoran Alimpić, cilj u narednom periodu koji postavlja strategija razvoja je uzdizanje Beograda na viši rang gradova kako ekonomski tako i tehnološki.

Grad Beograd doneo je Nacrt strategije razvoja koji bi u naredne četiri godine trebalo da predstavlja putokaz koji će glavni grad Srbije odvesti u rang velikih evropskih metropola. Kako je juče prilikom predstavljanja nacrta strategije istakao v.d. gradonačelnika Zoran Alimpić, cilj u narednom periodu koji postavlja strategija razvoja je uzdizanje Beograda na viši rang gradova kako ekonomski tako i tehnološki. Predviđen je razvoj savremenog sistema upravljanja sa naglaskom na način finansiranja kapitalnih projekata.

Očuvati životnu sredinu

Jedan od principa razvoja Beograda je i očuvanje životne sredine. Zato će se posebno raditi na očuvanju postojećih prirodnih vrednosti, prevenciji zaštite građana, ali i saniranje kritičnih tačaka poput odnosa prema rekama i energetskim potencijalima koje imaju obodne gradske opštine Lazarevac, Obrenovac i Mladenovac.

– Ako želimo da dostignemo nivo velikih evropskih gadova za kojima smo zaostali proteklih 15 godina moramo planirati na duže staze. Zato i budžet grada ne možemo donositi godišnje već za nekoliko godina, koliko je i potrebno da se realizuju kapitalni projekti. U protekle dve godine stručnjaci su odredili prioritete koji trebaju biti realizovani, a na nama je da takav plan usvojimo nakon javne prezentacije sredinom aprila. U celom procesu veoma je važna koordinacija grada i Republike jer većina, pre svega saobraćajnih, projekata ulazi pod nadležnost i nas i države – istakao je Alimpić.
Predstavljajući nacrt strategije razvoja Beograda prof. dr Borislav Stojkov koji je ispred Palgo centra koordinirao izradu ovog dokumenta, istakao je da se grad mora razvijati na četiri principa.
– Beograd svima mora biti pristupačan što i jeste bio veliki nedostatak u proteklom periodu. Zato svi delovi prestonice moraju dobiti adekvatnu infrastrukturu, sa akcentom na zdravstvo i obrazovanje. Tu se podrazumeva nastavak izgradnje saobraćajne infrastrukture sa posebnim razvojem prigradske železnice.
Plan populariše i prevoz rekama, a neizostavni su izgradnja obilaznice oko grada i kargo centra na Aerodromu Nikola Tesla – napomenuo je Stojkov.
Osim saobraćajne infrastrukture, koordinator projekta istakao je da svi delovi grada moraju dobiti kvalitetno vodosnabdevanje, snabdevanje električnom energijom, gasovod, kao i telekomunikacioni sistem.
– Neizbežan princip razvoja grada je njegova kohezija. Beograd više ne možemo gledati kao celinu već svakom delu grada mora se dati izvesna autonomija. Uz policentričnost optimalno će se iskoristiti i potencijali prigradskih opština što će za cilj imati jačanje veza urbanog i ruralnog dela grada – navodi se u nacrtu strategije razvoja Beograda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari