Javno komunalno preduzeće Zelenilo Beograd održava na teritoriji grada oko 22.000 hektara zelenih površina. Na održavanju ovih površina radi trenutno oko 800 radnika. Međutim, nisu sve gradske zelene površine u obavezi ovog preduzeća. Veliki broj zelenih površina oko stambenih i poslovnih zgrada nije u nadležnosti ovog preduzeća.

Javno komunalno preduzeće Zelenilo Beograd održava na teritoriji grada oko 22.000 hektara zelenih površina. Na održavanju ovih površina radi trenutno oko 800 radnika. Međutim, nisu sve gradske zelene površine u obavezi ovog preduzeća. Veliki broj zelenih površina oko stambenih i poslovnih zgrada nije u nadležnosti ovog preduzeća. U tom slučaju, građani mogu da se obrate Gradskom sekretarijatu za komunalne poslove.
– Zaboravljeni ćoškovi, male zelene površine, kao i zelenilo specijalne namene, odnosno površine koje se nalazi u okviru školskih dvorišta ili groblja, ne pripadaju Zelenilu – kaže za Danas Dragana Tucović PR Zelenila Beograd. Kada je reč o održavanju, postoji pet kategorija. U prvoj su parkovi i zelene povšine u najužem centru grada, koje se najčešće uređuju. Dok su u petoj kategoriji prigradska naselja.
Na teritoriji Beograda trenutno ima 764 dečjih igrališta, sa oko 4.590 što sportskih i dečijih rekvizita, 209 košarkaških terena,124 terena za mali fudbal, 39 odbojkaških i 14 teniskih terena. Sve te površine su u „opisu radnog mesta“ „Gradskog zelenila“. Zelenilo već duže vreme radi na obnavljanju parkova i dečjih igrališta. U poslednjih godinu dana sva rekonstruisana i adaptirana igrališta kao podlogu imaju gumu, i sva naredna biće pravljena sa istom podlogom – tvrdi Dragana Tucović.
Prema njenim rečima, bezbednost dece jeste na prvom mestu, ali elementi napravljeni od drveta kraće traju. Nisu otporni na vremenske uslove, a ni na broj korisnika. Zaštita takvih rekvizita iziskuje često održavanje, što povećava troškove na štetu ostalih igrališta kojima je neophodna rekonstrukcija.
– Ograđivanje površina i igrališta je poseban problem, jer je ove površine gotovo nemoguće zaštititi od huligana i pasa lutalica. Trebalo bi razvijati i svest građana kako bi čistili za svojim ljubimcima. Međutim, Grad će od ove godine početi da sprovodi projekat komunalnih policajaca. Uniformisano, službeno lice imaće ovlašćenje da naplati kaznu onima koji uništavaju ili ne vode brigu o zelenilu i mobilijaru.
„Gradsko zelenilo“ će ove godine početi sa postavljanjem visećih žardinjera u Knez Mihailovoj ulici i na Brankovom mostu. U planu je i uređenje velikog Tašmajdanskog parka, Ratnog ostrva i parka Duginih boja na Bežanijskoj kosi. Takođe će se raditi i na Pionirskom i Akademskom parku, koji su zaštićeni spomenici kulture i zahtevaju poseban tretman pri rekonstruisanju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari