Puštanjem u rad dekorativnog osvetljenja na hramu Svetog Save kompletiran je spoljašnji izgled najvećeg pravoslavnog hrama na svetu. Do kraja godine planiran je završetak radova u unutrašnjosti hrama čime bi se otvorila mogućnost za izradu mozaika na površini od 15 hiljada kvadratnih metara.

Puštanjem u rad dekorativnog osvetljenja na hramu Svetog Save kompletiran je spoljašnji izgled najvećeg pravoslavnog hrama na svetu. Do kraja godine planiran je završetak radova u unutrašnjosti hrama čime bi se otvorila mogućnost za izradu mozaika na površini od 15 hiljada kvadratnih metara. Nakon osam godina, koliko je predviđeno za izradu mozaika, radovi na ovoj monumentalnoj građevini biće završeni.
– Do kraja ove, eventualno do početka sledeće godine, biće završeni svi radovi za koje je planirano da budu gotovi pre početka izrade mozaika. To se odnosi na radove u kamenu. Posle toga sledi težak i odgovoran posao izrade mozaika. Sigurno će biti raspisana neka vrsta konkursa za odabir umetnika koji će biti zadužen za taj posao. Problem je u tome što mozaičari najčešće ne učestvuju na konkursima, a sa druge strane, nema dovoljno kvalitetnih umetnika koji su dorasli ovakvom zadatku. Danas u svetu postoji veliki broj izuzetnih slikara, kako na istoku tako i na zapadu, ali malo njih se bavi Vizantijskim slikarstvom.Međutim, ja sam optimista, jer upravo hram Svetog Save može da bude mesto gde će se pojavuiti neki novi Mikelanđelo – kaže za Danas dr Vojislav Milovanović, protoneimar hrama.
Po nacrtu Komisije za enterijer, urađen je raspored i sadržaj kompozicija odnosno kompletan izgled unutrašnjosti hrama. Na izradi mozaika površine 15 hiljada kvadratnih metara radiće oko 90 akademskih slikara. Milovanović kaže da je teško utvrditi koliko je koštala izgradnja hrama, jer ona traje više od 70 godina, kao i da se ne može sa preciznošću odrediti koliko će do kraja radovi koštati.Dinamika izvođenja radova prilagođavana je dinamici priliva sredstava, ali pretpostavka je da će radovi na mozaiku biti gotovi za osam godina. U planu je i druga faza na izradi Svetosavskog platoa koja podrazumeva rad iza oltara ka ulici Bore Stankovića. Taj deo do sada nije urađen zbog neregulisanih imovinsko pravnih odnosa, ali se očekuje da će i taj projekat uskoro biti završen. Izgrađeni hram biće najveća aktivna pravoslavna crkva na svetu u koju može da stane više od deset hiljada vernika i koja se vidi iz gotovo svakog dela Beograda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari