Udruženje za zaštitu prava na nepokretnostima juče je još jednom podsetilo na protiv-pravne radnje kod nadziđivanja zgrada koje se sprovodi u celoj Srbiji, a najizraženije je u Beogradu. Potpredsednik Udruženja Vladimir Borota kaže da su sva nadziđivanja zgrada nakon 12. septembra 1996.

Udruženje za zaštitu prava na nepokretnostima juče je još jednom podsetilo na protiv-pravne radnje kod nadziđivanja zgrada koje se sprovodi u celoj Srbiji, a najizraženije je u Beogradu. Potpredsednik Udruženja Vladimir Borota kaže da su sva nadziđivanja zgrada nakon 12. septembra 1996. godine nelegalna ako za to pristanak nije dala najmanje polovina stanara zgrade koja se nadziđuje.
– U septembru 1996. na snagu je stupila Odluka Saveznog ustavnog suda kojom se utvrđuje da Zakon o svojini na delovima zgrada nije saglasan sa Ustavom SRJ i Zakonom o osnovama svojinskopravnih odnosa. Zbog ovoga sva nadziđivanja koja su počela bez saglasnosti stanara moraju da se obustave, budući da prestaje da postoji društvena svojima, a stanari postaju vlasnici svih zajedničkih prostorija, pa i krovova. Međutim, pojedine opštine, među kojima je i Zvezdara kojoj pripada Konjarnik, ne priznaju prestanak postojanja društvene svojine, pa bez pristanka stanara dodeljuju investitorima zgrade za nadogradnju. Tako nastaju problemi zbog nezadovoljstva stanara kao što je to slučaj u ulici Deset avijatičara na Konjarniku – ističe Borota.

Najava tužbe protiv gradskih čelnika

Stanari bespravno nadzidanih zgrada na Konjarniku najavljuju i tužbe protiv gradonačelnika Beograda Nenada Bogdanovića, njegove zamenice Radmile Hrustanović i predsednika opštine Zvezdara Milana Popovića. Kako kažu, „Bogdanovića će tužiti zato što im nije odgovorio na 66 zahteva za rešavanje problema“, iako ih je na kraju podržao. Sa druge starane, Radmilu Hrustanović optužuju što kao član veća opštine Zvezdara 1998. nije donela rešenje o stanju zgrada koje su i pre nadziđivanja imale sprat više od predviđenih planom, a Popovića tuže jer nije iselio ljude iz ulice Deset avijatičara 9. iako je Sekretarijat za urbanizam doneo takvu odluku.

On podseća da je gradonačelnik Beograda Nenad Bogdanović, „prvi put pre desetak dana jasno stao na stranu stanara, rekavši da su stanari vlasnici zajedničkih prostorija“, pa čak i kritikovao stanare što ne koriste to svoje pravo kod obnove fasada, liftova i krovova.
– Tačan broj slučajeva gde su opštine dale zgradu za nadziđivanje posle septembra 1996. a bez pristanka stanara ne znamo. Najdrastičniji je pomenuti slučaj sa Konjarnika gde su nadzidane 24 zgrade i jedna zgrada u ulici Generala Živka Pavlovića 1 u opštini Savski venac. Zato pozivamo sve stanare čije su zgrade nadzidane nakon 1996. bez njihovog pristanka da nam se jave kako bismo se zajednički izborili za njihova prava. To bi moglo biti neko rešenje u vidu tužbe protiv povrede privatne svojine kako bi se utvrdio jedinstveni način odštete – dodaje Borota.
Predstavnici stanara nadzidanih zgrada na Konjarniku najavljuju da će ekspertiza sudskih veštaka o uticaju nadziđivanja na stanje njihovih zgrada biti završena u narednih nekoliko dana. Nakon ovoga oni najavljuju sve pravne aktivnosti kako bi se izborili za svoja prava. R.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari