Direkcija za građevinsko zemljište, Društvo arhitekata i Društvo urbanista Beograda raspisali su još pre nekoliko meseci konkurs za uređenje prostora površine od oko 140 hektara, koji se prostire između Save i Dunava sa jedne i Bulevara Mihaila Pupina sa druge strane. Konkurs je završen pre nekoliko dana.

Direkcija za građevinsko zemljište, Društvo arhitekata i Društvo urbanista Beograda raspisali su još pre nekoliko meseci konkurs za uređenje prostora površine od oko 140 hektara, koji se prostire između Save i Dunava sa jedne i Bulevara Mihaila Pupina sa druge strane. Konkurs je završen pre nekoliko dana. Stigla su ukupno 82 predloga građana i biće zanimljivo videti kako oni zamišljaju i žele da izgleda ovaj zeleni prostor na kojem se nalaze objekti poput Palate Federacije (bivši SIV), ušće Save u Dunav, Parka prijateljstva, Muzeja savremene umetnosti, kao i temelj započetog Muzeja revolucije.
Broj pristiglih ideja svedoči o tome da su građani i te kako zainteresovani da učestvuju u uređenju ovog prostora. Žiri će izabrati 10 najinteresantnijih ideja koje će biti nagrađene i koje će se dalje razmatrati. Posle toga sva dokumentacija biće predata Urbanističkom zavodu Beograda koji će raditi detaljan plan regulacije tog prostora imajući u vidu i te ideje.
Trećinu žirija, kome će predsedavati gradski arhitekta Đorđe Bobić, na čiju ideju je konkurs i raspisan, čine arhitekte, dok će preostali članovi žirija biti književnici, slikari, sociolozi, novinari, kompozitori i akademici, koji će takođe dati svoje mišljenje u vezi s predlogom Beograđana.
Svakako će biti posebno interesantno videti da li su se građani opredelili da se na ovom prostoru izgradi nova opera, kako je inače odavno najavljivano. Još ranije ponuđene su tri lokacije za izgradnju opere: samo ušće Save u Dunav, temelji nikad započetog muzeja revolucije između Palate federacije i Palate „Ušće“ i kod Muzeja savremene umetnosti. Buduća zgrada beogradske opera najverovatnije će biti izgrađena na prostoru Gradskog parka.
Đorđe Bobić,glavni gradski arhitekta kaže da je Vlada osnovala Odbor za izgradnju opere koji bi trebalo da ispita mogućnosti za izgradnju nove zgrade. U konkursu se ispituju i mišljenje građana i stručnjaka o tome na kom mestu u Gradskom parku bi opera trebalo da se sagradi. Glavni gradski arhitekta se inače protivi izgradnji opere na Ušću, jer smatra da taj prostor predstavlja upečatljivu sliku Beograda koju ne bi trebalo narušavati. Prema njegovim rečima, zgradu opere bi u svakom slučaju trebalo graditi na Novom Beogradu, a on se zalaže da to bude na temeljima muzeja revolucije.
– Novi Beograd se danas razvio u respektabilni savremeni centar i trebalo bi da dobije zgradu koja bi se tu uklopila. Opera je dugoročni državni projekat, koji će se realizovati u narednih pet ili više godina, a gradiće je zajedno Republika i grad. To je vrlo skupa investicija koja bi, po mojim procenama, koštala između 60 i 70 miliona evra i zbog toga treba sve pažljivo isplanirati – upozorava Bobić.
U konkursu je navedeno da zgrada buduće opere treba da ima oko 27 hiljada kvadrata. Pobrojano je šta sve treba da se nađe u tom reprezentativnom zdanju. Pored veće sale za operske i baletske predstave i koncerte sa 1.200 mesta, planirano je da se u njegovom sklopu nađu i manja sala sa 700 mesta i sve ono što obezbeđuje kvalitetno funkcionisanja opere.
Konkurs za uređenje Gradskog parka treba da ponudi i predloge za nove sadržaje Muzeja savremene umetnosti. Planirano je da se načini poseban trg ispred muzeja, prema unutrašnjosti parka, gde će biti postavljeni novi objekti. Za potrebe Muzeja, na površini od četiri hektara, treba da bude izgrađeno 15.000 kvadrata za stalne i povremene izložbe, zatim depoi, trezori, radionice, atelje za konzervaciju, biblioteka, čitaonica, arhiva, podzemna garaža.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari