Predškolska ustanova Vračar u saradnji sa Zavodom za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj ulici počeće 20. maja sprovođenje pilot projekta pod nazivom „Šansa“ koji je namenjen prevenciji psihoaktivnih supstanci. U projektu će učestvovati vaspitači iz deset obdaništa i po jedan predstavnik Saveta roditelja.

Predškolska ustanova Vračar u saradnji sa Zavodom za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj ulici počeće 20. maja sprovođenje pilot projekta pod nazivom „Šansa“ koji je namenjen prevenciji psihoaktivnih supstanci. U projektu će učestvovati vaspitači iz deset obdaništa i po jedan predstavnik Saveta roditelja. Radionice će biti organizovane jednom nedeljno. Nakon toga, već od 15. septembra u projektu će učestvovati i pripremne odnosno predškolske grupe iz naših vrtića – kaže za Danas Mirjana Skendžić, direktor PU Vračar.
Ova vrsta programa organizuje se prvi put u našoj zemlji. Predškolska ustanova Vračar izabrana je za učestvovanje u projektu po metodi slučajnog uzorka, a ukoliko se bude pokazao uspešnim, njegovo sprovođenje će biti organizovano dodatna tri meseca.
– Program je odobrio Sekretarijat za socijalnu i dečju zaštitu. Iz svakog objekta odredićemo po jednog vaspitača, a zainteresovani roditelji se mogu prijaviti. U grupi na radionicama biće po 30 ljudi i radiće na prevenciji i ranom prepoznavanju osoba koje su pod rizikom. Zajedničkim snagama naučićemo da pružamo pomoć roditeljima koji imaju decu u našim vrtićima, ili koji planiraju proširenje porodice – ističe Skendžićeva.
Stručnjaci Zavoda za bolesti zavisnosti kažu da je ovakav koncpet rada poznat u Americi i razvijenim zemljama Evrope, kao i da takav program prate i propagandne aktivnosti, te da je važno krenuti od samog početka, od predškolskih ustanova.
Učesnici u ovom projektu žele da pokriju sve ciljne grupe, jer su stručnjaci dosad radili samo sa decom u osnovnim i srednjim školama, kao i sa studentima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari