Glavni grad Srbije jedan je od retkih gradova koji može da se pohvali da je istovremeno bogat prirodnim lepotama poput dve reke, ali i istorijom. I pored toga što su devedesete – decenija urušavanja društva, ostavile traga na glavnom gradu Srbije, stranci vole rado da dođu u Beograd.

Glavni grad Srbije jedan je od retkih gradova koji može da se pohvali da je istovremeno bogat prirodnim lepotama poput dve reke, ali i istorijom. I pored toga što su devedesete – decenija urušavanja društva, ostavile traga na glavnom gradu Srbije, stranci vole rado da dođu u Beograd. Svake godine povećava se broj turista koji posećuju naš grad, a budući da se približavaju značajne međunarodne manifestacije, poput Evrosonga, biće ih još više.
Keramičke šolje, privesci, pepeljare, upaljači sa motivima Beograda, male statue pobednika… samo su neki od suvenira koje kao uspomenu mogu da ponesu iz Beograda.

Više od 100 različitih suvenira

Prema rečima Olivere Lazović, direktorke Turističke organizacije Beograda u prodaji se može naći 124 različitih suvenira. Ona ističe da TOB i Grad nemaju pravo da se bave proizvodnjom suvenira, s obzirom da bi to bila komercijalna delatnost.

Na pitanje šta je suvenir našeg grada, malo ko bi znao odgovor. Brojne su ascocijacije na suvenir prestonice, ali ni jedan odgovor ne bi bio tačan, iz prostog razloga što Beograd još uvek nije zvanično utvrdio – šta je autentični, prepoznatljivi, gradski suvenir. Pre dvadesetak godina za gradsku maskotu izabran je vrabac „Cvrki“. Međutim, u gradu je praktično nemoguće naći suvenir sa tim likom. Prema rečima Ane Jovanović, osnivača internet sajta Suveniri Srbije, suvenir našeg grada može da bude sve što oslikava duh ovog grada, poput vrapca „Crvrkija“, ambijentalnih celina kao što je Skadarlija, ali i ličnosti koje su obeležile istoriju Beograda. Jedan od razloga zašto zvanična maskota nije zaživela kao suvenir, smatra Jovanović, je i taj što Grad nije doneo jedinstvenu odluku šta je pravi gradski suvenir.
– Suvenir treba da predstavlja uspomenu na doživljaj koji će se kasnije podeliti sa prijateljima i bližnjima. Zato on treba da se pravi od lakih materijala i u obliku u kojem lako može da se ponese – kaže Jovanović.
Olivera Lazović, direktorka Turističke organizacije Beograda, kaže da suvenir Beograda, do sada nije ni bio tema razgovora među predstavnicima gradskih vlasti. Takođe, nisu ni postojali uslovi jer nije bio usvojen Zakon o glavnom gradu.
– Sigurno je da će, kad ova tema dođe na dnevni red, beogradski „Pobednik“ i vrabac „Cvrki“ postati zvanični suveniri, jer su se oni izdvojili kao najprepoznatljiviji simboli Beograda – kaže Lazović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari