Tačna cifra nastale štete u gradu tokom prošlonedeljnog protesta još uvek se ne zna. Gradske vlasti saopštile su da je materijalna šteta pričinjena na imovini Grada oko osam miliona dinara, međutim osiguravajuće kuće još uvek sabiraju ukupnu štetu nastalu na objektima njihovih osiguranika.

Tačna cifra nastale štete u gradu tokom prošlonedeljnog protesta još uvek se ne zna. Gradske vlasti saopštile su da je materijalna šteta pričinjena na imovini Grada oko osam miliona dinara, međutim osiguravajuće kuće još uvek sabiraju ukupnu štetu nastalu na objektima njihovih osiguranika.
Od „Dunav osiguranja“, na ime odštete, više stranih i domaćih firmi zatražilo je oko 10 miliona dinara. Prema rečima Milice Slijepečvić iz kompanije „Dunav osiguranje“, štetu na imovini nastalu tokom demonstracija prijavili su „Mekdonalds“, „Ateks“, Jugobanka, „Alma kvatro bilbordi“, Megatrend i Fakultet likovnih umetnosti Beograd. Prema prvim nezvaničnim informacijama, ukupna šteta kreće se oko 10 miliona dinara.

Strategija o bezbednosti grada

Nadležni republički organi kao neposredni organizatori skupa trebalo bi da izađu pred javnost i kažu kome građani i pravna lica mogu da se obrate za nadokandu štete – kaže Marković.

Iako to nije u njegovoj nadležnosti Grad priprema strategiju bezbednosti Beograda kako se u budućnosti ne bi ponavljali ovakvi slučajevi i kako bi se svi osećali bezbedno u gradu, najavio je Vlada Marković.

Međutim, u „Dunav osiguranju“ se javilo još nekoliko firmi, čije su poslovnice stradale u neredima nakon velikog mitinga.
– Do petka ujutro stigle su prijave od Apoteke „Vučetić“ iz Kneza Miloša, firme „BPM eksport-import“, firme „Sektor“ sa Trga Nikole Pašića, gde su osim polomljenih stakala ukradeni i satovi velike vrednosti. Očekujemo još prijava, dok oštećeni ustanove šta im sve nedostaje – navela je Slijepčević .
Ana Đurđević, iz osiguranja Delta đenerali kaže da će procenitelji ove osiguravajuće kuće utvrditi tokom nedelje kolika je tačno pričinjena šteta. Đurđević kaže da je prema dosadašnjim saznanjima pričinjena šteta na deset objekata, njihovih osiguranika. Neki objekti su samo oštećeni spolja dok su pojedini pokradeni.
Šteta koja je pričinjena na gradskoj imovini procenjuje se na oko osam miliona dinara. Uništeno je deset autobusa GSP, tramvaj, više od 100 kontejnera, 60 betonskih žardinjera, 15 saobraćajnih znakova, šest semafora, klupe, drveće u parkovima, 60 betonskih đubrijera, 45 prečki za obezbeđenje saobraćaja, pet svetlosnih stubova, tri vozačke laterne, 20 nastrešnica.
Prema rečima Vlade Markovića, člana Gradskog veća šteta će biti nadoknađena iz budžeta grada, tačnije novcem Beograđana.
– Najviše je stradala saobraćajna signalizacija koju je najteže ponovo staviti u funkciju. Takođe i ostala komunalna infrastruktura – navodi Marković. Međutim, on ističe da je materijalna šteta koja je načinjena samo deo ukupne štete čije je posledice teško sanirati.
– Najstrašnije je što je izgubljen jedan život i što se te noći u gradu Beograđani nisu osećali bezbedno – ističe Marković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari