Banka hrane – Beograd je nevladina humanitarna organizacija osnovana 2006. godine, koju je podržala Evropska federacija Banaka hrane.U najkraćem, hrana se prikuplja i distribuira besplatno onima kojima je neophodna.
– Naš osnovni zadatak je borba protiv gladi, rasipanja hrane i siromaštva.

Banka hrane – Beograd je nevladina humanitarna organizacija osnovana 2006. godine, koju je podržala Evropska federacija Banaka hrane.U najkraćem, hrana se prikuplja i distribuira besplatno onima kojima je neophodna.
– Naš osnovni zadatak je borba protiv gladi, rasipanja hrane i siromaštva. U Srbiji je oko 20 odsto stanovništva siromašno.Trudimo se da podignemo nivo javne svesti o problemu siromaštva, ali i da podignemo svest naših građana o kulturi davanja i donatorstva. Hranu distribuiramo korisnicima posredstvom humanitarnih organizacija, socijalnih ustanova, Centara za socijlni rad, preko Komeserijata za izbeglice i drugih institucija koje takođe pomažu siromašnima – kaže za Danas Miroslava Anđelić, saradnik za socijlne ustanove i udruženja u Banci hrane. Ona dodaje da korisnici mogu biti svi koji imaju mala primanja. To su najčešće porodice sa malom decom, stare osobe, osobe sa ivaliditetom, izbeglice i interno raseljena lica, Romi. Pored pomoći porodicama i pojedincima organizacija pomaže i institucijama kao što su Dom za decu i omladinu ometenu u razvoju u Sremčici, Specijlnom zavodu za decu i omladinu „Dr Nikola Šumenković“ u Stamnici, OŠ „Sava Jovanović Sirogojno“ u Zemunu, Narodnim kuhinjama. U Beogradu materijalnu pomoć prima oko 70 000 građana. Zorka Kovačević iz Banke hrane kaže da je ova humanitarna organizacija u periodu od marta 2007 do marta 2008 godine sakupila preko 27 tona hrane u vrednosti oko 35.000 evra. Miroslava Anđelić ističe da je jedan u nizu problema to što nemaju adekvatan magacinski prostor u kome bi čuvali hranu. Za sada distribucija hrane ide direktno od donatora do korisnika, i to samo čvrsta hrana, kao što su brašno, ulje šećer, so, konzervirana hrana, dakle hrana koja može duže da stoji. Kada bi imali odgovarajući magacinski prostor, moglo bi da se distribuira i voće, povrće, mleko… Mogli bi da prikupljaju viškove hrane od restorana i svih onih koji bi donirali kuvane obroke.
– Želimo da našim akcijama utičemo na svest ljudi, jer svako od nas može da odvoji kilogram brašna i šećera, kako bi pomogli sugrađanima kojima je hrana najpotrebnija.U proteklih godinu dana odazvao nam se veći broj firmi i kompanija koji su doniralči hranu. Spiskove korisnika uglavnom dobijamo od Centara za cocijalni rad, ali obraćaju nam se i razna udruženja koja nas upućuju na korisnike. Međutim, problem je što većina ljudi kojima je pomoć potrebna, ne znaju kome treba da se obrate. Za sada je ovo jedina Banka hrane u Srbiji, ali potrebe su sve veće – rekla je Anđelić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari