O očekivanjima za memorijalni kompleks Sajmište 1Foto: FoNet/ Nenad Đorđević

Predavanje na temu „Memorijalni kompleks Sajmište – možemo li biti optimisti“ održaće se danas od 17 sati u u Konaku kneginje Ljubice u okviru izložbe „Beogradsko sajmište – povratak u budućnost“.

Glavno izlaganje u ovom teriminu održaće mr Goran Radulović, pomoćnik sekretara Sekretarijata za investicije Gradske uprave Grada Beograda a i u narednim dana biće organizovane različite aktivnosti za sve posetioce izložbe.

Sutra od 17 sati i u nedelju od 13 časova omogućeno je autorsko vođenje kroz izložbu gde će o postavci govoriti jedna od autorki koncepta MA Angelina Banković, kustos Muzeja grada Beograda.
U subotu od 14 do 18 časova biće organizovan „Virtuelni pogled na Beogradsko sajmište“ kada će posetioci biti u prilici da, uz pomoć tehnologije virtuelne realnosti vide kako je Beogradsko sajmište izgledalo od otvaranja 1937. godine, pa do nacističkog bombardovanja Beograda 6. aprila 1941. godine, odnosno do početka Drugog svetskog rata, kada je namena ovog prostora iz korena promenjena u zloglasni koncentracioni logor.

Autor virtuelnog prikaza Beogradskog sajmišta je Sanja Đurić, student master studija Arhitektonskog fakulteta u Beogradu. Tehničku opremu i podršku za realizaciju virtuelnog prikaza obezbedili su „VRlabs“, „Startit Centar“ i Urbanistički zavod Beograda.

Uz pomoć naočara za virtuelnu realnost, sa četiri ključne tačke, moći ćete da sagledate celokupnu panoramu Sajmišta, a zatim da detaljnije vidite i jugoslovenske paviljone sa centralnom kulom, kao i paviljone stranih zemalja: Mađarski, Rumunski, Turski, Čehoslovački, Italijanski i Nemački.

Cilj ove izložbe je da se, korišćenjem najadekvatnijih tradicionalnih, ali i najsavremenijih multimedijalnih tehnika prezentacije, najširoj javnosti skrene pažnja na karakteristike, značaj i vrednost, kako arhitekture Beogradskog sajmišta tako i međunarodnih i nacionalnih sajamskih izložbi koje su, u okviru ovog prostora, bile realizovane u periodu od otvaranja 1937. godine, pa do nacističkog bombardovanja Beograda 6. aprila 1941. godine, odnosno do početka Drugog svetskog rata, kada je namena ovog prostora iz korena promenjena u zloglasni koncentracioni logor. Nastanak i rad prvog Beogradskog sajmišta od 1937. do 1941. godine prikazan je kroz sedam reprezentativnih događaja, koji na najbolji način ilustruju dešavanja na Sajmištu, ali i značaj Sajmišta za Beograd i njegove građane.

Izloženi materijal je nastao kao rezultat opširnih istraživanja dostupne originalne građe (crteža, planova, fotografija, filmskih zapisa, novinskih članaka, svedočenja i sl.) iz zbirki Muzeja grada Beograda, Istorijskog arhiva Beograda, Jugoslovenske kinoteke, Etnografskog muzeja, Muzeja automobila, Muzeja vazduhoplovstva, kao i iz privatnih zbirki i kolekcija, posebno kolekcije Miloša Jurišića koji je ustupuo veliki broj fotografija korišćenih na izložbi.

Postavka je dostupna javnosti do 20 juna u Sali pod svodovima u Konaku knjeginje Ljubice (Kneza Sime Markovića 8)

O izložbi

„Beogradsko sajmište – povratak u budućnost“ je završna faza istoimenog projekta organizovanog u saradnji Muzeja grada Beograda i Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, a podržanog od strane UPG Noć muzeja. Izložbu su, pod vođstvom svojih profesora i kustosa Muzeja grada Beograda, uradili studenti master studija Arhitektonskog fakulteta u Beogradu. Autori koncepta izložbe su prof. dr Zoran Đukanović i asistent MA Predrag Jovanović sa Departmana za urbanizam Arhitektonskog fakulteta u Beogradu i MA Angelina Banković, kustos Muzeja grada Beograda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari