Dani izborne tišine ostaće upamćeni po buci iz i oko Republičke izborne komisije. Višečasovne noćne rasprave njenih članova podsetile su na majski vašar skupštinske taštine, nakon kojeg je za predsednika najvišeg zakonodavnog organa izabran zamenik predsednika Srpske radikalne stranke.

Dani izborne tišine ostaće upamćeni po buci iz i oko Republičke izborne komisije. Višečasovne noćne rasprave njenih članova podsetile su na majski vašar skupštinske taštine, nakon kojeg je za predsednika najvišeg zakonodavnog organa izabran zamenik predsednika Srpske radikalne stranke. RIK se, štaviše, podelila po istoj osnovi kao tada: na jednoj strani radikali, DSS i SPS, na drugoj DS i LDP. Ovog puta spor je vođen oko zahteva ambasada Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije da im se omogući posmatranje izbora.
Samozvani čuvari Srbije od svega što dolazi iz Vašingtona i Londona izvojevali su privremenu pobedu koja državi nije donela ništa osim još jedne bruke, a njima – jeftin užitak za jednu noć. Antizapadna većina u Republičkoj izbornoj komisiji nije promenila rezultat izbora, niti je nanela neku štetu dvema zemljama. Postigla je samo ono što se, kafanskim rečnikom rečeno, postiže pljuvanjem pod prozor ili plaženjem jezika. Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija od toga neće praviti dramu, jer za nju nema osnova. Neće vraćati milo za drago, jer svoju politiku, kao i sve ozbiljne zemlje, zasnivaju na dugoročnim interesima. Ipak, ružan gest je učinjen i nemaju razloga praviti se da ga nisu zapazili.
Antizapadna većina u RIK-u želela je upravo to – pokazati dvema državama i domaćoj javnosti da Srbija može da ponizi velike i moćne. Ko državnoj politici pristupa na takav, prizeman način, može se busati u prsa: pokazao je zube Americi i Engleskoj. Tek toliko da znaju s kim imaju posla.
Problem nije samo u tome što su predstavnici tri partije iskoristili priliku i pravo da se razmeću tamo gde razmetanju nije mesto. On je veći. Nije u tome što se iz Beograda, nevažnim povodom, vređaju dve prijateljske zemlje, već u tome što se slično može ponoviti i u nekim drugačijim, po državu važnijim okolnostima. Proteklog maja antizapadna većina okupila se radi dokazivanja ko ima više tzv. koalicionog potencijala. Ovog januara – radi podsećanja da se tim potencijalom i dalje trguje. I da se tom trgovinom i takvom ljubavlju za jednu noć leče neki palanački kompleksi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari