Svako treće dete u Srbiji rođeno je vanbračno, ukazuju rezultati statistika. Ne čudi onda što klinike koje nude usluge utvrđivanje očinstva DNK analizom imaju pune ruke posla. Ipak, neretko i bračni parovi svoje nedoumice po pitanju očinstva rešavaju na ovaj način. U Centru za genetiku kažu da su samo tokom proteklog meseca napravili tridesetak analiza utvrđivanje očinstva.


– Osim po nalogu sudova, testove očinstva radimo i na zahteve pojedinaca, najčešće muškaraca koji sumnjaju u svoje očinstvo, ali i majki koje žele da utvrđivanjem očinstva steknu materijalnu odštetu u korist svog deteta – kaže za Danas dr Bojana Panić iz Centra za genetiku i dodaje da se rezultati koje oni dostave sudovima smatraju validnim dokazima i imaju obavezujuće posledice za novopečene tate.

– Preciznost ovih testova je 99,9 odsto i klijenti koji nam se obrate svesni su da će papir koji dobiju nakon analiza da im promeni život, pa su najčešće vrlo nervozni i stidljivi. Nekada su ćutljivi, ali uglavnom imaju potrebu da pričaju sa nama o svojim problemima, o tome šta se prethodno događalo u njihovim životima, da se izjadaju i traže razumevanje – objašnjava dr Panić.

Pre nego što se obrate nekoj klinici, zainteresovani za ovu vrstu provere roditeljstva radije se raspituju na brojnim internet forumima koji se bave ovom temom. Stavovi po pitanju otkrivanja očinstva su oprečni. Neki sagovornici smatraju da je besmisleno tragati za biološkim ocem ako on već ne učestvuje u odgajanju deteta, dok je za druge utvrđivanje očinstva pitanje časti.

– Da bi se DNK analizom očinstvo utvrdilo potrebno je uzeti uzorke ovog molekula od potencijalnog oca, odnosno deteta, a zatim utvrditi da li dete deli polovinu genetskog materijala sa ocem, što je prvi uslov utvrđivanja roditeljske veze. Najčešće je to bris unutrašnje strane obraza, ali može da bude i krv, koren kose, kao i pljuvačka sa čaše ili opuška. Podaci se potom biostatistički obrađuju. Ukoliko su dostupni uzorci deteta, majke i potencijalnog oca, praktičnom potvrdom očinstva smatra se rezultat od 99.999 odsto. Ukoliko DNK profil majke nije dostupan, rezultat je tek za neku decimalu „slabiji“, a sa stoprocentnom sigurnošću može se utvrditi da neko nije otac – proceduru objašnjava dr Bojana Panić. Ona napominje da se jedino u slučajevima incesta stvari komplikuju, pa je potrebno više parametara za utvrđivanje roditeljstva. Prema doktorkinim rečima, sve nedoumice prestaju već sledećeg dana, jer su rezultati najčešće već tada dostupni.

Ohrabrujuća stvar je, kako kaže dr Panić, što nakon utvrđenog očinstva, ti očevi u najvećem broju slučajeva prihvataju dete i vrlo brzo razvijaju osećanja prema njima.

– Najčešće nam se obraćaju mladi muškarci koji su dobili dete u nekoj kratkoj i neobaveznoj vezi i koji bi želeli da teret roditeljstva „skinu s vrata“, ali čak i u njima prorade neka osećanja i budu veoma radosni kada im kažemo da su tate. Obično sa suzama u očima uzimaju dete i dalje učestvuju u brizi i vaspitanju deteta sa velikim zadovoljstvom – ističe dr Panić.

 

Cene variraju, rezultati su isti

Prema rečima doktorke Panić, svaka klinika koja radi analize DNK radi utvrđivanja očinstva, sama formira cenu te usluge, pa one variraju od 100 do čak 1.000 evra. Ipak, procedura je svuda ista, te je cena samo pitanje prestiža. U Centru za genetiku usluga se naplaćuje po uzorku, a maksimalni iznos je 30.000 dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari