Iako je po godinama već odavno zagazila u treće doba, i dan danas puna je mladosti, a njeno ime krasi biografiju mnogim generacijama. Ove godine slavi 150. rođendan. Reč je o Zemunskoj gimnaziji, smeštenoj u samom jezgru Zemuna, u Gradskom parku, između zgrada Poljoprivrednog fakulteta i osnovne škole.

Iako je po godinama već odavno zagazila u treće doba, i dan danas puna je mladosti, a njeno ime krasi biografiju mnogim generacijama. Ove godine slavi 150. rođendan. Reč je o Zemunskoj gimnaziji, smeštenoj u samom jezgru Zemuna, u Gradskom parku, između zgrada Poljoprivrednog fakulteta i osnovne škole. Osnovana je 23. septembra 1858. godine, ali se Danom škole računa 15. oktobar, dan kada je upisana prva generacija gimnazijalaca. Te godine, bilo je samo 21 učenik u jednom razredu, ali već 1872. godine škola je imala sva četiri razreda. S obzirom na to da je Zemun tada pripadao Austro – Ugarskom carstvu, zvanični jezik bio je nemački. A interesantno je reći da su tek od 1925. godine, po prvi put i devojke mogle da pohađaju gimnaziju. Danas ova škola broji 1.250 učenika, a u njoj su svojevremeno maturirali Sava Šumanović, Nada Dinić, David Albahari, Predrag Koraksić Koraks i mnogi poznati ljudi.

Zgrada iz 1879. godine

Današnja zgrada sagrađena je 1879. godine u renesansnom stilu, a izgradio ju je Nikola Kolar. Zbog velikog broja učenika, u periodu od 1912. do 1916. godine zgrada je proširena još jednom građevinom, što sačinjavaju atrijum. U njoj je najpre postojala Niža realna škola, koja je 1881. godine prerasla u Veliku realku, a 1895. godine u realnu gimnaziju. Ne treba zaboraviti da je ova zgrada pod zaštitom države i spomenik kulture.

– Čovek samo može da bude ponosan što se nalazi na čelu jedne ovakve institucije koja ima dugu tradiciju. Iako će, jubilarnih 150 godina postojanja škola obeležiti centralnom proslavom na Dan škole, 15. oktobra, tokom cele godine održavaće se brojne kulturno-umetničke i sportske aktivnosti. Takođe, u pripremi je monografija o gimnaziji, koju će finansirati Sekretarijat za obrazovanje, a biće snimljen i dokumentarni film o istaknutim profesorima i učenicima ove škole, izjavila je za Danas Jasmina Lovren, direktorka Zemunske gimnazije. Ona je istakla da je u poslednjih godinu dana, zahvaljujući raznim donacijama, škola dosta obnovljena, ali da se u toku ovog leta očekuje kompletna sanacija vodovodno-kanalizacione i elektro instalacije, kao i građevinski radovi, koje će finansirati Sekretarijat za obrazovanje.
– U decembru prošle godine, od Ministarstva za nauku dobili smo milion dinara za adaptiranje prirodno-matematičkog kabineta, takođe opština Zemun je izdvojila 41 milion dinara od čega je rekonstruisana fiskulturna sala, zamenjene su klupe, stolice, ormani, a ovih dana trebalo bi i spoljna stolarija da bude zamenjena. Od 400.000 dinara koje nam je poklonila banka Inteza finasirali smo neophodne građevinske radove, a kompanija Delta Holding na inicijativu roditelja, obezbedila je sredstva za opremanje jedne učiuonice. Ovih dana stigle su nam lopte, table, strunjače i mreže kao dar akcije dnevnih novina 24 sata, navela je direktorka. Fasada i krov obnovljeni su 1997. godine. U očuvanju tradicije duge vek i po, značajan doprinos dali su bivši profesori i učenici ove škole. Osnivanjem Đačke čitaonice 1911. godine škola je postala i kulturni centar Zemuna, a biblioteka škole sada broji 27.000 knjiga od kojih su osam hiljada dar bivših profesora i učenika. Najbrojniji legat je Spomen biblioteke Jovane Aleksić. Ništa manje značajan je i Fond generacije učenika i profesora, koji pomaže gimnaziju, a učenike generacije nagrađuje zlatnikom sa gravirom škole. Da ova škola ne živi od stare slave, govore brojne nagrade koje učenici i danas osvajaju na raznim takmičenjima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari