Naselje Stepa Stepanović: Stanari godinu dana sprečavaju radove, Crkva opet priprema gradnju 1Foto: Stepa Stepanović

Više od godinu dana stanari naselja Stepa Stepanović uspevali su stalnim protestima da spreče gradnju crkve brvnare na parceli na kojoj je, po početnom planu, trebalo da se izgradi dom zdravlja za pacijente tog naselja.

Od danas su, međutim, primorani ponovo da se bore, jer su radnici Patrijaršije ponovio otpočeli, kako kažu, „pripreme terena“ za gradnju. I pored toga što godinama, od nastanka naselja, stanari nemaju pripadajuće javne sadržaje, poput planom predviđenih vrtića i škole, a nadležni nisu ni do danas rešili njihov problem, prava nevolja počela je u junu prošle godine, kada je privatno obezbeđenje ogradilo jedan od placeva koji se nalaze na državnom zemljištu, uz tvrdnje da ih je za posao gradnje crkve brvnare angažovala Srpska pravoslavna crkva.

Naime, vraćanje dela zemljišta na kome je „Stepa“ u međuvremenu zatražili su bivši vlasnici kroz restituciju, a sporna parcela je, kako tvrde stanari, suprotno zakonu koji tu opblast uređuje, dodeljena crkvi.

„Takvo nesavesno postupanje nadležnih dovelo je do toga da raniji vlasnici zemljišta stave zabranu na sve ostale parcele koje su, projektom naselja, namenjene izgradnji sadržaja javne namene. Tako je, zahvaljujući neodgovornom ponašanju SPC obustavljena i najavljena izgradnja vrtića čiji je investitor trebalo da bude fiondacija Novak Đoković“, napisali su stanari u saopštenju.

Kako za Danas navodi Zoran Božanić, predstavnik udruženja stanara tog naselja, zabrana gradnje ne važi za spornu parcelu, koja je ograđena i gradilište obeleženo, a sukobi nezadovoljnih žitelja „Stepe“ sa obezbeđenjem gradilišta traju od tada.

– Radnici su se pojavili jutros i kažu da pripremaju teren za gradnju. Već smo dobili upozorenje da će Patrijaršija poslati obezbeđenje i kako će nas hapsiti ukoliko ponovo organizujemo proteste i pokušamo da zaustavimo radove. Stanari su voljni da ponovo, kao i ranije, stanu u odbranu svog naselja i
ne dozvole da se zbog bahatosti odgovornih degradira sredina u kojoj žive. Svi su jako uznemireni, pravi se organizacija delovanja i dežurstava, građani se samoorganizuju- kaže Božanić.

On napominje da je sadašnji zamenik gradonačelnika Goran Vesić još 2014, zbog nezadovoljstva stanara, doneo odluku da se među žiteljima sprovede referendum o tome treba li naselju crkva ili ne, ali da on nikada nije održan. Stanari su i prošle godine, međutim, istakli da „nemaju ništa protiv verskog objekta“, ali da su im daleko potrebniji vrtići, škola i zdravstvena stanica, te da u blizini već postoje dve crkve. Pomenuta parcela, pak, predviđena je originalnim planom naselja za izgradnju multifunkcionalnog objekta, u okviru kog je i Dom zdravlja. „Od dolaska ove vlasti stanari su permanentno izloženi maltretiranju, a ostali smo bez osnovnih stvari koje jedno naselje treba da ima, kao i bez vrtića, za koji je novac već obezbeđen“,

Stanari podsećaju da su od početka sukoba, sve vreme pozivali na razgovor tri uključene strane, državu, SPC i građane, ali da „volje za razgovorom nije bilo“. „Smatramo da u naselju ima mesta za sve, ali da ne može da se radi na ovaj način, i da uprkos svim građevinskim dozvolama, donetim pod čudnim okolnostima, SPC nema legitimitet da u našem naselju, na ovakav, nedopustivi način gradi verski objekat“, zaključuju rezignirani stanari mladog beogradskog naselja, koje broji oko 14.000 ljudi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari