Na Adi Ciganliji počeli su juče radovi na izgradnji sportskog centra za osobe sa invaliditetom, jedinom te vrste kod nas. To je zajednički projekat Ministarstva omladine i sporta, JP Ada Ciganlija, opštine Čukarica i Unije invalida. Kamen temeljac položili su ministarka sporta i omladine Snežana Samardžić-Marković, direktor JP Ada Ciganlija Zoran Gajići predsednik opštine Čukarica Milan Tlačinac, čime je zvanično označen početak radova.


Prema rečima ministarke Samardžić-Marković, za sportske terene za osobe sa invaliditetom Ministarstvo je izdvojilo je oko šest miliona dinara, dok će opština Čukarica i preduzeće Ada koja će obezbediti prilaz izdvojiti oko 2,5 miliona dinara. Kako je istakla, sportisti koji sticajem okolnost imaju neke poteškoće u zdravlju ravnopravni su u našem društvu.

– Na preko 700 kvadratnih metara očekujemo prvi sportsko-rekreativni centar za osobe sa invaliditetom u ovom regionu, koji će otvoriti vrata i državnim i privatnim kompanijama koje će pomoći i pronaći svoj udeo u stvaranju inkluzivnog društva. Želimo da pružimo svu pomoćosobama sa invaliditetom kako bi i oni došli na Adu i koristili sve ono što će im biti dostupno – rekao je Slobodan Gajić.

Centar će se nalaziti na levoj obali Savskog jezera, i pružiće mogućnost rekreacije u nekoliko sportova, kao što su fudbal, košarka, tenis i odbojka. Korišćenje terena biće potpuno besplatno, a pored osoba sa invaliditetom čijim će potrebama ovi tereni biti prilagođeni, moći će da ih koriste i svi ostali rekreativci i ljubitelji sporta. Na ovaj način, rekao je Gajić, Ada Ciganlija nastavlja sa trendom prilagođavanja svojih sadržaja osobama sa invaliditetom u cilju njihove veće integracije u svakodnevne životne aktivnosti.

Oko 80 odsto dece nije fizički aktivno

Snežana Samardžić-Marković, ministarka sporta i omladine:

* Koliko su kod nas razvijeni sportski sadržaji za osobe sa invaliditetom ?

– Osobe sa invaliditetom nisu ništa drugačije od drugih građana, i trudimo se da ih integrišemo u većpostojeće i uhodane sisteme. Ni po čemu ne želimo da ih izdvajamo. Međutim, postoje zahtevi za novim sadržajima. Naime, nismo zadovoljni brojem posebnih igrališta za invalide, ali neke inicijative većsu pokrenute. Mi ćemo podržati sve one koji su dobri u sportu.

* Kako poboljšati fizičku kulturu kod najmlađih?

– Radimo na dva ključna posla: jedan je Strategija razvoja sporta u kojoj deca imaju prioritet. Dok se drugi važan posao odnosi na istraživanje o stanju sportskih sposobnosti dece. Prva istraživanja pokazuju da skoro 80 odsto dece u Srbiji imaju neki problem koji im smeta da se bave sportom, poput krive kičme, ravnih stopala ili gojaznosti. Biće povećan i broj časova fizičkog vaspitanja u školama.

* Planovi ministarstva sporta i omladine do kraja godine?

– U saradnji sa Fudbalskim savezom Srbije i Vladom Norveške, instaliraćemo više od 40 terena sa veštačkom travom po celoj Srbiji. Ono što je najvažanije, ovi tereni namenjeni su isključivo deci. Ne klubovima ili organizovanom sportu u takmičarskom smislu, većmladima. Da ne „gluvare po ćoškovima“, kako sami kažu, većda se bave sportom. Na nama je da ih usmerimo u tom pravcu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari