Veliki potrošači vode koji svoje obaveze uopšte ne izmiruju, ili vodu plaćaju po neadekvatnoj ceni mogli bi se naći i na sudu, najavljuje za Danas Stevo Savić, šef sektora prodaje i naplate u JKP Beogradski vodovod i kanalizacija. Naime, oko 32 hiljade privrednih subjekata vodu uopšte ne plaća ili svoje dažbine izmiruje po cenovniku za građane.

Veliki potrošači vode koji svoje obaveze uopšte ne izmiruju, ili vodu plaćaju po neadekvatnoj ceni mogli bi se naći i na sudu, najavljuje za Danas Stevo Savić, šef sektora prodaje i naplate u JKP Beogradski vodovod i kanalizacija. Naime, oko 32 hiljade privrednih subjekata vodu uopšte ne plaća ili svoje dažbine izmiruje po cenovniku za građane. Koliki se gubitak na taj način nanosi Vodovodu lako je izračunati. Kubni metar vode domaćinstva plaćaju 28,15 dinara, a firme bi trebale duplo više – 56,87 dinara. Nešto manji je gubitak ako pravu cenu ne plaća sportsko – rekreativni centar jer je za njih predviđena cena od 30,77 dinara po kubiku. Tako se jednostavnom računicom dolazi do gubitka od više stotina miliona dinara na godišnjem nivou.

Gubitak i na periferiji

Osim u centru grada Vodovod velike gubitke ima i na periferiji. Prema Savićevim rečima, i tamo vodu neadekvatno plaćaju autoperionice, servisi, otpadi… Međutim, on kaže da je u prigradskim naseljima barem smanjen broj nelegalnih priključaka, koji su sada uvedeni u redovan sistem naplate. Tako je u proteklih pet godina u sistem Vodovoda priključeno oko 27 hiljada novih potrošača koji ranije uopšte nisu plaćali račune za vodu.

– Uglavnom se radi o preduzećima koja vodu plaćaju po ceni namenjenoj običnim građanima. Prva vrsta kradljivaca su advokatske kancelarije, savetovališta i razne firme koje se nalaze u preuređenim stanovima. Iako su registrovani kao pravna lica vodu plaćaju po nižoj ceni kao građani i na taj način prave milionski manjak Vodovodu. Drugi primer zloupotrebe su prodavnice, frizerski saloni, perionice i kafići u centru grada koji se nalaze u prizemljima stambenih zgrada. Oni vodu koriste kao tehničku pa je potrošnja enormna. Njihovi vlasnici najčešće stanuju u tim objektima, vodu plaćaju za stan ali ne i za lokal. Ta utrošena voda obračunava se preko uplatnice „Infostana“ kao zajednička potrošnja svih stanara, pa štetu nanose nama, koji dobijamo novac kao da je reč o fizičkim licima, ali i svojim komšijama koji plaćaju ogromne račune za vodu koju i ne potroše. Zato apelujemo na stanare takvih zgrada da prijave ako smatraju da plaćaju uvećane račune zbog firmi u svom komšiluku – objašnjava Savić.
Kako bi sprečili nastavak zloupotreba Vodovod je pre nekoliko meseci pokrenuo akciju u kojoj je omogućio preduzećima koja su krala vodu da se uvedu u legalne tokove i to bez plaćanja duga i priključka. Međutim, od 23 hiljade preduzeća koliko je tada bilo registrovano odazvalo se samo oko 400.
– U međuvremenu smo u saradnji sa Agencijom za privredne registre ustanovili da neadekvatne račune za vodu plaća čak 32 hiljade preduzeća. Kako smo saznali njihove tačne adrese na kojima su prijavljene uskoro ćemo krenuti u akciju „od vrata do vrata“ kako bismo ih naterali da potpišu adekvatne ugovore. Prvi na udaru će biti veliki potrošači poput perionica automobila, ali na red će doći i male firme. U slučaju da odbiju potpisivanje ugovora uključićemo i tržišnu inspekciju, a ako i tada odbiju slučaj ćemo predati sudu. Međutim, čak i da potpišu ugovor moraće da plate priključak od 7.000 dinara i dug za verovatno poslednjih godinu dana – kaže naš sagovornik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari